Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.04.2011, 16:12
33SD:n Avatar
33SD 33SD ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.03.04
Sijainti: Etelä-Karjala
Viestit: 1.536
Perusasetus

Jonkinverran kokemusta pesureitten korjauksesta ni voin sanoa että kyllä Kränzlenkin tiivisteet kuluvat käytössä niinkuin kaikkien muittenkin merkkien. Ja sitten kun tiivisteet on tarpeeksi kuluneet että öljyt pääsee ulos ja vesi tilalle ni sen jälkeen alkaa olla valmista. Tehokkaammalla pesurilla saa puhdasta nopeammin ja näinollen tulee käyttötunteja vähemmin kuin alitehoisella. Öljyt kannattaa vaihtaa vähintään kerran vuoteen jos pesuria käytetään päivittäin. Vanhojen Kärcherin kuumakoneitten ongelma on huonosti suojattu uimurisäiliö, roskia ja kuraa saattaa roiskua säiliöön, pumppu vetää rojut sisäänsä ja jos roskat on isoja ni toiminta loppuu nopeasti, pienemmät roskat/hieno hiekka kuluttaa tiivisteet pikkuhiljaa. Uimurin ja pumpun välissä ei ole suodatinta vakiona mutta on helppo lisätä. Kränzlessä uimuri on suojattu ruuvikiinnitteisellä kannella. Vanhoissa Kärcher 895-1295 malleissa on lisäksi se pikkuluukku jota huolimattomasti käsitellessä saattaa saranoista murtua pieniä muovinpaloja uimuriin. Näissä uusissa Kärchereissä on taas täysin erilainen rakenne ja uimuri on paremmin suojattu. Alton pesurit on ihan hyviä mutta varaosat kalliita, myös Kränzlen osat on kohtuuarvokkaita. Clenin suurimmat koneet on myös täysin päteviä koneita. Mielestäni paras hinta/laatusuhde on Kärcherin pesureissa ja varaosien saatavuus sekä hinnoittelu kohdallaan. Itse jos olisin ostamassa niin valitsisin Kärcherin. Ja tämähän on vaan minun mielipide ja joka merkissä on omat hyvät sekä huonot puolet.

__________________
Marko

Nyt tavoittaa myös whatsappilla.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.04.2012, 10:51
Jeeper:n Avatar
Jeeper Jeeper ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: PäHäMa/FJDC
Viestit: 4.133
Perusasetus

Onko kellään kokemuksia tuosta Kärcherin HDS 5/11 U pesurista?

http://www.karcher.fi/fi/Tuotteet/Am...t/10640010.htm
__________________
www.classicjeepparts.com
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.04.2012, 12:23
Lalli bj40:n Avatar
Lalli bj40 Lalli bj40 ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 25.08.10
Sijainti: Alajärvi Finland
Viestit: 605
Perusasetus

meilla tuollanen kärcher hds 12/18 kuuma vesi pesuri edelliset 2kpl 895 mallia todettu että kestää tuollaset 2000h pestä sitten menee kattila puhki ja kattila maksaa noin 1500euroa sitten on aina tehty niistää kylmävesi pesureita

nykyisellä hds:llä 1000h pesty 4vuotta ja letkukelalla joka on jousi palautteinen 20metriä letkua meinaan hävittää tuon pois ja tilata uuden siinä jollekkin kymmeniksi vuosiksi vielä kapistusta jäljellä mutta meidän käytössä 3-4vuotta niin alkaa ongelmat.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.04.2012, 19:47
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.915
Perusasetus

Kärsän 895 seen ostin viime kesänä uuden lämpökierukan, kun jäätys puhki

Suomessa tonnin - Saksasta 500 €

Oma vika - oppirahat tuli maksettua

Mikä sen kattilan puhkasee ?
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.04.2012, 19:48
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.915
Perusasetus

Ainiin sorry - HDS on "ammattikäyttösarjaa" - pitäis kestää normikäytöt hyvin jollei hölmöile...
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Harrastekäyttöön kompura. Tietoutta tarvitaan. Hessu888 Tekniikka & Jutustelu 3 09.12.2009 17:02
Ostetaan Tie/harrastekäyttöön, hintaa n2000e Hipsu O/M/V Ajoneuvot 8 25.11.2009 14:49
Myydään Kuumavesipesuri Lavor Missour Von Leka O/M/V Muut 11 23.01.2009 16:46
Ostettu O:Hydrauliprässi harrastekäyttöön Racingrabbit O/M/V Muut 35 07.01.2008 22:25


Sivu luotu: 09:08 (GMT +2).