Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 28.06.2011, 22:53
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.255
Perusasetus

Muistista...


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 Näytä viesti
Eikö se ole sama asia vaihtaako leveämmän akselin, vai vanteet? Noin niinkuin leveys poliittisessti. Käsittääkseni auton alkup mitat ovat lähtökohtana muutoksiin, ei akselin.
Olikohan se dementtia vai sementtia se tauti mutta se meni jotenki näin et vanteella sai levittää 30mm alkuperäsestä ja jos taas vaihtaa KOKO akselin ni sit sai leventyä enempi,koria ei kuitenkaan saanu levittää ku sen 102mm. Ja vaihdettuun akseliin sai laittaa ne vanteet jotka sihen kuuluu +30mm. Eli läjäs tais olla niin et ku laittaa 50mm levikettä per lokari ni rengas sais tulla enempi ulos mitä vanteella saa levittää. Eli jos haluu läjästänsä mahdollisimman leveen (laillisesti) ni joutuu akselin vaihtaa. Ei ne tosin niitä vanteen offsettejä leimalla ynnäile eikä poliisi ymmärrä niistä vähääkään,leimalla mullekin lässytetty offsetista(-44) vaikka on AKEn luvat 35" renkaalle,sillon ei muuten päde se +30mm vaan vanne saa olla käytännössä mikä vaan kunhan se on tehdastekonen.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 29.06.2011, 08:17
tapsa4x4:n Avatar
tapsa4x4 tapsa4x4 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.02.03
Sijainti: lahti/hollola, Finland.
Viestit: 9.924
Perusasetus

mä mistään mitään tiedä mutta lj/rj/hilux pikkuakselit on paljon heikommat kuin toyotan isot akselit,perä välitykset paukkuu aina ja samoitten pikku rattaa hajoileen useasti. Joita ei oo helppo särkeä isosta akselista.

Nimmerk:lj73 pihassa joka söi kun leipää noita perämurikoita.

Mulla olis jouten projekti hj takaakseli putki joska sovitettu käymään lj taakse ja eteen akseli putki johon on tukivarsien korvakkeet mukana.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 29.06.2011, 08:23
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Ei mullakaan oo hajonnu RJ:stä kuin kolme perävälitystä. Kaksi niistä vain mureni käsiin jostain tuntemattomasta syystä ja yksi suli, kun oli öljyt vuotaneet pihalle.
Saman verran hajos kyl hojostaki, mut kaks hajos niistä siihen, et tractionbar antautu -> akseli pyörähti ku norrat meni ässälle -> kardaani väänti pinjonin poikki. Ja kerran hajos pinjonin isompi laakeri.

Juuri noita välityksiä summaillessa tulin siihen tulokseen, jotta ostellaan noita perävälityksiä sitten pikkuperiin ja sillä tonnilla ne kiinan paineilmalukot sinne. Ja ihan hyvä ratkaisu ollu toistaiseksi.

Viimeksi muokannut Viipo : 29.06.2011 08:25
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan hojon kori. jannekorva O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 22.11.2010 14:33
Hojon Vetariremonttia... k81 Tekniikka & Jutustelu 17 01.04.2008 07:38
hojon syyläri terrier Tekniikka & Jutustelu 2 23.12.2007 13:45
hojon puslat Tekniikka & Jutustelu 13 14.10.2007 18:40
HoJon sylinteri Tekniikka & Jutustelu 3 18.09.2005 18:59


Sivu luotu: 23:28 (GMT +2).