![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Täytitkö suodattimen etukäteen öljyllä? Itsekin muutaman kerran joutunut puuhastelemaan samanlaisen vian kanssa kun öljyt on päässeet valumaan alas kun ollut käyttämättä pidempään. Siirtojalan letkusta oli helppo lorotella öljyä pumpulle ![]() Anturi on suodatinjalassa.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Itte oon ottanu jakajan pois ja pyöritelly porakoneella öljypumppua.
__________________
Harbor Cruisers |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Joo tuo porakoneella pyörittäminen on melkein pakollinen toimenpide aina remontin jälkeen rooverin koneessa.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Kertaakaan ei oo tarvinnut poppakonsteja käyttää. Ensiksi laskenut vanhat öljyt pois, uudet koneeseen. Sitten täyttänyt uuden suodattimen öljyllä, vanha pois ja samantien uutta tilalle. Kone käyntiin ja samantien on öljynpainevalo sammunut.
Tietysti voi vaikuttaa kuinka kulunut öljypumppu on, mutta ilmeisesti omassani se on timmissä kunnossa vielä. Kovasti isot pojat(tm) pelotteli ennen ekaa vaihtoa, että joutuu porakoneella leikkiin tai sitten ottaan öljynpaineanturin irti ja tunkeen pumpun täyteen vaseliinia, mutta onneksi ei kuitenkaan joutunut. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
suodatin oli täynnä öljyä kun laitoin paikoilleen.
Mitähän uus öljypumppu maksaa ja onko paha homma vaihtaa? Moottori pelas talvella tosi hyvin aivan paskoillakin öljyillä. Kone ei kyllä käydessä kuulosta mitenkään pahalta. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
halloo Tapsa !
katopa ny eka että se anturi ei makaa maissa kokoajan, ja siks polttaa valoa
__________________
- Levannon We(l)ho - |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Öljypumppu on integroitu jakopään koteloon, joten maksaa maltaita. Offipajalta löytyy rattaat eikä ole kalliit
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Joku tyyppivika siellä on. Joko anturi vialla (näinkin on käynyt että jumii). Tai sitten ei lähde vetämään öljyä. Kokemusta siitäkin, just muutaman viikon käyttämättämisen jälkeen ei lähteny vetämään kuin laittamalla vaseliinia rattaisiin ;-)
TT |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Sopivat rengaspaineet.... | Tapsa_ja_Dumbo | Tekniikka & Jutustelu | 42 | 24.04.2022 06:01 |
| Myydään Land Rover Range Rover kattoteline taakkateline CAP500040, 1 kpl | kuusesa | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 21.11.2011 15:44 |
| Myydään M: Land ROver/Range Rover uretaanipuslat | Karvinen | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 02.08.2009 20:24 |
| Range & VM:n öljyn lämpömittarin anturi | Masu | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 05.09.2005 11:15 |
| Land Rover vai Range Rover? | HEKULIINI | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 19.08.2004 08:33 |