![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Kukas tuollaisia kopioita myy? Tietäisi vaan jos sattuisi jossain näkemään niin voisi kysellä/vittuilla... ![]() OT: onko oikeaan makitaan akut kuinka hintavia?
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Se tavallinen 12V akku maksoo paikallises rautakaupassa 35€
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Pakko ny laittaa omkin kokemus asiasta.
N.vuosi sitten tuli esiin akkuporan osto kun tuota talo remontti alkoi olla ajankohtainen. No kattelin halpoja n.100 € koneita ja mietin että riittäisiköhän tuo vai ostaisiko 150 € koneen,vai sittenkin kalliimman. Yksi halpa on tullut jossain mielenhäiriössä ostettua jo aiemmin ja sillä ei ole tehnyt juuri mitään,mutta se toimi sinä negatiivisena kokemuksena akkukoneita kohtaan,eli niillä ei tee mitään. Sitten sattui kohdalle semmoinen makitan 18 V litium ioni setti jossa oli vähän yhtä jos toistakin(muutakin kuin se lamppu). Hinta nyt oli n.2 viikon käteen jäävä liksa. No aikani sitä kiersin kuin kuin kissa kuumaa puuroa,ja pienen tinkimisen jälkeen tein kaupat. Eikä ole kaduttanut yhtään. Sviddu koneessa on voimaa niin että jos ei pora pyöri niin ukko pyörii,ja ainakin 8.8 M8 pultti katkeaa jos olet huolimaton,lisäksi sillä sotkee sementit,liisterit,ym,jotka olisivat sitten vaatineet sen erillisen halpis sekoittajan, ja 25 mm reikiä saa porata vanhaan hirsiseinään useita yhdellä latauksella,samoin kuin ainankin 8 mm reiät betoniin onnistuu,ja se lataus täyteen kestää sen 20 min. Kokemus oli sen verran voimakas että kävin myös ostamassa makitan pienen rälläkän (n.100 egee)kokeeksi koska niissä perinteisesti on tullut luotettua noihin halpiksiin(a 20-30 egee/ kpl + hakukulut) Eli itse kyllä olen sitä mieltä notta perseaukisen ei kannata ostaa huonoa...Vaikka takuut pelaisi niin rahat menee polttoaineeseen. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä makitat on vaikuttanut laatukoneilta,itsellä löytyy useita ja on toimineetkin täysin moitteetta ja valitettavasti näillä ns.paremilla koneilla yleensä työt onnistuu nopeammin,tehokkaammin,varmemmin jos laskee sille omalle ajelle edes yhtään hintaa/tai työ mukavuutta.
Töihin olen saanut kanssa tilailtua Makitaa,ainoa huonopuoli on vaan Etran toiminta välillä..Koneet kun tulevat sitä kautta. Kopioihin ei ole kyllä vielä tullut törmäiltyä. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Itellä on kanssa jokunen noita Makitan koneita, saan itse niitä niin sopivaan hintaan että ei edes kannata paljon muita merkkejä katsella. Tai itseasiassa saan montaa muutakin merkkiä hyvään hintaa mutta ite oon mieltyny tohon Makitaan, niin töissä kuin kotona. Hyvin ne pelaa, itellä ei oo ollu mitn ongelmia, varsinkin kotohommissa akkuporaa ja pikkurälläkkä on tullu käytettyä melkoisesti.
Ja akkukoneesta pienen pieni kysymys: Miten vitussa tosta saa istukan vaihdettua?!?! Oon kokeillu vaikka mitä, eikä pitäis olla voimasta kiinni(tai sitten on). Mallia en muista(voin huomenna kattoa), taitaa olla 12 voltin kone ja 10mm istukalla alunperin, iskevä kone jokatapauksessa. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostetaan Kiillotuskone Makita tai vast. | timmy | O/M/V Muut | 3 | 18.02.2010 18:01 |
M: Makita kulmahiomakone | sjeeppi | O/M/V Muut | 2 | 15.02.2008 08:10 |
Power by MAKITA | sjeeppi | Chit-Chat | 18 | 10.04.2007 17:06 |
O: Pajeron omistajan käsikirja (MYÖS KOPIOT) | jkholma | O/M/V Muut | 7 | 02.01.2007 21:54 |
M:31/10,5/15 FEDIMAT(POKKERI KOPIOT) | pallero | O/M/V Renkaat ja vanteet | 10 | 26.10.2006 06:36 |