![]() |
|
|
|||||||
| O/M/V Muut Kaikki edellisiin alueisiin sopimattomat osto-/myynti-/vaihtoilmoitukset tänne osastolle. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ostetaan täällä myös tuommoinen samainen -79 vuotinen laite.pumppu alkaa olemaan niin väljä että on startti vaikeuksia, tänne siis kelpaisi sen osat! tai niin olen ainakin antanut itseni ymmärtää että olisi pumppu vika kun ei löpöä saa.. Ostetaan |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Minkä näköinen tuollainen vm 79 on? Jos sama moottori niin silloin asia voisi olla ratkaistu. En vaan nyt löytänyt kuvaa senikäisestä että saisi varmistettua. Omassa en tiedöä miltä vuodelta on, oisiko joku 10 v sitten tullut myyntiin noin suunnilleen, nykyään myydään vielä jossainpäin, vaikka Desa lta sanoivat jo varaosien saatavuuden heikkenevän :0 .
Näissä on käytetty ainakin kahden tyyppisiä moottoreita mallista riippuen, toisessa on ns käynnistys käämi moottorin sisälläjoka ulkopuolisella releellä tiputetaan pois käytöstä kun sopivat kierrokset on saavutettu, toisessa ei erillistä relettä ole vaan moottorin sisällä on joku keskipakojuttu ilmeisesti joka hoitelee asian. Tarttisin sellasen moottorin jossa ei ulkopuolista relettä ole, ainoastaan käynnistys kondensaattori soikea mötikkä siinä sähkömoottorin päällä ollut alunperin ainakin. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
mulla ois 20kw. mizardi tossa mistä on sytytys yksikkö paskana,uus sytkäpuola maksaa ikh:lla 100e. ton sais koko myllyn sillä 100e.moottori ja pumppu on ehjä.laite on muutenkin siistikuntoinen.löytyy huittisista.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kiitti. mutta mizardissa erilainen sähkömoottori... harmi. Tuo master siinämielessä hyvä kun siellei ole elektroniikkaa särkymässä, periaatteessa pitäis olla kestävä laite mutta joo hajoaahan nuokin. Onko mizardissa kumminkin se ohjainkortti vika eikä ns puola, melko moneen itte törmännyt joissa se kortti ollut viallinen.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään sähkömoottori | ventora | O/M/V Muut | 2 | 27.02.2010 15:59 |
| Ostetaan Sähkömoottori | Rekisteröimätön | O/M/V Muut | 2 | 12.08.2008 20:31 |
| M: Sähkömoottori 1,5kw | pastirolli | O/M/V Muut | 1 | 03.10.2007 14:03 |
| M: 12V 3KW sähkömoottori | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 07.09.2006 20:27 | |
| Sähkömoottori | kumilusmu | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 31.12.2003 20:44 |