Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 01.01.2012, 21:32
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Nivalasta ostettu Kipor 13hp. sähköstartilla , hyvin pelaa , ja ihan sitten kopio hontasta vai miten se meni.. vai onko ne tehnyt hontan koneita ,mutta lisenssit päättyneet ja myyvät omalla nimellä.

Niin joo pyörittää mehupumppua pikkutraktorissa samalla hoitaa vedon.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 01.01.2012, 22:12
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Noissa kiinan koneissa eroja


Niissäkin on yhtäpaljon eroja merkkien välillä kuin esim. saksalaisissa autoissa, trabantissa ja mersussa.

Ja sitten siellä kiinassa tehdään vissiin 2 päivästä työviikkoa, kun noita maanatai kappaleita niin paljon

Kurjimmillaan nuoiden kaasarit ei kestä suomalaista bensaa, ja muoviosat ei kestä pakkasta. sähkölaitteiden kosteuden kestävyys yleensä myös heikko.
Kulutus yleensä paljon suurempi kuin vastaavan hondan.
Maalit ja muoviosat eivät välttämättä kestä jatkuvaa auringonpaistetta.

Ja valmistusmateriaalit vaihtelevat eräkohtaisesti, kahteen samanlaiseen mönkkäriin olen hitsannut pakoputkea, toisen hitsaaminen onnistui niin kuin pitääkin, mutta toisen putki oli niin paskaa rautaa, että en meinannu saada tarttumaan ollenkaan (sula ei meinannut tarttua ollenkaan, olikohan pakari tehty vanhoista muuntajalevyistä...)

Mutta kun kysyy hondan hintaa, niin voi ostaa 2 kpl noita kiinalaisia, ompahan varamoottori olemassa! kannattaa testata se varamoottorikin, ja säilyttää bensattomana kuivassa....

Ja sitten tuota 95E10 ei kannata käyttää ollenkaan.
Itse pistän bensansäilytysaineen (sitä motonetin annostelupullossa olevaa)kaikkeen kanisteribensaan, tuo nykybensa menee huonoksi jo muutamassa kuukaudessa.
Ja yritän muistaa käyttää noita bensakoneita useamman kerran vuodessa....
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.01.2012, 12:52
Issu:n Avatar
Issu Issu ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 549
Perusasetus

Orkkis tulppa, akku, ilman suodatin ja öljyt ekaksi vaihtoon ja tietysti joka ikisen ruuvin ja mutterin kiritys noin alkuun. Noilla eväillä meillä juniori on saanu pidettyä koneet suurin piirtein kasassa. Rungot muut osat onkin sitten ei asia
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.01.2012, 11:13
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.880
Perusasetus

Vuoden omistin Linhain mönkijän. Toimi kuin unelma. Alkuun takuuna vaihdettiin akku ja taakse jarruihin lisättiin jousi ettei ne kilise. Nuo takuuseen siis. Muuten oli kovaa ajoa.

Seuraavaksi tuli aito Made in America Arctic Cat. Täys paska koko laitos. Siinä ei ollut mitään muuta kuin vikaa. Mittaristo imi kaiken kosteuden sisään. Eka mittaristo meni takuuseen, toinen ei enää mennyt kun viasta tuli maahantuojan mukaan ominaisuus. Etuperä hajosi takavedolla ajettaessa. Kuulemma tyyppivika. Joku pultti irtoaa perän sisällä. Alkuperäinen akku oli aivan paska. Heti kun oli vähän kylmempää niin akussa ei ollut potkua pyörittää starttia. Ei sillä ole väliä jos sitä ei ole suunniteltu kylmällä toimimaan. Akku ei kuulu takuuseen. Moottori vuosi öljyä. Ei kuulu takuuseen. Perien stefat on niin onnetonta materiaalia, että öljyt katoaa peristä. Ei kuulu takuuseen. 2v aikana tuolla tuli ajettua vähemmän kuin Linhailla ja se viihtyi huollossa useammin kuin Linhai. Senkin ymmärsin että jos joku kohta korjataan toiseen kertaan niin toinen kerta ei kuulu takuun piiriin. Tätä sitten selviteltiin kuluttajasuojan kera ja väärässähän ne maahantuojalla oli..

Joten kiinan laatu on paljon parempaa kuin amerikan laatu. Tosin Catilla jos ei olisi joka hemmetin huollossa nillitetty noista takuuseen kuuluvista asioista niin ois päässyt paljon helpommalla. Onneksi pääsin siitäkin amerikan paskasta eroon. Broidilla on vielä Catti ja se on yhtä paska laitos. Etuperä on sillä tainnut pari kertaa hajota. Stefat ei vieläkään kestä yhtään mitään. Sähkövikoja vaikka muille jakaa sun muuta mukavaa.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 03.01.2012, 11:29
ranver ranver ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.02.07
Sijainti: karjaa, Finland.
Viestit: 174
Perusasetus

komppaan edellistä,mullakin on ollut jo useamman vuoden linhai merkkinen kiinan ihme ajettu jo melkein 8500 km,eikä ole ollut muuta vikaa kuin kerran hajosi pakoputki ja etukardaanin ristikko.akku on alkuperäinen kiinalainen ja viime talvenakin aina sai pihalta tulille kun piti auraamaan lähteä.pojalla ollut crossi comanche,sama juttu ei mitään vikaa paitsi pulttien kiristelyä silloin tällöin ja nyt on tyscon crossi,hyvin pelaa sekin....eli mielestäni hinta/laatusuhde on ollut kohdillaan ainakin meidän vehkeissä!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty VW 1.6D moottorit 2kpl Poor O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 8 13.03.2013 21:53
Myyty 24 VDC moottorit KAS O/M/V Muut 4 24.05.2010 14:39
Toyota F, 2F & 3F moottorit Kysyjä Tekniikka & Jutustelu 6 06.04.2010 22:16
2L- ja 2L2-moottorit Tekniikka & Jutustelu 0 03.10.2007 17:36
M: sj moottorit O/M/V Muut 0 25.11.2004 23:17


Sivu luotu: 18:15 (GMT +2).