Mietin että jos täältä löytyisi apua, jos vaikka olisi tietoa samanlaisesta tilanteesta. Elikkä kaverini osti Honda Monkey mopon joskus vuonna 2004 ja minä ostin sen häneltä joskus 2006. Kaverini ei laittanut mopoa koskaan omiin nimiinsä ja viimeisin ilmoitusosa on hänelle, niimpä minäkään en mopoa ostaessani laittanut omiin nimiini vajavaisten paperien takia.
Nyt sitten kun menin viimeviikolla vanhan ilmoitusosan ja minulle osoitetun luovarin kanssa mopoa laittamaan omiin nimiin, niin minulle selvisi ettei nykyään onnistu ilman ilmoitusosaa joka on osoitettu minulle. Ja myös semmoinen seikka että mopoa ei ollut poistettu kilvistä vaikka olin siinä uskossa ollut kokoajan, että kilvet oli palautettu. Kaveriani edeltävä omistaja oli tietysti ilmoittanut ettei mopoa enää omista.
Sitten itse ongelmaan eli jos kaverini nyt laittaa mopon omiin nimiinsä, jotta saa sen minulle myytyä virallisesti, niin liikennevakuutushan on pakko ottaa kun kilpiä ei ole palautettu. Tuleeko kaverilleni takautuvasti lasku liikennevakuutuksista jotka ovat jääneet vuosien varrella maksamatta, vaikka hänellä ei ole ollut voimassa olevaa vakuutussopimusta mopon liikennevakuutuksesta ?
Mopohan on ollut osina siitä lähtien kun kaverini sen osti, eikä se ole ollut ajossa. Niin olisiko mopo myös mahdollista poistaa kilvistä takautuvasti asiakirjalla jossa on todistajien allekirjoitukset siitä että mopo ei ole ollut liikennekäytössä tuon osto päivämäärän jälkeen ? Jos kerta liikennevakuutuksiakin voidaan periä takautuvasti. Tulee meinaan aika kallis mopon runko jos noin 150e vuosi joutuu liikennevakuutusta maksamaan takautuvasti

Toisinsanoen jää kyllä laittamatta kilpiin tolla rungolla.