![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Minkäslaisessa kunnossa oli tuon lukkorenkaan vastakappale?? Sellanen kuparinen rinkula jossa rei'itystä sisäpuolella kehää. Aikas kuluneen oloset nuo on, mites vassu tuolla sisuksissa? varsin melko jäykkää, eikä näitä nissanin automaagisia napalukkoja voi kehua, mulla olis jouten kaks kappaletta jos tarttet??? Halavalla lähtöö ![]() Iteltä hajos tuosta lukkorenkaasta nuo päällä olevat lipsukat, ei sentakia pitäny ennee navat ja sen takia vaihdoin manuaalisiin.
__________________
Vaikken mie mistään mittään tiijjäkkää!! Isuzu D-Max 3.0 TDi AT -10, Nissan King Cap -97 (ex), Suzuki Bandit 1250 -08, Toyota Crown -80 (siirtynyt ajasta ikuisuuteen) |
|
#2
|
||||
|
||||
|
on melko samannäköinen se vastakappale. hyvin vaikee sanno kun ei tiedä minkänkäännäköisiä ne kuuluu olla..ja jos myyt napalukkoja halval niin kyl ostan
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Ei muuta ku vetaset migillä vähä saumaa että ovat aina päällä nii ei tarvi taistella noitten kans!! Ite just kuukausi takaperin tein silleen ku en enää jaksanu roplata enkä uusia manuaaleja raaskinu ostaa!! Ajossa ei oo ollu mitään haittaa vaikka napikset aina päällä..
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Ihellä oli saman näköset osat eikä nelikko toiminu. En siinä vaihees ees ennää miettiny vaa tilasin manuaaliset.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
eikös toi ole se "kitkarengas" joka sit pyöräyttää sitä napaa että lukko menee päälle. ja itselläni oli myös kulahtanut tuo ja ei toiminut, päätin kanssa säästää ja hitsasin sen kiinteeks.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
niin........en tiedä kannataisko hitsata ne renkaat vai.. ostin juuri toiset lukot eikä nekän lyö pääl
|
|
#7
|
|||
|
|||
jokos toimii
olikos automaatti lukko?
nissanista ei jaksa muistaa kuinka toimi mutta vastaavissa on joskus ollut että ovat aika herkkiä tuolle rasvalle kokeiles laittaa rasvan sekaan vaihteisto öljyä jos on normaali laakeri vaseliinit(keltaista) tai jos ohjeessa on mölyä (harmaat yleensä) ei sotkeennu sekaan pitäisi olla aika juoksevaa ja muistaakseni vielä oikea määräkanataa tarkistaa jostain huolto ohjeesta mitä rasvaa pitäisi olla tai tarviiko olla olenkaan sitten toi kiekura eli jousi kans pitäisi olla oikeassa asennossa asennettaessa kuvasta vois päätellä että samaan napaan saa myös manuaalisen napalukon ???? |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| nissanin ahtaminen | unttula | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 25.02.2010 15:05 |
| Nissanin kardaanimittoja?! | Rytö | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 24.03.2009 19:13 |
| Nissanin kulutus? | nassin | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 13.10.2007 10:45 |
| O: nissanin rd 28 kansi | 88 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 10.03.2007 20:12 |
| M: Nissanin vanteet | Jp | O/M/V Muut | 0 | 26.08.2003 09:56 |