Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.11.2010, 14:10
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
No, toi ei ole järkyttävän paljon. Mutta toisaalta esim. Ballistic fabin omat flex jointit on halvempia, korjattavissa, ja ymmärtääkseni vähintään yhtä kestäviä. Toisaalta tuossakin uniballissa se reikä on 25,4mm, kun kuitenkin 14-16mm pultti on tarpeeksi vahva ja sopivan paksuinen esim. tukivarsia silmälläpitäen. Eli tuohonkin tarttisi holkin sisälle.

Esim. nämä maksaa enää ~50$ kipaleelta

http://www.ballisticfabrication.com/...nt_p_1636.html

Jos taas kotomaasta ostaa uniballit, niin esim. Auroran tai vastavat hyvät maksaa yli satasen

Enään 50e kappaleelta, mut sitte ku laskee, että 8 niveltä esim. nelilinkki tankojen päihin tekeekin jo 400e......ja eteenkin jos tekee nelilinkin, niin on kulunut jo 800eemeliä pelkkiin niveliin. Ja auroran nivelillä hinta vielä reilusti tuplaantuis Eihän toi tosin ole kallista ku köyhän (=veholaisen) mielestä ja siitä syystä koitan pärjäillä ite jollain muilla osilla

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.11.2010, 14:32
IironSika:n Avatar
IironSika IironSika ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 15.05.03
Sijainti: Hollola, Finland.
Viestit: 2.384
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jare Näytä viesti
Enään 50e kappaleelta, mut sitte ku laskee, että 8 niveltä esim. nelilinkki tankojen päihin tekeekin jo 400e......ja eteenkin jos tekee nelilinkin, niin on kulunut jo 800eemeliä pelkkiin niveliin. Ja auroran nivelillä hinta vielä reilusti tuplaantuis Eihän toi tosin ole kallista ku köyhän (=veholaisen) mielestä ja siitä syystä koitan pärjäillä ite jollain muilla osilla
Ihan samaa laskeskelin tuossa tannoin, kun tulevan Hilux-projektin alustaratkaisuja mietin. Vaikken Veholainen olekaan. Hyviä tai edes kohtuullisia halvempia ratkaisuja linkkien päiksi vastaanotettaan.
__________________
Sika ajaa Possulla
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 17.11.2010, 15:36
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Mitenköhän toi ballisticin pään kierreratkaisu toimii esim currien sokkarenkaaseen verrattuna suomalaisissa olosuhteissa? Että saako sen nivelen enää purettua? Näytti olevan vaan paljon pieniä rakoja..

T: nyybibaxxter
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mistä vaijerinippoja? osilpi Tekniikka & Jutustelu 12 24.08.2009 11:39
Kestäviä Uniball niveliä. Mappe Chit-Chat 9 11.04.2009 23:29
mistä aloittaa Tekniikka & Jutustelu 4 17.04.2006 13:52
boggereita mistä? Tekniikka & Jutustelu 14 14.10.2005 22:18
mistä 16.5" vanteet ? Der_Alte Tekniikka & Jutustelu 12 12.02.2005 21:34


Sivu luotu: 07:35 (GMT +2).