![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
Sisälämppärin kaapeliMistä kautta noi sisälämppärin haaroitussarjan piuhat yleensä on hytin puolelle ujutettu? Löytyykö jotain valmista reikää mitä vois hyödyntää vai meneekö porailuhommiks? Yritin tähyillä konehuoneen puolelta ja kojelaudan alta mut ei oikein tullu ahaa-elämyksiä.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Noita käytetään sähkökaapelien ulkoasennuksessa ja toi IP65 on perusluokitus kestämään lyhytaikasta upotusta matalaan ja roiskevesiä sun muuta. En nyt mene tietämään oliko just tuo se paras tai edullisen paikka ostaa holkkitiivisteitä, mutta olipahan ensimmäinen hakutulos interweb tubesissa
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Miten paksusta tavarasta olette puskureitanne värkkäilleet...ne jotka niitä on itse väännellyt?
Tuossa pohjaa hitsaillessa tulisi ne puskimetkin samalla ja lähes huomaamatta Meinaan etten taas tee turhan varmanpäälle ja sitten kun esittelen omat 10mm plootuviritykset, huikkaa kaikki muut yhteen kuoroon että 3mm on riittänyt kaikkiin ajateltavissa oleviin ajotilanteisiin.....
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Etupuskuri 80x40x3 palkkia + jotain nelikymppistä vesijohtoputkee, vinssipeti kevyt 16mm
(on kylläkin ainoostaan pienehköt laput vinssin kiinnitysten alla), takapuskuri 100x50x4, helmat 120x40x4
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
helmaputket 2.6mm seinällä Viimeksi muokannut Rytari : 08.12.2011 01:45 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Minä tein etuvinssipuskurin 5mm tavarasta. runkopalkkeihin tulevat kiinnityslipareet on mielestäni oltava jykevämpää ku 3mm tavaraa, enkä niin ohkaseen peltiin sitä vinssiäkään laittais. Kaikki muuhan voi olla ohkasempaakin.
Eipä tuo minunkaan puskin ilman vinssiä paina, ku parikymmentä kiloa. Voi sitte ihan rauhassa nojailla sillä puihin, kiviin ja kallioihin, eikä tartte jälkeenpäin ainakaan puskurista lommoja oikoa. ![]() Pohjaa ja tankkia oon panssaroinu 3mm tavarasta niin, että ne pulttausjalat on aina kuitenki 5mm tavarasta, jotta kestää. Helmapalkit tein 100x50x3 palkista. Pitää sitä vaan vielä 50-70mm levittää ulospäin, jotta suojaa ovien pohjat roiskeilta... |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tuossa yllä Superlon aika hyvin kiteytti homman. Muuten voi puskuri olla ohuehkoa tavaraa, mutta osumille alttiit paikat paksummasta kuin 3mm. Ne kylkipalat tosiaan EHDOTTOMASTI jotain 5-6mm paksua, tukee koria kummasti ja estää monta vittumaista tilannetta. Kannattaa tehdä ne ulottumaan sinne taaimmaiseen isoon reikään asti, ja mukana matkalla poraa reiät simpukkaa varten. Takapuskurissa sama juttu, eli hyödyntää vetokoukun kiinnitysreiät koripalkkien alareunasta (3-4 kpl. per puoli). Puskurien orkkiskiinnikkeet ei kestä vinssausta/ kovaa vetoa järin pitkään, ei niitä siihen ole edes tehty.
Samoin tuo helmapalkkien koko, tuossa nyt muutamaa Jeeppiä hitsanneena voin sanoa, että aika pitkälti optimikoko on 150 x 50mm, jos hitsaa palkin heti ovien alapuolelle kiinni. Leveys riittää tuolloin hieman yli oven alareunan, ja korkeus juuri passeli että on tasassa lattian kanssa - toi sama toimii niin XJ:ssä kuin ZJ:ssä 3mm:n tavara tuntuu riittävän hyvin, kun askartelee palapelinä 100 x 50 palkista vähän leikaten & liimaten.edit: Niin juu, normaalit vinssit joissa erillinen solenoidiboksi mahtuu hyvin syylarin alle, etuylitys jää samaksi kuin orkkispuskurilla. Joutuu kyllä vähän enemmän tekemään hommia, mutta on sen arvoista. Itse tajusin tuon vasta kun huomasin monien muiden tehneen sillä systeemillä. Tee kerralla kunnolla, ei tartte moneen kertaan värkätä.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 07.12.2011 22:38 |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Loistavaa! Kiitoksia puskuri & helma vinkeistä...nyt vasta asia meni ytimeen, kun repäisin orkkispuskurit pois ja oikein ajatuksella konttasin auton alla ja ihmettelin noita kiinnityspisteitä!
Ja jäsen Jii:lle sisäpistokeongelmaan: Minulla näytti menevän lämppärin johto vasemmalta (siis kuskinpuolelta) siitä isosta johtoläpiviennistä jarrutehostajan ja lokarin välistä iskarin yläpään korkeudelta....mutta enpä tullut katsoneeksi miltä tuo viritys näytti ohjaamon puolelta
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
No siitähän se meni mukavasti sisälle, ja sisällä kuskin puolelta apparin puolelle sujahti mukavasti jalkatilaan tulevan lämmityskanavan kautta. Kiitti vinkistä!
|
|
#11
|
|||
|
|||
|
Tota kukas viisas osaa sanoa paljonko pitäis näyttää mittari startin päästä jos haluaa tietää lataako laturi vai onko vika muualla?? ton laturi on nyt vittuillu kohta 3kk ja taas sytty valot palaan..avasin laturin ja ei ollu mitään vikaa ainakaan näkyvissä..auto siis 2.1td XJ..
|
|
#12
|
||||
|
||||
|
13.6 alle akku ei käytännössä lataudu, 13.8 on aika monessa paikassa mainittu hyväksyttävänä miniminä tyhjäkäynnillä, nämä siis ihan akun navalta mitattuna.
|
|
#13
|
||||
|
||||
|
En nyt tarkkoja voltteja XJ:n kanssa tiedä/muista. Taitaa olla ihan akun ja laturin merkistä, mallista ja kunnosta kiinni, joten eroja löytyy varmasti.
Mielestäni ehjä akku antaa mittarille yli 12V auton ollessa sammuksissa. Joku 12,4-12,5V on varsin hyvä tulos. Kun laitat auton käyntiin, niin lukeman pitäisi nousta n.14,4V tietämille. Eikä ole merkitystä mistä mittaat - kyllä se sama virta tulee sinne akun navoillekin auton käydessä olettaen, että maat ja muut johdotukset ovat kunnossa. |
|
#14
|
||||
|
||||
|
Kait se latausvirta kannattaisi mitata sieltä akulta tjsp., eikä startilta? Kuten mainittua, pitäisi kyllä olla sama jännite olla joka paikassa missä ei vain ole sähköä syöviä laitteita välissä. 14.4V pitäisi olla latausjännite kunnon laturilla kierroksilla ja ilman kovaa kuormaa järjestelmässä, ja jotain Rytarin mainitsemia arvoja muistan itsekkin lukeneeni minimistä latausjännitteestä.
Ei kait se mahdotonta ole jos on laturi tai säädin rikki, varsinkin jos on vanhasta laturista kyse. Olikos noissa Rellun dieseleissäkin laturissa säädin niinkuin on vanhemmissa bensoissa, vai onko siellä joku erillinen kikkare?
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. | 754 | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 17.09.2010 09:10 |
| Taasen jeep xj kysymyksiä | NORT | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.12.2009 09:09 |
| Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 13.09.2008 11:40 |
| Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) | SuurSyömäri | Tekniikka & Jutustelu | 24 | 23.11.2005 19:59 |
| Jeep Wrangler kysymyksiä | Tepa | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 12.01.2004 14:13 |