![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
joo. mut jos jenkeistä löytyy päästö selvitykset niin sittenhän saisi b2600i täälläkin leimaan. eiks b2600 tehokkain malli ole jotain 130-140 hv??
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ensimmäiset B2600:set on tosiaan Mitsun koneella (G54B) ja myöhemmät ruiskukoneelliset on sitten Mazdan omia (G6). Tuota G6-moottoria voi (ja pitää) käyttää vertailumoottorina, siinä on 120-121 HV lähteestä riippuen. Netistä löytyy paljon tietoa, mutta ei kovin helpolla.
Tarvittavien verrokki-papereiden saaminen saattaa tuottaa ongelmia, kun maahantuojan kanta kaikkiin tekniikkamuutoksiin on kielteinen... Alkuperäisten korjaamomanuaalien kanssa muutoskatsastus saattaa onnistua, mutta niistäkin puuttuu ko. moottoreiden tehot. Myös pientä ongelmaa noiden opuksien löytymiessä saattaa esiintyä. Lisäksi pitää muistaa kaikki muutkin jälkiturbottamista koskevat säännöt, esim. vähäpäästöisen auton kohdalla. Kannattaa vierailla konttorilla ennen projektin aloittamista. Noi G54B-koneiset on hyviä aihioita jälkeenpäin ahtamiselle, kun ovat ei vähäpäästöisiä ja samaa konetta on löytynyt turbotettuna Mitsu Starionin keulalta. Summitilta löytyy hyllystä mm. Wisecon männät, liekkirengas kansipahvi ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tehoista sen verran että ruisku ilman kattia oli 126 heppaa. Katin kanssa muutama heppa vähemmän. Ruisku koneessa oli muutamassa osasessa mitsun merkkiä. Jossain aikoinani näin myytävän turbo mallin nokkapeltiä moiseen??
|