![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Tähän asti mulla on ollut bridgestonen blizzakit koossa 265*70-15 ja on ollu tosi hyvät renkaat. Oon ajanut niillä yli 70000 km kesät ja talvet ja pito edelleen erinomainen, vaikka alkavat olemaan aika kuluneet.Nyt kun korotin vähän autoa ja tilaakin on enemmän pyörän koteloissa hakusessa on isommat all/mud terrain renkaat.Jos meno käy niillä liukkaaksi laitan sitten toisiksi pyöriksi kunnon talvikumit. Kiitoksia tähänastisista vinkeistä ja HYVÄÄ UUTTA VUOTTA!
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Mulla oli myös Blizzak DM-Z3 215/80/16 kokoisena. Ne oli hiljaiset ja rullasi aika kevyesti. Pito oli normaaleilla talvikeleillä ihan ok.
Sitten tuli tilalle Hakkapeliitta LT 235/85/16. Näissä kantavuusindeksi 120, aika painavat jo ja ei rullaa yhtä kevyesti vaikka 2,5 baria painetta. Etuna on, että pito ei tunnu vaihtelevan yhtä paljon mitä Blizzakeilla koska kitkat eivät pitäneet hankalilla pinnoilla ollenkaan hyvin. Tämä kuvio tuo myös kohtuullisen mutapidon esimerkiksi pellolla ajoa varten. Blizzakeista tuli siis kesärenkaat ja välikauden renkaina ne kuluneenakin ok. Tässä autossa oli myös vakiokokoinen Nokian kesärengas ja se rullasi kevyesti mutta pito oli huono jos vähänkin oli hankalampi alusta. Siihen verrattuna Blizzakki oli pitävämpi ja tuntuu tämä Hakkapeliitta LT tuovan ikäänkuin all terrain ominaisuuksia nastojen kera. Aion myöhemmin käyttää kuin all terrain renkaita näitä ilman nastoja ja tilalle uudet nastatalvirenkaat talviajoon. Tossa on jollain 255/85/16 nakit ja näyttää aika asialliselta, mutta ketjutila rupeaa kyllä olemaan vähissä: http://hubya.com/images/4ttora/sideview.jpg |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Miul on hilussa talvipyörinä 33x10,5-15 BFG:n allterrainit nastoilla ja vakio aluvanteilla.
Kesällä 33x12,5-17 COOPER STT. Nuo 12,5 leveet ottaa hiukan puskurin sisänurkkaan kiinni ku kääntää pyörät linkkuun. Pitäs nyrhytä hiukan lisää muovia pois. Auto on -07
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Mitäs sun rengaspaketti maksoi?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Toisaalta tossa näyttäs olevan aika lailla samannäköinen menopeli kun mullakin ja tossa puhutaan Tacomasta - maski näyttää erilaiselta:
http://www.vadriven.com/forums/showt...=278178&page=1 http://4wheeldrive.about.com/od/toyo...yTacoma_RR.htm http://www.nettiauto.com/toyota/hilux/3383479 |
|
#9
|
|||
|
|||
|
mistäköhän sais käypäsiä 15*8 vanteita offset +10-+20 uuskoppaseen hiluxiin?kaikki mitä oon yrittäny kahnaa jarrusatulaan.
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Jos aluvanteita kaipaat, niin offivarusteella ainakin oli vielä alkutalvesta. Tosin tais olla ET0
|
|
#11
|
|||
|
|||
|
eikö löydy teräsvanteena?
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| HJ 61 rengasasiaa | savimylly | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 28.01.2010 21:27 |
| Myydään hilux 2006 renkaat+vanteet | toyota4x4 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 2 | 24.10.2008 23:33 |
| hilux homemade lava,alusta ja rengasasiaa | retku | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 15.03.2007 12:44 |
| Rengasasiaa | Tapsa_ja_Dumbo | Chit-Chat | 17 | 24.02.2005 12:09 |
| Rengasasiaa | JakeHammer | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 02.11.2004 19:34 |