![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
HormiSuosittelisin myös tuota läpivientiä heti kiukaan takaa vanhaan hormiin. Jos on suunniteltu alunperin puukiukaalle, niin varmaan onnistuukin. Läpivienninhän ei tarvi olla juuri sillä kohtaa kun on kiukaassa lähtö, vaan kiukaan lähdöstä voi viedä kiukaan takana putkella sopivaan kohtaan, lähemmäs seinää saa jos tekee suorakaiteen mallisesta sen "väliputken" ja siihen pyöreät liitosputket! Kunhan vaan muistaa tehdä riittävän suuren tuosta kulmikkaasta ptkesta, sama pinta-ala kuin pyöreäsä reiässä. Suojaetäisyyksien kanssa kannattaa olla tarkka, palotarkastajalta saa tarkat tiedot ja vinkkejä. Rakennusvalvontakaan ei aina ole ihan ajantasalla, riippuen tarkastajasta, siksi suosittelen palotarkastajaa, niin ei tule yllätyksiä niin kuin itselläni kävi.. ei tosin saunan kanssa... Saunassa sain itse suojaetäisyydet puolitettua siisteillä rst-pelleillä, tein itse.. säästin... ja tuli hyvät! Jos päädyt kevythormiin, kannattaa otta selvää hiukan miten ovat kestäneet, peltihormeissa ollut ongelmia läpivienneissä, kun läpivienti eristetään niin kuin kuuluu, niin ilmeisesti hormit on kumennee niin paljon tuosta läpiviennin kohdalta että palaa puhki aikaa myöden tms. Savupelliksi suosittelen Polarmetallin RST-peltejä, laitoin itselleni, toimii hienosti ja on siistit!
Viimeksi muokannut AH : 20.02.2011 22:44 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Oma mielipide on että jos et onnistu liittämään sitä kiuasta vanhaan tiilihormiin niin pidä se sähkökiuas ja tee vaikka pihasauna.
Noilla kevythormeilla on taipumus palaa puhki ja sittenhän palaa koko torppa,ja perhe joutuu pakkaseen palelemaan,jos hyvin käy... |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Ne peltikuoriset teräshormit ei kestä puukiukaan savuja. Kuumuvat niin maan penteleesti ylöpohjan eristeiden kohdalla.
Siitä on ollut nyt alan lehdissä juttua, että aiheuttavat palovaaran. http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous...252213&ext=rss http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/...kka/23562.html
__________________
- eskimo kaenuusta Viimeksi muokannut Eskimo : 20.02.2011 22:54 Perustelu: linkkiä |