Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.01.2011, 17:12
Jugga Jugga ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 22.07.05
Sijainti: Vesilahti (Rämsöö), Finland.
Viestit: 321
Perusasetus

Fenix


Itellä on ollu 3 vuotta tommonen fenix ld20 tjsp. 2xAA lamppu. Pääasiassa käyttö ollu luolapyynti hommia, eli aika rankkaa käyttöä hiekassa, kylmässä, märässä jne. (www.fenixvalaisimet.fi ; www.4sevens.com)

Koirankusetus lamppuna on ollu joku Romisen tuolta dealextremestä. (www.dealextreme.com)

Hakuvalona power on board hid lamppu. Sain joskus edukkaasti 5kpl 40€ ketale jenkeistä. Ei sitten sen koommin enään löytynyt kun yritin hakea yhtä edukasta, nykyään huonosti noita halpoja hid valoja saatavilla. Saatanallisen kirkas ja mukava kun sisällä normi 12v 7ah hyytelöakku niin voi akun vanhetessa hakee vaikka motonetistä uuden.


Fenix on oikealta valoteholta samaa luokkaa kun tuo romisen.

Jos jokapäiväisessä käytössä niin ehdottomasti noilla 18650 ladattavilla li-ion akuilla. Akut on kestäny tosi hyvin sen parivuotta. Toiset on aina ladattu täyteen ja toiset lampussa.
Jos käyttö satunnaista niin kallistuisin patterilamppuun. Muuten on aina virta loppu kun tarvii.

Mettähommissa mukana AINA oltava varapatterit! Vanhalla maglitellä pääsi vielä pimeestä mettästä kotia, mutta noi ledilamput sammuu kerrasta, eikä sen jälkeen enään syty! Itellä aina gps mukana, niin siinä on varapatterit lamppuun tai sitten lampusta gps:iin. Povarissa myös yhdet litium aa-patterit hätävarana. Ladattavilla aa-pattereilla voi sitten heittää sorsaa, rahan haaskausta!


Viimeksi muokannut Jugga : 23.01.2011 17:15
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 04.02.2011, 14:08
vee73:n Avatar
vee73 vee73 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 02.11.08
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 43
Perusasetus

Nyt on käynyt testipenkissä aikamoinen kasa valaisimia. (15kpl)
Kaikki ovat erikoistekniikka.fi tuotteita.

Ja tiedoksi että, Polarion ja JetBeam maahantuonti on siirtynyt Erikoistekniikka.fi:lle.
Edellinen maahantuoja lopetti valaisimien maahantuonnin kokonaan. Ja keskittyy nyt muihin tuotteisiin tiiviimmin.

Tämä vaihdos on tapahtunut ihan äskettäin, joten erikoistekniikan netisivuilla
ei välttämättä ole kauheasti tietoa siitä vielä, eikä noita testaamiani lamppuja ole kaikkia laitettu sivuille myyntiin, mutta jos on kiinnostunut niin kannattaa soittaa tai sähköpostitella sinne.

Ja testit tietty täällä:
http://vee73.hi.fi/kuvat/LAMPPURANKING/
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hankkimassa GC:tä, auttakee! Aapo-A Tekniikka & Jutustelu 1 23.11.2006 20:00
Rankkua hankkimassa? janiojan Tekniikka & Jutustelu 32 26.10.2006 10:08
vetteä hankkimassa. aatu78 Yleiset 0 25.06.2005 06:48
Koppimopoo hankkimassa Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 28 19.03.2004 15:06
Hankkimassa C3:sta svahnm Vuosimallit 1968-1982 10 09.03.2004 16:12


Sivu luotu: 12:35 (GMT +2).