![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Huomaakohan tuon olkatapin laakerin väljyyden heiluttelemalla rengasta? Jimny ravistaa miltei koko ajan hieman, etenkin n.80km/h vauhdissa. Renkaiden on uudelleen tasapainotus ei auttanut. Nostin renkaat ilmaan, ja kokeilin ravistella, mutta en kyllä tunne/huomaa niissä väljää..
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Rattia ravisteli nimenomaan noin 80 km/h vauhdissa. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Juu, kiitoksia.
Kait se on sama tilata nuo laakerit uusiks. Mitäs kun noilla ulkomaisilla foorumeilla lueskelin, että vaatis jotain simmilevyjä laakerin alle? Toiset meinas että vain sj:ssä tarttis, mutta jimnyssä ei. Kuinkahan mahtaa olla, meneekö laakerit vain heittämällä paikoilleen ilman mitään lisäpaloja? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
jossei ole tehostinta niin ohjaus simpukan kiristys on mulla aina auttanu 4 eri jimnyssä
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Oliko tuo timkenin 30302 laakeri muuten just käypäinen, vrt. originaali. Jimnystä kyse siis.
Muistanko väärin, että ainakin SJ:ssä joku kirjoitteli kartiokulman olevan hieman eri tjsp.? |
#6
|
|||
|
|||
![]() Ei vieläkään..
Empä tiijä,meidän perheen jimnyssä on uudesta asti(-05) ollu vatkaamis vikaa,viimeksi auttoi pyörien tasapainoitus. Autossa on yhä orkkis renkaat,oon alkanu epäillä renkaan rungoissa olevan jotain hämminkiä kun eräänä kesänä ei vatkaamista ollutkaan joten jos jossain renkaassa on vikaa ni se ei oiskaan sattunu etuakselille.. piru yksin tietää,vikaa on ollu uudesta asti ja klappia ei yllättäen ollu uutenakaan ja tasapainotuskaan ei aina auttanu ja vanteita kiristeltiin ku kipeetä pillua ristiin rastiin ja paineita on kokeiltu erilaisia ja vaik mitä.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
koyo 30302 jr oli tuo alkuperänen laakeri.
Vaihoin molemmat puolet vaikka en silmin vikaa nähnyt. Eikä rengasta heiluttelemalla tuntunut. Ravistelut lakkas. Toki samalla kinnasin renkaat käsin ja varovasti paikoilleen. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
suzuki jimnyn laturi? | Pönde | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 24.04.2008 18:03 |
Suzuki Jimnyn tuunausta | MiggoVilkastus | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 04.06.2007 08:07 |
suzuki ravistaa | jussukka85 | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 02.02.2007 15:39 |
Suzuki Jimnyn panssari | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 14.05.2006 18:45 | |
suzuki jimnyn renkaat | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 14.05.2006 09:41 |