![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Siitä pysty pakoputken läpästä että mulla oli sellainen traktori mallinen siellä mutta metsässä piti ottaa pois ku hiluksi hengitti niin vähän että tyhjä käynnillä läppä hyppi ylös alas koko ajan kilkattaet ja asento oli niin että ajo viima painoi sitä alas päin ikä ollut ongelmia sen kans... Sitten joskus kun se unohtui pois ja auto oli vesi sateessa yön parkissa ja aamulla lähti töihin niin rivarin parkkiksen kaikki autot oli mustia tiploja täynnä kun jyräytti hilun tulille... ihme ettei se naapuri koskaan pesettänyt autoansa mulle... kiltti setä...
__________________
! Because earth aint not flat ! |
|
#2
|
||||
|
||||
Pakaoputken pää.(t)
Ite meinaan aikanani tehdä JegoNEERiin kaksi pystyputkea ja tehdä päihin pienet mutkat sivuille jotta ei vesi mene sisään eikä taasen puhalla suoraan lavalle kaasuja. Toteutus jää nähtäväksi jahka niin pitkälle pääsen ja elei suunitelmat muutu.
![]() t. Ismo Ämmä
__________________
http://www.fjdc.org/ -Kulmakorpi Off Road Park- -JEEP HOLIC- https://www.facebook.com/GPKorjausOy/ |
|
#3
|
||||
|
||||
|
On vaan hieno peli!!! Nuo takavalot on kyllä täysi kymppi!!!
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Onks siel Leppälässä hiekkapuhaltamoa/maalaamoa?
|
|
#5
|
||||
|
||||
RIKKI!
Kiitoksia kehuista
kyl noissa orkkis taka valoissa on sitä jotai.. meinasin sortua jo ledi valoihin.![]() pakariin muute tein jo sillo het alkuun läpän en nuukana raaskinu ostaa.. 3mm pellistä tein ja voi helvetti sitä kolinakilinää otin sen pois ja laitan mutkan putkeen.sähkö hommelit ei oo edistyny viel muute ku ostin mallia motonet 9,90 työ valoja 2kpl toho taka kaareen. ehä mie mikää sähkömies oo mut mahollisimman hyvin koitan tehä ku nuo rikkonaiset sähkö vehkeet on aika perseestä.. ja sitten siitä koeajosta. juhannuksena löyty kesken ajon takaperästä näköjään lukko! taitaa olla oikee joku hienompi ajatteleva malli ku tänää se ei taas toiminu ku pari kertaa..?otin emännän ja koiran kyytiin ja käytiin sorakuopalla vähä kikkailemas ja sit löydettii ihan ultimate safarointi pätkiä vakiommille autoille! nii ja komee leiri paikkaki löyettii. poispäi ku lähettiin ni just ku sain vauhti joku 50 ni boooooo put put köh put... mitä vit##a? olin kaatanu 10l tiiseliä tankkiin 5min aiemmin.. mie koitin sit kummiki ilmailla ja pumppailla käsi lutkulla mut vaikuttas et on löpö putki tankilta pumpulle tukkeessa..? otan huomen agregaatin mukaan, pikku kompuran, uudet suotimet ja vähä meisseleitä ni eiköhä se siintä virkoo.. saattaa vaa raja miehet vähä ihmetellä et mikäs romu tääl metäs seisoo ![]() ja kyl tästä autosta saa näköjää aika pienillä muutoksilla hyvän auton vähä helpompiin ajeluihin nii ja juu perskeles pakari irtos liitoksestasan mut siihe tein pika purkka paikan jo anoppilan pihalla![]() yhteen kiveen oli kaiverrettu kuva ja vähä tekstiäki.. varmaa jotku sodan aikaset iivanat ku ovat noissaki metissa aikaansa viettäneet aika paljon.. vuos luku kyl ei ihan täsmää juu ewmäntä just sano et tuol on metissä lisääki noita ihme murkuloita mihi kaiverrettu. N: 1cm syvällä uralla hakattu..olihan tosiaan katastrof heti aamu kuudelta jo ku tallille menin ja rupesin alip. pumppua korjailee. toine alapuolen kiinnitys jalka poikki kokonaan. tietääks kukaan saaks tuommosia enää mistään? pierburgh merkkinen.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability Viimeksi muokannut young n dum : 27.06.2011 23:59 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Siinä menee ilmalukot pois tankille, niinkuin on alunperin tarkoitettu.Tuossa on ollut liekkihehku, ylivuotosarjalta kiertää putki koneen takaa imusarjan alle. Ja sen pää on tukittu? Siitä kuuluisi mennä se ylimääräinen diesel takaisin tankkiin. Jos laittaa liekkihehkun säiliöineen linjaan kiinni ilman paaluuputkea, niin kohta tulvii säiliö yli.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#7
|
||||
|
||||
kiitos!
nonii nyt se pätkiminen sit selvis
perkele! kiitoksia taas. pitää enne lähtöä laittaa paluu kuntoon se on muuten parit kerrat höriny pihalla ja sammahellu mut luulin et haroo löpö linjasta ilmaa putkiin.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#8
|
||||
|
||||
|
'
hiekkaa saa puhaltaa nii paljo ku keuhkoist lähtee ![]() semmone erittäin alkeellinen maalaus koppi löytyy.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#9
|
||||
|
||||
|
no virkoshan se ku suotimen vaihto
kovin näyttikin tukkoselta tuo vanha ihan sellases ruskeessa lima mömmössä koko patruuna.ja ettei liian ruusuiselta vaikuttas ja et lavan lattian kimppuun pääsis jo huomenna ni tokihan se hajos heti perään uudestaan... ![]() mikä PrrrRRkle on ku jarru polin muuttuu keske ajon ihan tönköks (siis viel jämäkämmäks ku ilman alipainetta) ja jarruttaa vaa sellai hellästi kihnuttamalla vaik painaa iha helv#tin kovaa?? sitte ku ajat pari min saattaa taas pari polkasua toimia ok ja taas jäykistyy ku ... öö .. toisaalta on se hyvä et joku paikka viel jäykistyy.. alipaine vialtahan tuo kyl vaikuttas.. mut kovin tuo lutkuttaa ja pörisee toi pierpughbdrtd. onks parempia arvauksia kellään? merkin vaihto kenties?
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#10
|
|||
|
|||
|
mulla on muistaakseni tollanen pierpurkki jemmassa...
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| KeTTu TyTöT FSJ Cherokee 1983. the orginal :) | young n dum | Maasturiprojektit | 164 | 23.04.2016 23:27 |
| KeTTu TyTöT : 76" 2 D Portal axle cherokee | young n dum | Maasturiprojektit | 551 | 17.04.2016 07:39 |
| KeTTu TyTöT : Tela Elmeri | young n dum | Maasturiprojektit | 35 | 05.01.2014 12:02 |
| KeTTu TyTöT Jeep / VALMET | young n dum | Maasturiprojektit | 358 | 28.10.2012 19:59 |
| FLAT BED lavan teko Kingcap nissaniin | Rouveri | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 06.10.2010 16:37 |