![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ny luettu ketju läpi. Toivottavasti lupa-asiat menee ongelmitta. Täällä ainakii Yhen isännän rata loppu siihen lupa hommaa, kun pojallee rakenti jokkis radan vanhaa hiekkamonttuu. Mutta toivotaan että siellä myötämielisempää porukkaa, kun täällä savossa.
Ja tuohon saveen tietty voi jollain koittaa tehä isoja reikiä mitkä sit täyttää hiekalla, että vesi menee pois jos se on ongelma. Savihan ei vettä läpäse vaan vesi jää saven pinnalle. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Meidän lupa-asiassa on menossa niin sanottu protestiaika. Eli kaikki joiden etua ja oikeutta asia koskee (lähinaapurit) ovat saaneet kaupungilta kirjeen. Huomenna tulee kuluneeksi viikko valitusajasta ja kolme viikkoa vielä jäljellä.
Sen verran Ossi on ollut herkkänä ja herran pelkoisena, ettei ole radalle paljon uskaltanut edes mennä. Sellaista varovaista pientä nyppimistä vain suoritettu.Viime perjantaina kun naapureiden postilaatikoihin kirje tipahti, yksi isäntä soitti heti tyyliin: tästä voit viinapullolla selvitä. Onneksi hyllystä löytyi vanha Jeltsin vodkapullo. Eikä ole Ossi paljoa Alkossa käynyt, kun tuo kyläkaupan halppis olutkin maistuu niin hyvälle. Mutta silloin oli mentävä. Pari naapurin isäntää siinä tuli Kossulla lahjottua ja kunnon kankkuset saivatkin. Silti toinen selvittyään vielä soitteli ja tiedusteli mitä tämä maastoautorata oikeastaan häneen vaikuttaa. Ei kai siellä joka päivä rymistellä. ![]() Että tällaista menoa täällä meillä päin. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Naapurin krapula päivinä radalla ajo kielletty.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#5
|
|||
|
|||
|
mahtokos olla naapurin antero viinan perrään
![]()
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Anteropa hyvinkin. Perjantaina päivällä sai ekan pullon, illalla lisää. Lauantaipäivällä oli erään silminnäkijän mukaan maannut selällään toisen naapurin isännän kanssa vierekkäin keittiönsä lattialla tiedottomassa kunnossa.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Tänään Ossi laittoi Volvolla sileäksi spoorin jälkeiset pomput.
![]() Hölmöläisen hommaa. Naapurit varmaan ihmettelevät: just se noi pomput kovalla vaivalla teki, nyt se tasoittaa ne. Naapurit voivat sanoa TV-lupansa irti, riittää kun katsoo ikkunasta pihalle ja seuraa kajahtaneen naapurinsa savensiirtopuuhia. ![]() Iso keko kasvaa kasvamistaan. Siihen ne savet aina loppuviimeksi kelkotaan. ![]() ![]() Pomppujen tilalle tulee spooria, eli sitten siinä alkaakin olemaan pituutta riittämiin. Pomppujakin tehdään, mutta edellä olleen videon mukaisia. Eli huomattavasti pienempiä. Ja niin että ne ovat nyt selkeästi osa spooria, ei erillisiä.Tässä sitten tämä ensimmäinen tynnyrieste valmiina. Ojaakin on jyrkennetty joten lyhyelllä akselivälillä olevilla autoilla voi olla jännät paikat ojaan lasketellessa. ![]() ![]() Tynnyreitä on tullut lahjoituksina kaksi kappaletta, ISO KIITOS! Purettua betonimurskaa sai kuormallisen ja toinen on luvassa.. Parasta-aikaa kylätietä asfaltoidaan. Ojien kaivuusta tullutta maa-ainesta ei saatu sillä se oli luvattu eräälle isännälle. Tosin tämä samainen isäntä lupasi kiviä omilta mailtaan kotiinkuljetettuna. Kyllä tämä tästä, pikku hiljaa.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Rata BMW | elhapero | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 04.12.2009 22:07 |
| Rata Camaro -67 | O/M/V Muut | 2 | 24.08.2005 06:55 | |
| Lahden rata? | Tapahtumat | 6 | 22.10.2003 09:51 | |
| Alastaron rata-ajopäivät la 21.9 klo:9-11 ja 13-15 | Tron | Yleiset | 0 | 19.09.2002 07:28 |
| Rata-ajot ?? | ZR1 | Yleiset | 0 | 20.03.2002 14:37 |