![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
joo huomenna soittelen trafiin ja alan selvittään. ei saatana oo reiluu jos mun niskaan kaatuu. olis ny ollu ees otettu ajoon ja vakuutukset kunnossa ni sit yks paskan hailee, tai ainaki paljon halvempaa
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Niin, se tuli mieleen että tuossa minun tapauksessa autolla oli ajettu kolari. Eli varmaan silloin omistajalta perittävä osuus on suurempi, kuin maksamatta jättäminen.
On ne paperit jossain, olen vaan muuttanut kolme kertaa kyseisen tapahtuman jälkeen. Ja vaikka ne löytäisin, ei vaatimukset kuitenkaan ole ajantasalla. Soittele itse ja selvitä. Tsemiä vaan, toivottavasti ei kaadu sinun niskaan. |
|
#3
|
|||||
|
|||||
|
Ajoneuvoverolaista:
Lainaus:
Lainaus:
Joten pitää maksaa veroa: Lainaus:
EDIT: sehän oli bensa, no minimi on silti tonnin ![]() Verovelvollinen on: Lainaus:
Lainaus:
__________________
Harbor Cruisers |
|
#4
|
||||
|
||||
|
kiitti paksterille.taidan nukkuu yöni paremmin.
Viimeksi muokannut tjl : 29.05.2011 20:51 |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Toihan siis on bensakäyttönen kuormavaunu, niin mitä veroa siitä oikein voi tulla??? Käsittääkseni toi ei ole ajoneuvoverollinen peli? Nolla ei paljoo vaik sen kertos kui isoil mätkykertoimilla.... Vai meniks miul jotai ohi? EDIT: Sen tonninhan ne taitaa paukata lisäveron nimikkeellä kuitenkin... Ite valittasin asiasta siinäkohtaa joka tapauksessa, koska karhutaan lisäveroa veroista mitä ei edes ole ollut velvollinen maksamaan.
__________________
RUMARACING Esla T4 Viimeksi muokannut Reetu : 30.05.2011 16:20 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
näin meinas myös trafissa joku. siis sitten kun sain kiinni jonkun kuka asiasta tietää. samaa itsekkin eilen puhelimessa kysyin mutta väitti että tonni tulee. se virkailia ei ilmtiennyt.
eli ilmeisesti nyt ei sitä tonnia olis sitten tulossa. mutta vakuutusygtiö kyllä muistaa. en kuitenkaan ihan täysin luota tohon etteikö se tulis sieltä vielä ![]() joo ja tapauskohtasesti määritellään sitten ton tonnin maksaja.lähtökohtasesti omistaja/haltija maksaa mutta voi olla niin että osuu kuljetajallekkin. asiasta tulee selvityspyyntö omistajalle että kuljettajalle, tämän jälkeen alkaa asian selvitys. että hiukan saattaa kestää mitä tapahtuu ja kuka maksaa ja kuinka paljon. mutta koitan muistaa raportoida siitä sitten tännekkin. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
"kuitenkin vähintään 1 000 euroa" on lakiteksti, eikä tuossa ole mitään kerrointa.
__________________
Harbor Cruisers |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Joo mut tällei karjalaiseen kaaliin toi lakipykälä vaikuttas koskevan ajoneuvoverovelvollisia ajoneuvoja, mitä määritelmää moottoribensiinikäyttöinen kuorma-auto ei täytä.
__________________
RUMARACING Esla T4 Viimeksi muokannut Reetu : 31.05.2011 16:35 Perustelu: typo |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Rekisteristä poisto huomion arvoinen juttu!!! | Waalsku | Tekniikka & Jutustelu | 78 | 28.03.2014 22:43 |
| Liikennekäytöstä poistetulla vehkeellä tiellä! | AtteL | Chit-Chat | 16 | 29.07.2008 14:37 |
| Kisoihin kilvettömällä autolla?? | Rotta-Racing | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 04.03.2008 22:12 |
| Kilvettömällä autolla ajo. | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 20.01.2007 20:25 | |
| Millä autolla offailet | Chit-Chat | 53 | 29.12.2005 22:44 | |