Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.02.2011, 11:15
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Onko millaiset renkaat ajaa maantiellä/ metsässä
http://www.google.fi/url?q=http://ww...kTxhhIgQaHyfqg

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.02.2011, 18:16
Nippan:n Avatar
Nippan Nippan ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.08
Sijainti: Savonranta, Finland
Viestit: 661
Perusasetus

Itellä ollu kahet sarjat 265:a extremejä, ihan muuten hyvät ajella kohan jostain välistä muistaa vaihtaa vaan renkaitten paikkoja keskenään, eli takkaa ettee ja toisteppäin! Ainaki tossa kingissä tahtoo syödä eturenkaat paskaksi jo yhen vuoden ajoilla en tiedä mistä oikeen johtunee, kuluu niinku "hampaille"?? .
Ja paineitakkii koetellu ehtiä, nyt eessä 1,8bar ja takana 1,4-1,6 kuormasta riippuen, parraimmillaan 1300l löpöpytyn kans 2,5bar .

Mites teillä muilla sankareilla näitten "offirenkaiden" kulutuskestävyys?? Monenko vuoden välein pitää rengassarja uusia??
__________________
Vaikken mie mistään mittään tiijjäkkää!!
Isuzu D-Max 3.0 TDi AT -10,
Nissan King Cap -97 (ex), Suzuki Bandit 1250 -08, Toyota Crown -80 (siirtynyt ajasta ikuisuuteen)
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.02.2011, 18:33
-Jallu-:n Avatar
-Jallu- -Jallu- ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 12.10.09
Sijainti: Lapinlahti
Viestit: 682
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Onko millaiset renkaat ajaa maantiellä/ metsässä
http://www.google.fi/url?q=http://ww...kTxhhIgQaHyfqg
Itellä ollu vuojen alla tommoset ja oon ollu tyytyväinen. Kuvio on avonaisempi ku esim bfg:n mt:ssä. Tunnustas aika pehmeelle seokselle ja kivikossa on ihan hyvä pito. Savessa menee aika helposti tukkoon, pitäs olla enemmän heppoja ja kierroksia koneessa että sais puhistumaan. Tiellä en oo kauheesti ajellu ku paikallisia ajuja ni kulutus kestävyydestä en ossoo sannoo tie käytössä. Talvella on ihan yhtä liukkaat ku kaikki muutkin mutikat. Kesällä leikkasin vielä keski paloja poikki leikkurilla, en ossoo varmaks sannoo auttoko mittään, mutta alitajuntaan ainakin autto. Vähä alle yhen paineilla ajellu metässä 0,8-0,9. Pajeron alla ei puonneet vanteelta kertaakaan mutta patrollin alla kerran lopsahti (vanteet tml 10x15)

Nii ja ei tasapainoteltu vanteelle laittaessa, sen verran vippaa rattia tiellä ettei satoja kilsoja viittis ajaa pikitietä pitkin. En tiiä millaiset lie sitten painottaa.

Viimeksi muokannut -Jallu- : 11.02.2011 18:38
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 02.07.2011, 10:54
DarkestMessiah:n Avatar
DarkestMessiah DarkestMessiah ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 23.10.09
Sijainti: Ylistaro, Finland
Viestit: 514
Perusasetus

Onko kenelläkään kokemuksia näistä äkkikatsomalla ei kuvio kauheemmin eroa Trialeista, mutta tärkeimpänä juttuna, näitä saa 35" .
__________________
Suzuki = Way of Life!
'97 Subaru Legacy Outback
'99 Citroën Xantia Break 2.0 16V AT
'82 Suzuki SJ410/SJ419TDic 35" MT "Zombie Hunter"
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 02.07.2011, 18:24
metsämies75:n Avatar
metsämies75 metsämies75 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.12.10
Sijainti: vuokatti
Viestit: 258
Perusasetus

fedima scirokko35x10.5 16


minusta ainaki ihan hyvät renkaat mutta ei hirveästi kestä asvaltti ajoa pitoa löytyy pehmeältä ja tyhjentää kuvion hyvin mutta ku ei saa uusia eikä vähän käytettyjä ku rungot on loppu edelleen haen kahta vähän käytettyä rengasta kyseistä kokoa
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan fediman 16" Rouveri O/M/V Renkaat ja vanteet 8 25.05.2008 18:08
FEDIMAn todellinen koko Killman Tekniikka & Jutustelu 8 28.04.2006 23:52


Sivu luotu: 01:13 (GMT +2).