Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 15.02.2011, 08:00
Ex_inkkari:n Avatar
Ex_inkkari Ex_inkkari ei ole kirjautuneena
Korpraali
 
Rekisteröitynyt: 29.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 6.030
Perusasetus

Onhan se väkisin muuttunut vuosien varrella, harrastajia putoaa pois ja niitä maastureita on vain valokuvissa silloin kulta-aikaan jokaisella tyhjätaskulla oli jonkun näköinen 4wd ja niitä myös käytettiin maastossa, juttua riitti ja jaksoi jopa pohtia toisten ongelmia siinä palstalla riitelyn seassa

Nyt on tilanne toisin, työt vie kaiken energian, rahaa ei ole edes ruokaan ja ikä painaa muutenkin ei jaksa enään kävellä maastossa 7 tuntia, kaikki vuosien takaiset tutu on kadonnut tai lopettanut harrastuksen, muistan joitain vuosia kun melkein jokainen kuukausi oli joku ajotapahtuma jossain (laillinen) ja niissä tuli myös käytyä.

Niin ne asiat muuttuu.

__________________
http://esory.kuvat.fi/#/
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.02.2011, 08:12
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ex_inkkari Näytä viesti
silloin kulta-aikaan jokaisella tyhjätaskulla oli jonkun näköinen 4wd ja niitä myös käytettiin maastossa
Nyt jokaisella onkin citymaasturi. CR-V:llä metsään!
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.02.2011, 09:02
kivinen:n Avatar
kivinen kivinen ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.01.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 3.735
Perusasetus

Voi olla, että Offipalsta ei ole enää pienen harrastajayhteisön "oma" paikka, jossa kaverit jutttelee keskenään. Kyllä tuolta diibadaaban joukosta löytyy aivan helmiä juttuja. Monta kertaa ne voi olla linkkejä ulkomaanfoorumeille, mutta en jaksa ulkomaan foorumeita selata niin mistä muualtakaan niitä bongaisi?

Muistan aika hyvin, kun jossain vaiheessa isoon ääneen toitotettiin uusien harrastajien perään, jotta lajilla olisi tulevaisuutta. Nyt on uusia harrastajia, niin nehän pilaa nettioffailunautinnon.

Mutta se ei ole totta etteikö ajomahdollisuuksia olisi, minusta niitä on enemmän kuin ikinä. Jos vanhat väsyneet sedät ei jaksa edes omistaa autoa, niin ei kai ne jaksa liikkua yli 20 km päähän sillä ajamaankaan? Me kierretään ympäri (eteläistä?)Suomea ajamassa lähempien alueiden lisäksi ja ajettavaa on oikeasti paljon. Jossain paikoissa käydään vaan kerran vuodessa tai kahdessa, mutta uusiakin ajomahdollisuuksia seuraillaan täältä palstalta. Ikinä ei tiedä, jos ajoreissun saisi yhdistettyä johonkin osannoutokeikkaan tai jopa työreissuun(näin on tapahtunut kymmenessä vuodessa jo kerran). Ollaan ajeltu mm.: Nokialla, Raisiossa, Porissa, Luumäellä, Kylmäkoskella, Savonlinnan kupeessa, Heinolassa, Sipoossa, Pornaisissa, Joensuun huitteilla, Espoossa, Mäntsälässä, Riihimäen tuntumassa, Hirvensalmella, Pälkäneen tienoilla, Kirkkonummella. Kiitos näistä kuuluu niille ihmisille, jotka järjestävät ajomahdollisuuksia. Se EI ole helppo, tai varsinkaan palkitseva homma.

Eihän joka kuukausi tarvi olla ajotapahtumaa, eihän kukaan kerkiä kaikkia tapahtumia ajamaan läpi, mutta joskus ehtii neljäkin reissua heittämään kuussa. Lähinnä se on itsestä kiinni kuinka paljon haluaa nähdä vaivaa harrastuksensa eteen.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.02.2011, 10:24
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Tuo searchi-hommeli ei muuten wörki ihan niinkuin pitäisi, kun pitäs aina osata arvata se oikea hakusana. Kolmenkymmenen hakukerran jälkeen saattaa löytyä just se topikki, mitä on ettimässä. Monesti itekkin oon koittanu ettiä jostain asiasta vanhaa topikkia tuloksetta, mutta se sitten tulee vastaan ihan jonkun toisen asian yhteydessä.
Toinen on tilanteet kun muistaa jossain topikissa on käsitelty jotain tiettyä asiaa, muttei yhtään muista topikin nimeä! Uuttera haku lopulta saattaapi tuottaa tuloksen, mutta hankalaa se on ja usein pitää selata kymmeniä keskusteluja läpi, ennenkun se tietty kadonnut linkki tms. löytyy.

Silläpä olisi helpompaa, jotta jos joku muistaa missä topikissa aihetta on käsitelty, antaisi linkin siihen, eikä vaan huutaisi "KÄYTÄ SITÄ SEARCHIA; *TUN n00b!"
Monissa topikeissa käsitellään samamoja aiheita, mutta jokaisessa saattaa tulla hieman erilaista uutta tietoa esiin, joten olisi ihan hyvä, että linkkejä seurailemalla löytäisi kaikki käsitellyt jutut aiheesta...
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.02.2011, 12:34
JSJ:n Avatar
JSJ JSJ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 15.01.07
Sijainti: Raahe, Finland.
Viestit: 232
Perusasetus

Haku juttuun vois antaa vinkiksi googlen käytön eli jos vaikka hakee gee mersu juttuja niin googleen hakusanoiksi :
Koodi:
gee mersu site:offipalsta.com
tuosta jos haluaa suodattaa osto, myynti ja vaihto ilmoitukset pois niin:
Koodi:
gee mersu site:offipalsta.com --M --O --V
Itse ainakin löydän tuolla googlen haulla paljon paremmin ku foorumin omalla haku systeemillä.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 15.02.2011, 13:53
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Thumbs up

Kaikki muuttuu


http://www.youtube.com/watch?v=1AJ1ZaGjtnk
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 15.02.2011, 14:02
VonLeka:n Avatar
VonLeka VonLeka ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.10.05
Sijainti: TEXAS
Viestit: 2.807
Perusasetus

Sen olen huomannut että täältä ei saa enää yhtä rivakasti vastauksia tai edes sivukaupalla mutu jauhantaa. Searchilla on edellään hankala löytää mitään, En ymmärrä miksi tietäjän ei ole yhtä helppo kirjottaa rivi tai pari faktaa asiasta samalla vaivalla kun sanoo että 'ei jaksa jauhaa käytä searcchiä tms.' ?
__________________
Monien lähteiden mukaan elämä johtaa 100% varmuudella kuolemaan. Muistakaa pelätä kaikkea, älkää vahingossakaan erehtykö nauttimaan mistään. Ikinä. Milloinkaan.

autot: TOYOTA HJ61, NISSAN KING CAB 4X4 2.5TDIC
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 15.02.2011, 19:07
Arpe:n Avatar
Arpe Arpe ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 16.12.05
Sijainti: Lappeenranta. Finland.
Viestit: 1.116
Perusasetus

Aina pitäis muistaa uusien palstalaisten/harrastajien suhteen,että jokainen on aloittanu harrastuksensa joskus ja yleensä tietämättä siitä juuri mitään.
Joillekin jo kymmeniä vuosia maastureiden kanssa puuhailleille nuo soat,beadlockit,highliftit,yms..hämärät ja usein vieraskieliset termit ovat päivänselviä.
Mutta taas uudelle maasturien rakentamisesta kiinnostuneelle harrastajalle isoilta pojilta kuultuja juttuja mitä siihen juuri hommattuun vanhaan cruiseriin täytyy pultata kiinni.
Uuden offarin into lajin pariin ei ainakaan lisäänny, jos ei saa asiallisia neuvoja sen toimimattoman napalukon elvyttämiseen tai kardaaninlaipan stefan vaihtoon.
Toki haullakin löytyy vastauksia useaan seikkaan, mutta niitä samoja perusjuttuja pitäis vaan jaksaa vääntää rautalangasta uudelleen ja uudelleen aloitteleville offareille, vaikka ne monille on jo itsestään selviä.. Eiks se oo jo perimätiedon siirtoa nuoremmille harrastajille?
__________________
Montenegro offroad club #88
Montenegro racing 16
www.montenegrooffroad.com
6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 15.02.2011, 20:38
Ipe64:n Avatar
Ipe64 Ipe64 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 12.01.05
Sijainti: Hausjärvi, .
Viestit: 1.227
Perusasetus

Sitä saa mitä tilaa...


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Pee,taisimme saada sitä mitä tilasimme,tää oli kyl hyvä ja aivan oikeelta aikakaudelta.
Mut hei,noit ku hyräili aikanaan ni saatto saada piparii...mut sehän oli sillon ku kulli oli muutaki ku kusemista varten
__________________
www.ipefix.fi
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mielestäsi rumin auto Wille Bullshit 49 09.09.2015 09:10
Laukaa, Area51 ajopäivä 12.6 (päivämäärä muuttunut) Masai Tapahtumat 48 07.10.2010 09:16
kaukovalo ref muuttunut? ipancruiser Tekniikka & Jutustelu 1 05.12.2009 06:13
FOFF.NU sivujen osoite muuttunut Linkit 0 17.11.2005 17:13
Maastopaketin peräkärry sääntö muuttunut nettijussi Tekniikka & Jutustelu 0 24.10.2003 19:21


Sivu luotu: 22:07 (GMT +2).