![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Täällä meidän kylillä oli sellainen harmiton veijari, mikä porhalsi fillarilla sellaiset tuuliviirit, vai mitä ne semmoset ropellijutut onkaan, stongassa. Aina ainoastaan sortsit jalassa. Talvellakin. Ei se voinut pitää vaatteita yllään, tuli heti hirvee hiki. Mamboksi sitä sanottiin, en tiedä miksi. Nyt jo manan majoilla.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Noita transsuja ainaki yks tuli mielee Kampa-Raimo, kipariltakin joutu ulos lähtee henkeä vetämää ku "kampa-Raimo" ei suotta nuukaile hajuveden kanssa.
Sitte vähän historian siipien havinaa jota kuulee vanhempien lahtelaisten suista elikkäs herra nimeltä "Jepulis Benjamin" ajeli hevospelillä juovuspäissää puuceet kaupungilta pelloille. Tällä oli hiukan normipulliaista vilkkaampi mielikuvitus kun joulun alla jäätyneen "paskapiikin" oli koristellu ku joulukuusen.
__________________
__________________________________________________ _____________________________ Jos toimintasavu pääsee ulos, tulee se pussittaa. Päiväkodissa sentään rehellisesti hakattii lapioilla jos vitutti. Nykyään ei enää saisi edes sanoa ääneen jos vituttaa. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Täälläpäin vaikutti aikoinaan sellainen herran kun Hymy-Heikki. Ukko ei kestänyt kuin pari kaljaa. Jos sai kolmannen juotua niin alkoi itkemään kovaan ääneen ja surkutteli kun ei kukaan antanut neljättä kaljaa.
Kylältä löytyy myös Pahka-Matti. Hel*etin näppärä äijä tekemään pahkasta kaikenlaisia esineitä ja huonekaluja. Viina on vain pilannut miehen. Ollut joskus samassa työpaikassa isäni kanssa. Ei pitänyt edes kusitaukoa vaan oli sää mikä hyvänsä niin lapio heilui. Ei koskenut koneisiin vaan ainut työkalu johon koski oli lapio. Jos ei muuta hommaa ollut niin kulki lapion kanssa kaivinkoneen edellä lapioiden ojaa. Löytyy oiken videokin äijästä. http://www.youtube.com/watch?v=wibMVjq5h1E
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Turussa päin , runosmäen ruusu iästä ei tietoa mutta pakkelia ja huulipunaa sen verran että ei tietäisi varmaan ja jos noi lähelle uskaltaisi mennä noin taistasin pelästyä.. Mutta ahkerasti yrittää kaupata itteään treen moottoritien loputtua runosmäen kohilla.
Yäk!
__________________
Harrastajatason autourheilu on 99.9%:sti rakentamista -mutta kannattaa sen 0.1%:n edestä- |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Nykyään ei tule törmäiltyä noihin hulluihin tai erikoisiin ihmisiin, onneksi.
Poikavuosilta on montakin muistissa. Herttoniemessä tuli vietettyä pitkä pätkä nuoruusvuosista ja siellä oli joitain erikoisia tyyppejä joita pikkupojat tietysti härnäs... Agentti Poliittoon, joku ilmeisen seonnut ukko joka vähän väliä raportoi hihassaan olevaan(mukamas) nauhoituslaitteeseen tilanteita ja yleensä tilanne liittyi meidän jahtaamiseen. Ukko ei ollut mikään pedofiili tms mutta joku vakoilijoiden jahtaushomma sillä oli aina päällä. Pukeutunut mustaan pitkään takkiin ja lierihattuun. Sitten yks ukko joka asui semmoisessa vanhassa pyörillä olevassa työmaaparakissa urheilukentän parkkipaikalla. En ole ihan varma oliko hullu vai eikö vaan sietänyt mukuloita mutta tätä äijää kartettiin kun aina se raivos jotain. Joskus talvella käytiin heittelemäs siihen kopin kylkeen lumipalloja ja siitähä se aina hikeentyi, ihme juttu. Myöhemmiltä vuosilta muistuu mieleen semmoinen lihava ja hieltä/kaljalta haiseva nainen joka söi nakkeja bussissa ja usein selaili myös pyllylehtiä... Melko sekavat oli tälläkin jutut. Asui samalla suunnalla joten tuli usein samalla bussilla, mainittu homma oli ikäänkuin jokapäiväistä. Vieläkin myöhemmiltä vuosilta on jäänyt LÄHTEMÄTTÖMÄSTI mieleen eräs tyyppi joka oli käynyt sukupuolenvaihtoleikkauksessa. Hyvinkin romuluinen ja miehekäs kaveri joka oli ikäänkuin ollut koko ikänsä vankina miehen ruumiissa. Ammattitaitoinen ja ronski äijä josta ei ihan heti olisi moista arvannut ennenkuin toteutti haaveensa. Mulle asia selvisi kun tuli joskus muuten vain juttelemaan ja johdatteli keskustelua suuntaan ko. mieltymyksistä ja yhtäkkiä vetäs takkinsa auki ja sanoi... "niin olla mulle laitettu nämäkin". Jonkinmoiset silikonirinnat oli teetättänyt. Onneksi ei sentään paitaa nostanut... tai housuja laskenut. Voin sanoa että meni meikäläinen hiljaiseksi!!! Ei kaverilla ollut mitään metkuja mielessään mutta halusi vaan purkaa mieltään jollekkin, keskustelu päättyi sillä kertaa mutta myöhemmin on kyllä jutusteltu jos on törmätty. Ihan ok tyyppi muuten vaikka tommonen vaiva onkin päässä.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
ei kiesus, toi Pahka-matti on huippu virtuoosi. oli faijan kanssa rippikoulussa samaan aikaan.
ei enää paljoa pyöräile pahkoja keräillen, tästäki menny useesti ohi. ja aina juttuihin. aito kylähullu ![]() Seinäjoki ilmajoki akselilla vaikutti ja edelleen fillaroi monen liikanimen "nenä-kalevi" muistan ku skidinä jo kylillä kulki fillarilla keräten pulloja viikonloppuisin, tuli ilmajoelta saakka. Muisti ulkoa kaikki nimipäivät joko pvm:n tai nimen perusteella, eli almanakkaa oli tullu luettua paremman puuttees ![]() Tapaus sinänsä oli kun kale oli vuosia takaisin seinäjoelta pyöräillessää aina taluttanut joko toista pyörää rinnalla tai bussilla sjokeeen ja ottanut "irto" pyörän milla sitten kotiin.. Tapaus tuli julki kun pyöriä oli vuosia kadonnut mystisesti sjoelta ja ympäristöstä. kalevin koto farmilta löytyikin sitten poliisin ratsiassa useita satoja polkupyöriä ![]() ei oo kauaa kun viimeksi näin. Vanhempaa legendaa sjoelta edusti nyt kai jo edesmennyt Waltteri aina alkon kulmilla pummimassa hiluja, todella isovatsainen tyyppi ja vilen pipo päässä ![]() Harmiton veikko, ja entinen huipputason yleisurheilija. sitten paikalispoliitikko juha päiväniemi kommari henkeen ja vereen,muistan kun muksuna oltiin sahalanlammen uimarantsun naisten pukuhuoneen välikatossa tiirailemassa näkymiä, niin sinnehän usein ryömi tämäkin julkkis meidän skidien mielstä jo aikunen ukko silloin.sitten oli kirkonpolttaja VierinEki, yritti polttaa lakeuden ristin ja käräjillä oli tokassu tuomarille tuomion kuultuaan :"asuuko herra tuomari puutalossa ?" LoL samainen tyyppi riiasi naapurin munahaukkaa yhden kesän ja maleksi siinä tontilla usein, ja yritti multa kärttää piekkaria lainaa että josko tipautettas noita fasaaneita tuosta kaupungin puistosta pataan ! juu en lainannu.. olihan niitä muitaki, mutta tuossa omat muistot. Hauska topikki, perinteen vaalimista tuleville polville
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Juu, löytyy meidänkin kylältä omat "kuuluisuudet"...
![]() Muna-tatu. On ollut viimeiset 30 vuotta shelillä kahvilla. Mukava kaveri, vähän yksinkertainen, mutta ei riitele kenenkään kanssa. Kulkee polkupyörällä, eli muna mankelilla. Kulmalan-umppa. Ikää miehellä on 50+, ja ajaa vieläkin mopolla. Eikä millään kiinan muovi härvelillä, vaan puch-tunturilla. Kämpässä on mopon kone levällään ruokapäydän toisessa päässä, ja toisessa päässä Umppa syö ruokaansa. Ja pirunmoinen bensanhaju kämpässä. Tuntee mopot paremmin kuin kukaan meistä. Hänen isänsä ja äitinsä olivat vanhoja viina trokareita, ja he kuolivat 80-luvulla pois. Poliisi kävi vanhempien osoitteessa 80-luvun alussa lähes päivittäin. Umppa elää vieläkin 70-lukua. Muistaakseni hän pääsi eläkeläiseksi noin 25v ikäisenä. Nappati. Pieni kokoinen, jonkun asteen kehitysvammainen mies, joka on kävellyt kylää ympäri niin kauan kuin muistan. Eli reilut 30 vuotta. Kävelee päivät pitkät, ja vetää tauotta tupakkaa. Rutiineihin kuuluu myös kusta noin kilometrin välein. Yleensä niin, että joku naispuolinen henkilö näkee. Anoppi asuu tämän henkilön nykyisen reitin varrella, ja Nappati on vilauttanut munaansa ainakin viisi kertaa hänelle. Poikasena muistan, kuinka Nappati jakoi tupakkia teini tytöille. Laittoi tupakan esim puiston penkille, ja meni itse kauemmas. Tytöt ottivat tupakan, ja menivät kauemmas polttamaan sitä. Nappati jäi katselemaan tapahtumaa. En ole kuullut, että hän olis kuitenkaan koskaan tehnyt mitään isompaa "rikosta". Äkkiä luulisi, että joku mies olisi hakkannut munan vilauttajalta paskat pihalle. Täältä on matkaa Tampereelle noin 40 km, siellä nappati olisi ollut viimeset 20v lukkojen takana?
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#8
|
|||
|
|||
|
No tämä on huipputopikki! Valitettavasti kylähullut hupenee kun kaikki lääkitään niin ettei seiso kuin silmät päässä... toista se oli ennen.
Meilläpäin toki näitä piisaa vieläkin uskomattoman paljon, vaikka kuolo korjaa jo vanhinta päätä ja onnettomuusalttius on hieman keskimääräistä isompi tällä herraskaartilla. Paras lienee yksi Pajamäen (nimi muutettu) veljessarjan tyyppi, joka ajoi 80-luvulla pitkään Jawa 175:lla kypäränään kattila. Toinen veli ajoi polkupyörällä ja pinkaisi aina metsään pyörä mukanaan jos kuuli auton lähestyvän... Iso osa harmittomia viinamäen miehiä nämä meidän suunnan kylähullut ovat olleet. Mutta on sitten surullisiakin kohtaloita, kuten murhapoltto viinapiruissaan jne... Menossa mukana ovat olleet mm. Vekkuli, Koppa-Jussi, Maakotka, Aarretti, Tauno ja Simo. Unohtaa ei sovi toista Taunoa, joka kulki kieli suusta ulkona ja puhui rivoja lähes taukoamatta. Uudemmasta sukupolvesta on Junnu, joka liftaa koko ajan sekä Kalevi, joka nostelee kättä kaikille kaiket päivät. Liftaavaa taulukauppiasta en ole enää aikoihin nähnyt,,, legenda sekin. Naapurikin on aika erakko ja kai viinaa ottaessaan aloittaa älyttömän kovan haitarimusiikin kuuntelun ja huutelee ja väittelee itsekseen ihan hillittömästi. Pari viikkoa sitten siellä oli kertausharjoitukset...asento, lepo jne. Juttuja olisi paljon, mutta ei voi laittaa kovin yksityiskohtaisia tarinoita tämmöseen mediaan. Voin vain sanoa, että kylähulluus on hieno mauste maalaiselämässä ja legendat elää! Viimeksi muokannut solihull : 07.08.2011 23:16 |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Nykyään kylähullut on taidettu sulkee laitoksiin enimmäkseen.
Laajasalossa(itä-helsingissä) oli aikoinaan "prinsessa" noin40-50v nainen joka bussissa selitti kanssamatkustajille kuinka "kaunis ja hehkeä" hän on. Muut oli rouvan mielestä peikkoja ![]() Aina kunnon pakkelit päällä.. |
|
#10
|
|||
|
|||
prinsessa
Laajasalossa(itä-helsingissä) oli aikoinaan "prinsessa"
noin40-50v nainen joka bussissa selitti kanssamatkustajille kuinka "kaunis ja hehkeä" hän on. Muut oli rouvan mielestä peikkoja ![]() Aina kunnon pakkelit päällä..[/QUOTE] Kyllä tuli nöyriä matkustajia bussin kyytiin pysäkiltä, missä prinsessa oli mielipiteensä sanonut. Eivät kiukutelleet, että miksi bussi on möhässä. tai mitään muutakaan. Huusi meille kuskeille, minä rakastan sinua! |