Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 26.11.2003, 12:02
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Sanokaas ne kun tietää, mikä ääni Suzuki-pienen mahasta lähtee? Neliveto päällä kun moottori-jarruttaa, jossakin jakoaskin
tietämillä jurisee. Kardaanin nivelissä ei ole väljää, liukuboorissa ehkä ihan pikkasen. Jakoaskin kumityynyt ovat kunnossa.
Voiko ääni kuulua jakoaskin sisältä, siitä etuvedon kettinkivälityksestä? Sellaiselta se lähinnä kuulostaisi, että ketju menee
löysälle ja rallattaa kiinni johonkin. Onks tämä vika vai ominaisuus? Annetaanko vain kaasua eikä jarrutella olleskaan?
(Myllis hei, onko Hämeenkyrön Singerhuollossa kokemusta/näkemystä tästä asiasta?)
Se lienee sen marsun marinaa kun sen käpälät ei kestä nimenomaan tuota moottorijarutusta oikein hyvin.

joo, ei ole kettingillä etuveto vaan rattailla tai sitten sulla on joku muu jakolaatikko kun SJ410/SJ413/Samurai. joku ristikko voi pitää jurinaavaikka oliskin käsituntumalta väljä.
Jos kuuluva ääni ei ole huomattavan suuri ja ei tunnu värinänä esim. jakolaatikon keppiin niin sanoisin että vika ei ole mitenkään vaarallinen.

Note! This message was posted anonymously!

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kyssäri Panjeeron jakoaskista mki Tekniikka & Jutustelu 3 28.03.2006 21:00
Jeepin jakoaskista vepele Tekniikka & Jutustelu 3 15.11.2005 16:43
Ilta Suzskan kaasarin kanssa paapu Tekniikka & Jutustelu 28 06.01.2004 12:57


Sivu luotu: 06:22 (GMT +2).