Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.09.2010, 16:46
Picu Picu ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.10
Sijainti: Vampula
Viestit: 916
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja CJ7 Näytä viesti
Luulis, että noilla mittareilla "varman päälle" mittaamalla saa ihan asiallisen lopputuloksen. Mittailee sen ohjeen mukaan, joka ahveniston sivuilla on (muistaakseni sellainen oli ainakin joskus).
Kuitenkin tarkkuudeksi ilmoitetaan 1db sinne tänne.
Siellä on tarkat ohjeet mittaamisesta. Ajattelin josko jollain olisi kokemusta esim. siitä miten oma mittaus on täsmännyt kisojen katsastuksessa ja onko halppis mittarit yleensäkään näyttänyt mitään järkevää lukemaa. Ei sillä että tämä kyseessä oleva auto mitään mittailua tarvitsisi, kunhan nyt uteliaisuuttani haluaisin tietää missä mennään. Ahvenistolle on turha yrittää mutta jatkossa saattaa yleistyä muissakin kisoissa desibelirajat. Sen vuoksi olisi hyvä jo varautua jonkinmoiseen luotettavaan mittaustapaan. Paikanpäälle ei viitsi mennä toteamaan että tämä olikin sitten tässä ja kotiin.

Näyttää noiden mittarien max asteikko menevän 130 desibeliin. Viisarimallista ei varmaan kannata ostaa, voi neula lentää honoluluun asti joku kerta kun Ossi koeponnistelee melkein toimivaa kasia.

__________________
Team Kutunjuuston "kätevä emäntä"

You Tube

Facebook/Kutunjuusto
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 05:54 (GMT +2).