![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() http://www.angelfire.com/folk/lakisama/index.html LAKI KAIKILLE SAMA...
__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy ![]() " Si vis pacem, para bellum..." Rahalla saa, ja maasturilla pääsee... ![]() Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!! Mitäs tähän sanois Honda-mies??? Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa ![]() Jokivarren VPK www.facebook.com/junnupaloautot |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kolmannen pikkupullon suojakaasua kun hain tohon Nikko Suzukin hitsaamiseen tuli mieleen josko löytyisi jostain hiilidioksidipullo. Löytyihän sellainen pienen odottelun jälkeen, virrat saikin kääntää koneesta pykälää suuremmalle eli tommosella 180A koneella ei älyttömän paksua rautaa kolvailla enää. Peltihommiin kyllä ihan ehdoton toi hiilidioksidipullo.
Onneks löytyy paksummille raudoille vielä suojakaasupullo. Vielä kun päivittäisi hitsauskoneeksi Ceboran niin pysyisi kone säädöissään kesken hitsauksenkin. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kertokaas tyhmälle kun minen tajuu näistä kaasuista enkä varsinkaan tästä taulukosta mitään? Miksi tekstimuodossa kehutaan esim. Argonin käyvän MIG-hitsaukseen, mutta nuo alakulman lokeron täpit kertoo aivan muuta?
Mikä pullo kävis kohtuullisesti kaikkeen hitsaukseen, lähinnä siis peltiä/muutaman millin lattaa mustana ja rosterisena?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
HJ tuli hitsattua hiilarilla ja toimi loistavasti 1-5mm pellillä. Ei roiski yhtään kun puhdistaa pinnat ja kaikki saumat tuli tehtyä tiiviiksi. 10kg pullo oli kätevä täyttää odottaessa sammutinhuollossa. Mukava siirrellä konettakin kun ei oo mitään 60kg pulloa kiinni.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Kannattaa lukea -MaTTi- tuo suojakaasukäsikirja. Siinä on hyvää perustietoa.
http://www.aga.fi/international/web/...dbook%20FI.pdf |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Mison 25:lla on tullu töissä hitsattua myös rosteria ja hyvinhän tuo tuntu onnistuvan. Muuta kaasua ei käytetäkään, kun pääasiassa mustaa hitsuutellaan. Jos hiilari pullostani luopuisin, ni eiköhän mison 18 tai 25 tilalle tulisi. Tosin en kyllä muista, koska viimeksi oisin omalla koneella mitään hitsannu, kun noi kaikki omat jutut on tullu tehtyä työpaikalla.
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Ja vielä: jos ostan käytetyn pullon jostain (Mison), jonka katsastus on voimassa, onko tuo pullo mun oma ja paljonko täyttö maksaa? Ja mitä tuo katsastus pullolle tarkoittaa? |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Eikait noitten koneitten ero ole kuin tehossa, miksei pienemmällä vois rosteria hitsata?
Kun pulloja ostaa yksityiseltä niin kannattaa olla tarkkana että ei osta vuokrapulloa, ottavat sen täytettäessä Woikoskelle/Agalle takasin eikä auta selitellä. Katsastus on sama kuin koeponnistus ja mahdollisesti hanan vaihto ja leimaus. Pullon voi katsastaa myös muulle kaasulle kuin mitä se sattuu olemaan, jos ei nyt ihan mikään vanha kurapullo ole kyseessä. Kaasua vahidettaessa pullo myös maalataan ja hana vaihtuu ko. kaasulle sopivaksi. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Mikä on maasturi ja mikä citymaasturi | JouniN | Chit-Chat | 73 | 26.04.2016 17:14 |
| Mikä alennin mikä teho? | p3ku | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 07.02.2006 22:33 |
| tunnistus apua, mikä vinssi mikä kartaani? | Hiprakka | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 03.12.2005 18:30 |
| mikä mikä auto.äänestys. | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 09.08.2004 23:07 | |
| Koteloa vaihdettaessa mikä kestää ja mikä hajoaa | mika | Hardware | 0 | 26.12.2001 14:04 |