![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ja se monttu meinaa homehtua jos on kannet päällä, vaikkakin on monttuun ilmanvaihto -sinne kerääntyy hitosti romua ![]() -helvetin vaikea tehdä remonttia montusta käsin (niiden romujen takia ja muutenkin, väärän korkuinen, huono valaistus, hankala kulkea, klaustrofobia, etc.) Itse valitsisin mieluummin nosturin, huonekorkeuttahan tässä vaiheessa tarvitaan lisää joka lisää lämmityskuluja. Lattialämmitys ihan ehdoton! Toi Antin ehdottama glykoliputket lattiaan kuulostaa huokeammalta ratkaisulta kuin sähkölattialämmitys.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
onks kellään kokemusta tollasesta maalämpo pumpusta? paljonkohan kustantaa toi koko laitteisto ja miten lämpö kerätään maasta ja siirrettään sisätiloihin?
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
reikä maahan ja sinne tungetaan putkea ja sit lämmönvaihtimen kautta se otetaan talteen järjestelmään. varmaan 10 000e ja ylöspäin on hinnat.
http://www.gebwell.fi/fi/?ID=1340 tosta kun selaat niin alkaa löytyä tietoa |
|
#4
|
||||
|
||||
|
joo nuo lattialämpöputket kieputetaan ja glykoli sisään, veli on putkimies niin melkein ennen kun kerkesin koko projektista puhumaan niin se huus jo että LATTIAAN PUTKI VALUN SISÄÄN JA GLYKOLI NI EI OO PAKKO LÄMMITTÄÄ. lainaa ei uskalla ottaa enempää ku tuli vuoso sitten tää "tila" ostettua
siinäkin jo maksamista.ja tuo rahastonhoitohallitus pistäis mut palleista (jos vie löytyy) männynoksaan roikkumaa.
__________________
rocky projekti odottaa kesää. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mie laitoin kämppään maalämpökamat kaks vuotta sitten ja hinta on sevvverta suolanen, etten raaskisi pelkästään talliin moista väsätä. Toisaalta jos ois kämppä + talli lämmitysratkasun päätös tekeillä, niin juttu vois olla toinen.
Maalämmön kustannuksia 1 Maapiirin putkisto (n. m putkea/lämmitettävä kuutio) tai lämpökaivo 2 Maalämpöpumppu 3 Lämmitettävään kohteeseen lattialämmitysputkisto, koska pattereita käytettäessä laitteen hyötysuhde laskee. Rahaa voi varata helposti 20 k€ +- tonneja riippuen neliöistä Miulla on omassa tallissa lattialämmitys sähkökaapelilla. Lattialämmitys on toisaalta jees, mut toisaalta se estää lattiaan kiinnipulttaamisen tehokkaasti, joten pitää tietää tasantarkkaan mitä ja mihin kiinnitetään esim. nosturi, sorvi, porakone jne. jälkikäteen ei pysty tekeen mitään eikä lämpö johdu sivusuunnassa ![]() Lattivalun pintaan EHDOTTOMASTI MASTERTOP PINNOITE Pyytäkää sit joku suunnittelemaan se lattialämmitysputkisto, koska sen täytyy myös toimia oikein ![]() Yhen putken kun sinne kelaat, ni lopputulos on patterilämmitys Samoin lattialämmityksessä pitää ottaa huomioon, ettei lattiaan mene ku joku 40 asteinen vesi max
Viimeksi muokannut Arska-tehtaalta : 26.12.2010 22:27 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
joo o ja kaivuun innoittelu kannattaa tarkastella etukäteen / urakoittaa.... ja mitä se master top maksaa?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
En valitettavasti muista hintaa (aikaa n. 7 vuotta
), muttei se voi olla kallista, jos miulla siihen oli varaa MUTTA HUOM !!! Mastertop pinnoite tulee lattian pintaan jo valuvaiheen lopussa ja hierretään märkään pintaan !!! Viimeksi muokannut Arska-tehtaalta : 26.12.2010 23:11 |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Toissa kesänä oulun seudulla se oli 20 euroa/neliö, kun niiltä kävi kaveri liippaamassa ja hiertämässä lattian ja samalla hiersi sen mastertopin lattiaan.. En pitäny kalliina.
__________________
Huono tie, parempi mieli. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Entiiä oliko Mastertoppia vai mitä työmaan uusiin lattiavaluihin vetivät, säkkikamaa joka hierrettin koneellisesti pintaan ?
No käyttökokemukset on sellasia että en omaan talliin huoli. Eihän se petoni sieltä pinnotteen alta tietenkään ennää pöläjä, mutta se hienojakoinen konepajalla jokapaikkaan leviävä "tomu" on aivan perseestä saada pois siitä pinnasta, ei lähe kuin imuroimalla kunnolla. No eipä siinä mitään, imuroimalla siitä tuleekin siisti ja heterolta tuntuu k.o. homma. ![]() Omassa tallintapasessa on maalit lattialla, eihän se kestä koneita tiputella metristä mutta helppo pitää puhtaana kuitenkin. Tämähän on tietysti sitten taas makuasia missä kunnossa haluaa puuhatilojaan piellä. Ota tästä nyt selvää mutta onkos kukaan kokeillut tavan uretaanimaalia lattiaan, kaveri väitti moisenkin hyvin kestäneen vanhan jo varmasti kuivaneen valun piällä ?
__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen. |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Mulla kustansi about vuosi sitten 50 m2:lle topit paikallisesta rautakaupasta noin 350€ ja liippari otti 0.5€ / m2 "asennuksesta" eli about 7.5€ / m2.
20€ neliöhinnoittelulla on ainakin urakoitsija pärjännyt
__________________
- eskimo kaenuusta |
|
#11
|
|||
|
|||
|
Täällä ei rautakaupoista saanut kuin sitä vesiliukoista mastertoppia... Sillä päädyin tohon oikeaan aineeseen. Eikä se urakoitsija kovin pärjänny ku kuiten koko päivän oli jätkä tossa pihassa tekemässä tota 25 neliötä... Ensin liippas, sitten hiersi, levitti aineen ja hiersi, odotteli, hiersi ja niin edelleen.
__________________
Huono tie, parempi mieli. |
|
#12
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#13
|
|||
|
|||
|
Ite suosittelisin kyllä reunavahvistettua laattaa jonka päälle valamalla sokkeli.
pikkasen hankalampi raudoittaa mut kyllä kestää...Ja on helpompi rakennella tallia kun on lattia.. http://www.pisari.fi/perustaminen.html nyybinä peedro |
|
#14
|
||||
|
||||
|
Uretaaniöljy olikin uusi tuttavuus, laitetaampa muistiin.
__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen. |
|
#15
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Siinä on ongelmana kylmän katkaiseminen sokkelia/laattaa pitkin pirttiin. Toki näissä talleissa ei niin nuukaa.
__________________
- eskimo kaenuusta |
|
#16
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
rocky projekti odottaa kesää. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Tee-itse hallia Helsingissä..? | anttir | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 31.01.2013 20:33 |
| Pajeroa rakentamaan... | PaJeRo | Tekniikka & Jutustelu | 45 | 22.12.2005 10:52 |
| Kertokaas viisaammat!! | Tikru75 | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 02.02.2005 08:04 |
| Etsitään t/hallia (50-100 m2) pääkaupunkiseudulta | tug3 | O/M/V Muut | 12 | 26.08.2004 14:08 |
| Kertokaas... | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 04.02.2004 16:48 | |