![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
onko se sit niiku kaikissa joskus ollu?
|
|
#2
|
|||
|
|||
Henkilö vai pakettiauto? jos paku niin .....
Muistaakseni sekä 40 että 42 on tyypätty avoksi.
SE, miten se toteutetaan, onkin jo pikkasen vaikeampaa: Useimmissa cruisereissa takaovet eivät pysy pystyssä pelkästään alasaranalla, rekisterikilpi valoineen pitäs saada jonnekkin.... ja etu turvavyön yläkiinnike katoaa sivuseinien mukana..... Ja sitten sellaisia tapauskohtaisia ongelmia: Jos etuovissa ei ole putoamisesteitä(lue kettinkiä) niin kuski tai kartturi voi tippua kyytistä. (mulla bj:ssä 3-piste vyöt edessä) Ja itselläni bj:ssä takaovien paikalla 13mm kaukalon korkuinen vaneri, jossa kilpi valoineen, niin -90 luvun alussa yksin ajaen vastaan tullut poliisi saab teki uukkarin ja pääsin perusteelliseen "tarkastukseen": katsottiin renkaat, siis koko 36x12,5-15, ja haettiin peräkärryn valoista merkinnät paperille jne. no, noin 15 minuutin poliisien saabissa istumisen/puhelujen jälkeen käytiin läpi tuo kuskin putoaminen; siis minun bj vm-76; ja kysyin että pitääkö nämä turvavyöt poistaa, kun herroille ei käy turvavyön yläkiinnike, mikä on hitsattu kaareen? Siitä monotoonista luentoa turvavöistä ja joistain standarteista.... ja kun kysyn että nämähän koskee vm.-76 pakettiautoa ,niin seriffit palautti autoni paperit ja ajokorttini, ja tuumasivat että palataan asiaaannn... Unohtivat puhalluttaa! Niin, ja tuossa otsikossa olevat pisteet tarkoittaa että kovia penkkejä ei saa olla pa:n avonaisessa tavaratilassa: avo 1+1 siis ainakin teoriassa..... Käsistään kätevä lukee autovero- yms rakentelumatskun, ja rakentaa tarvittavan "katon" yms. jos tarvii saada 2+ paikkaisesta bertasta avo... |
|
#3
|
||||
|
||||
|
laitetaan tämäkin tähän samaan. Saako paperittomaan runkoon vielä runkonumeron perusteella vielä jotenkin paperit? en muistanu tätä juttuja kysyä ollenkaan konttorilla
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Sattui olemaan sopivasti tuo finlexin sivu auki. Jos lopullista poistoa rekisteristä ei ole tehty niin onnistuu kun viet dokumentin, että omistat auton. Viimeksi rekisteriin merkityltä omistajalta luovari tai luovariketju tähän päivään. Joku muutos saattoi olla tullut tässä hiljattain, että riittäisi ehkä 10 v historia omistajuudesta.
Valtioneuvoston asetus ajoneuvojen rekisteröinnistä 11.10.2007/893 5 luku Rekisteröintiasiakirjat 20 § Rekisteröintitodistuksen katoaminen Kadonneen tai turmeltuneen rekisteröintitodistuksen taikka sen osan tilalle on kirjallisesti pyydettävä rekisteröinnin suorittajalta uusi todistus. Samalla on esitettävä kirjallinen selvitys todistuksen tai sen osan katoamisesta. Uusi rekisteröintitodistus annetaan ajoneuvon rekisteriin merkitylle omistajalle tai jos omistaja on vaihtunut, uudelle omistajalle, jos hän esittää selvityksen omistusoikeudestaan.
__________________
Käsittele kaikkia stressaavia tilanteita kuin koira. Jos et voi syödä sitä tai leikkiä sillä, kuse sen päälle ja kävele tiehesi. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Siis papereitahan ei itselleni ainakaan konttorilta luvattu ennen kuin rekisteröi auton mutta esim. vero- ja tekniset tiedot ym. mitä lukee otteessa saa omistaja runkonumerollakin.
__________________
Käsittele kaikkia stressaavia tilanteita kuin koira. Jos et voi syödä sitä tai leikkiä sillä, kuse sen päälle ja kävele tiehesi. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK Maplehill Productions http://www.pajakallio.fi/ http://www.ipefix.fi/ |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Oisko tuossa joku, että se avon tavaratila, jossa lisäpenkit sijaitsee, ei enää täytä pakettiauton kriteereitä ja väliaikasia istuimiakaan ei siten voida takana pitää? Tuollastakaan asiaa tuskin konttorien sedät ja poliisit miettii tai kiinnittää huomioo. Sellasessa käsityksessä mie oon ainaki eläny ettei pakettiautona sais nuilla vehkeillä ajella avona ku 2-hengen voimin ja henkilöautona sitten takanakin sais olla porukkaa nauttimassa tilavista paikoista ja leppoisasta kyydistä. Korjatkaa toki joku yli 2-paikkaisen avopakettiauton omistaja.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Eipä pitäisi olla poliiseillakaan sanomista jos pysäyttävät avona 6 henkilön lastilla.
__________________
Vaik mää en mistään mitään tiedäkkään! |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Ei näissä v..un säädöksissä ole mitään järkeä,mistäköhän ne siellä akella tai mikälie trafi se nykyisin on repii nuo pykälät.Haluaisin kyllä henkilökohtaisen selvityksen joltakin trafin tyypiltä miten se avo henkilöautosta avo pakettiautoksi muuttaminen vaikuttaa henkilömäärään............. muutenkin tämä Suomen ajoneuvoja koskeva rakentaminen ja muutosten tekeminen pitäisi saada 2000 luvulle,on paljon pykäliä ja säädöksiä missä ei ole mitään järkeä eikä perusteita.esim.erääseen traileriin vaadittiin EHDOTTOMASTI tupla parkit??? myöhemmin kysyin saako trailerin parkit kahdentaa,vastaus EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA.......... päättäsivät nyt jo.
huh,tulipa avauduttua.
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK Maplehill Productions http://www.pajakallio.fi/ http://www.ipefix.fi/ |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Ja mulle sanovat,kun ajoneuvo on tyyppihyväksytty avoksi niin ei sitä voi pakun muutoksen johdosta kumota eikä tarvii olla merkintää irrotettavasta katosta ja korin yläösasta.
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK Maplehill Productions http://www.pajakallio.fi/ http://www.ipefix.fi/ |
|
#11
|
||||
|
||||
|
saaks muuten nää selkä sivulle lisäpenkit korvata esim kuppipenkeillä, jos toppaukset on sen 5 cm tai alle ?
ja lukeeks jossain tyyppihyväksynnän rivien välissä, että selkä pitää olla sivulle... eli hiukka oikomallako muuttuu asian luonne ?
__________________
- Levannon We(l)ho - |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostetaan Pakettiauto (umpi) | kj_temmes | O/M/V Ajoneuvot | 8 | 27.11.2010 15:27 |
| Umpi vw lt lavapeliksi? | jansku | Chit-Chat | 0 | 20.02.2008 17:19 |
| BS vai BFG? + ET kysymys | MrShit | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 26.04.2005 10:17 |
| HJ-61 kysymys | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 09.04.2005 14:05 | |
| Umpi suitsasta avo suikka | BeGe | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 05.07.2004 09:58 |