![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() RIKKI!Kiitoksia kehuista ![]() ![]() pakariin muute tein jo sillo het alkuun läpän en nuukana raaskinu ostaa.. 3mm pellistä tein ja voi helvetti sitä kolinakilinää ![]() sähkö hommelit ei oo edistyny viel muute ku ostin mallia motonet 9,90 työ valoja 2kpl toho taka kaareen. ehä mie mikää sähkömies oo mut mahollisimman hyvin koitan tehä ku nuo rikkonaiset sähkö vehkeet on aika perseestä.. ja sitten siitä koeajosta. juhannuksena löyty kesken ajon takaperästä näköjään lukko! ![]() otin emännän ja koiran kyytiin ja käytiin sorakuopalla vähä kikkailemas ja sit löydettii ihan ultimate safarointi pätkiä vakiommille autoille! ![]() poispäi ku lähettiin ni just ku sain vauhti joku 50 ni boooooo put put köh put... mitä vit##a? olin kaatanu 10l tiiseliä tankkiin 5min aiemmin.. mie koitin sit kummiki ilmailla ja pumppailla käsi lutkulla mut vaikuttas et on löpö putki tankilta pumpulle tukkeessa..? otan huomen agregaatin mukaan, pikku kompuran, uudet suotimet ja vähä meisseleitä ni eiköhä se siintä virkoo.. saattaa vaa raja miehet vähä ihmetellä et mikäs romu tääl metäs seisoo ![]() ja kyl tästä autosta saa näköjää aika pienillä muutoksilla hyvän auton vähä helpompiin ajeluihin ![]() ![]() yhteen kiveen oli kaiverrettu kuva ja vähä tekstiäki.. varmaa jotku sodan aikaset iivanat ku ovat noissaki metissa aikaansa viettäneet aika paljon.. vuos luku kyl ei ihan täsmää ![]() olihan tosiaan katastrof heti aamu kuudelta jo ku tallille menin ja rupesin alip. pumppua korjailee. toine alapuolen kiinnitys jalka poikki kokonaan. tietääks kukaan saaks tuommosia enää mistään? pierburgh merkkinen.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability Viimeksi muokannut young n dum : 27.06.2011 23:59 |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Tuossa on ollut liekkihehku, ylivuotosarjalta kiertää putki koneen takaa imusarjan alle. Ja sen pää on tukittu? Siitä kuuluisi mennä se ylimääräinen diesel takaisin tankkiin. Jos laittaa liekkihehkun säiliöineen linjaan kiinni ilman paaluuputkea, niin kohta tulvii säiliö yli.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#3
|
||||
|
||||
![]() kiitos!
nonii nyt se pätkiminen sit selvis
![]() ![]()
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
#4
|
||||
|
||||
![]()
no juu paluu linja korjattu. oisha tuo pitänt itekki tajuta mut ei.
auto pakattuna. toivottavasti vie perille.. ja mielellään takaskin ![]() 70kympi vauhis näköjää vemputtaa ja liplattaa ihanasti nuo maxxikset ja torven täyeltä tulee mustaa ku kiihyttelöö ![]()
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Multa löytyy veljen 411 BS koneesta pois purettu thermo-start liekkihehku, ja sen säiliö. Jos haluat viritellä sen toimintaan, niin saat sen mustalaisen hankintahinnalla.
![]() Vanha vuotava liekkihehku aiheuttaa muuten mielenkiintoisia oireita. Joskus starttasin moottoria sammutin päällä. Kone hörähti tulille, huusi hetken ja sammui..? Säiliöstä oli päässyt valumaan polttoainetta imusarjaan, ja kone lähti käymään sen voimalla. Kaverilla lähti myös valmetti startatessa käymään, vaikka ruiskuputket olivat vielä pumppuremontin jäjiltä pöydällä. ![]()
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
#7
|
||||
|
||||
![]()
kesä kokoontumisesa selvittiin takas ja jatkoin ajeluita omilla paikoilla ku oli viel puheaikaa puuha lapuissa. 550km ajeltii yhteensä. on toi valmet peli matka autona mukava vois helposti täräyttää yheltä istumalta 1000 mittariin.
ainut vaurio oli ku sellasessa mainiossa kura spoorissa oli pien ristiriipunta kohta ja tais olla hiukka liikaa kaasua ni kone sit heilahti veätyksessä nii paljo et laturin ropeli otti akku koteloon kiinne ja väänty kieroks. siellä se nyt hinkuttaa ja vikisee ![]() oli aivan helvetin hauska reissu! kyllä vaan on mukavaa porukkaa meiän kerhossa ![]() vinssin ja uuven kytkyttimen se vaatii sit vois tyrkyttäytyä safareille ![]()
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
KeTTu TyTöT FSJ Cherokee 1983. the orginal :) | young n dum | Maasturiprojektit | 164 | 23.04.2016 23:27 |
KeTTu TyTöT : 76" 2 D Portal axle cherokee | young n dum | Maasturiprojektit | 551 | 17.04.2016 07:39 |
KeTTu TyTöT : Tela Elmeri | young n dum | Maasturiprojektit | 35 | 05.01.2014 12:02 |
KeTTu TyTöT Jeep / VALMET | young n dum | Maasturiprojektit | 358 | 28.10.2012 19:59 |
FLAT BED lavan teko Kingcap nissaniin | Rouveri | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 06.10.2010 16:37 |