![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Pasi miehistönkuljetusvaunua ei saa kilpiin, ainakaan kovin helposti. Ensinnäkin se on liian leveä, ja taisi siinä olla jokin rajoitettuun näkyvyyteen liittyvä juttu myös. Eikä niitä sitten myydäkään siviileille. Osa "romuista" kunnostetaan, osa päätyy ampumaradoille maaleiksi ja osa menee suoraan sulattoon.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() German side !
__________________
Ei paska punniten parane! ![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Kiitos vastauksista ja aivan loistavasta linkistä. Juuri tuollaisia sivustoja etsinkin. Tommosen löysin ite http://www.mortarinvestments.eu/vehicle.php?id=140
Viimeksi muokannut hena : 27.12.2010 14:30 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
http://www.milweb.net/classifieds.php
Tuolta on lista vasemmalla, niitä kun napsuttelet, niin kaikenlaista löytyy pitkin eurooppaa. Sisu A-45 mallit ovat nykyään aika pitkälle harrastajien jemmoissa. Joitain pyörii myynnissä. Nettikonetta kannattaa seurata, noita sinun luottelemia merkkejä löytyy sieltä kyllä. Listaan voi lisätä myös Scania SBAT (6x6), jota on käytetty myös suomessa. Ruotsista löytyy myös SBA (4x4) malleja. Itä-saksassa tehtiin IFA L50 ja L60 maastokuorma-autoja, niitäkin on kulkeutunut suomeen. Tsekkiläinen Tatra on tietysti jo legenda omassa luokassaan, niitä löytyy 2-7 akselisia. ![]() Itärajan yli mentäessä löytyy melkein mitä vaan. Suomen armeijalla on ollut käytössä mm. GAZ 66, ZIL 157, ZIL 133, Ural 375, Kraz 255B, ja 260 malleja. Sekä tietysti mahtava MAZ 537, 8x8 panssarivaunun moottorilla. ![]() Edit: Pistä ehtoommalla pienessä kaljassa sulle muutaman linkin mitä katsella.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! Viimeksi muokannut sisua45 : 27.12.2010 15:11 |
#5
|
||||
|
||||
![]() Sisu defense !
__________________
Ei paska punniten parane! ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Haetaan pirkanmaalla Armeijaväritteisiä ajoneuvoja tapahtumaan | milsim | Tapahtumat | 2 | 08.10.2008 17:09 |
Ruotsin armeijan ajoneuvoja myytävänä? | JKY | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 07.04.2007 21:48 |
Armeijan ajoneuvoja yms. | PikkuMyy | Linkit | 3 | 16.02.2007 16:09 |
Armeija muistoja [:D] | Ex_inkkari | Chit-Chat | 4 | 20.03.2006 09:16 |
Pelottavin armeija | tuska | Jokes | 0 | 17.08.2003 17:41 |