Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 31.03.2010, 18:06
Pörö:n Avatar
Pörö Pörö ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.06
Sijainti: Lappi TL
Viestit: 2.028
Perusasetus

Trollia kun olin muutosleimalle tarjoamassa paikallisella konttorilla niin heer katsuri tote että, laske kakskyt senttiä ja katotaan sen jälkeen uudelleen....En laskenut vaan vaihdoin konttoria--> sieltä soitto akeen ja homma bueno korotukset otteeseen

Heh syytön mä siihen olen että ko sanat sanonut katsuri on anti-jättiläinen eli niinku persjalkanen

__________________
PERKELE!
Lahjattomat lukottaa
Pääsponsori---> Joki-Pub
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 31.03.2010, 18:33
komu komu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 01.03.05
Sijainti: Loimaa
Viestit: 205
Perusasetus

Muutama vuosi sitten menin katsastamaan Mersua joka hylättiin Etusivuvilkkujen ja Varoitus kolmion puuttumisen takia, tai alkup. varotuskolmio oli mutta Katsurin mielestä se ei ollut hyväksyttyä tyyppiä vaikka Tehtaalta asti on mukana ollutkin. ostin ja asensin vilkut ja menin näyttämään autoa ja leima tuli mutta 1kk ajelun jälkeen menin tallille ihmettelemään alustasta jo jonkin aikaa kuulunutta kolinaa ja oik. alapallossa oli 5mm välystä. Aika laadukasta toimintaa katsastuskonttorilta.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 31.03.2010, 19:28
Swoop Swoop ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 10.08.08
Sijainti: Vihti
Viestit: 489
Perusasetus

Kaverilla autossaan pientä öljy vuotoa, perusteltu näin:

Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 31.03.2010, 20:29
hutikka:n Avatar
hutikka hutikka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.10.09
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.216
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Swoop Näytä viesti
Kaverilla autossaan pientä öljy vuotoa, perusteltu näin:

__________________
==================================
Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori.


PäHäMa
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 31.03.2010, 19:33
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.323
Perusasetus

Aikanaan nuorena katsastettiin kaverin vanhaa rämää englantilaista sedania. Pohja ja kynnyskotelot olivat aivan lahot. Vedettiin jesarilla reiät tukkoon ja alettiin käsipumpulla pumppaamaan betonia kynnyskoteloihin. Homma otti aikansa mutta teipattiin lisää ja pumpattiin niin johan oli kotelot täynnä betonia. Oli talviaika ja kova pakkanen. Auto pihalle ja ruiskutettiin letkulla vettä auton pohjaan. Sisälle odottelemaan ja sama uudestaan ja uudestaan ja uudestaan. Ja sitten katsastukseen.

Kaveri oli ratissa ja minä hallissa katsomassa katsastusta. Ensi normaalisti jarrut, ohjaus yms. Sitten katsuri oli menossa sen "hakun" kanssa auton alle testaamaan pohjan kestävyyttä. No, jää oli alkanut sulaa lämpimässä hallissa ja auton alla "satoi". Katsuri kastui ja tuli kiiruusti pois auton alta. Ihmetteli aikansa tilannetta ja alkoi sitten auton ulkopuolelta testailla kynnyskoteloita sillä hakulla. Kovilta tuntuivat, betonia kun olivat täynnä.

Ei muuta kuin auto alas pukilta ja leimatut paperit käteen. Kyllä nauratti kotimatkalla. Kaveri vielä myi pommin seuraavalla viikolla hyvään hintaan.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 31.03.2010, 20:34
Rytari:n Avatar
Rytari Rytari ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 28.09.04
Sijainti: Parkano, Finland.
Viestit: 5.345
Perusasetus

ei oikein mitään varsinaisia tarinoita tule mieleen... hylkäysperusteita joitakin...

takavetopickuppissa oli joskus "seisontajarrupolkimen matka rajoittunut alkuperäisestä" samainen auto aina jarrutesterissä nyppäs viisarit kaakkoon

matulan ln65 hiluxissa taasen oli soikea äänevaiimennin vaikka tässä automallisa kuuluu olla pyöreä, samaan autoon haettiin myös toyotalta 120€ paperi missä todettiin mm. että akselin alla on yli 180mm maavaraa mustaakseni senverran piti g-kirjaimen saamiseksi otteessa olla. myös takapuskurin ja sen kiinnikerautojen positamisesta/puuttumisesta moitittiin.

PA-farmaricapricessa ei ulottunut pakoputken pää joskus korilinjan ulkopuolelle joten sitä piti 3 senttiä jatkaa...

en muista että mulla oikein omissa autoissa olis mistään muusta hylkyjä tullut...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 31.03.2010, 21:31
samw samw ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 05.12.08
Sijainti: pernaja
Viestit: 390
Perusasetus

hiace


Mun hiace on ihan katsastusinssin toimesta todettu ympäristöhaitaksi
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 31.03.2010, 22:11
psycholic:n Avatar
psycholic psycholic ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.11.06
Sijainti: Pori
Viestit: 79
Talking

kaverin autossa, konehuone pestävä eu-direktiivien mukaiseksi
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 31.03.2010, 22:21
farmari:n Avatar
farmari farmari ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 04.02.06
Sijainti: länsirannikolla 64P/24I
Viestit: 1.569
Perusasetus

Laurelia katsastettaessa pomppasi himmeiden umpioiden takia. Uudet maksoi hunajaa ja romiksella ei ollut, kun kaikilla muillakin ne oli himmeät. Kävin hakeen kaverilta lainaan 96 Saabin umpiot ja hitsasin ne paikoilleen. Ne Saabin umpiot oli suunnilleen nejänneksen Laurelin omista, niin pistin pahvista ympärille paikat, ettei ole niin härskin näköinen. Katsastaja huusi ja noitui niinku lappalainen ja totesi mielihyvikseen, ettei ne ole säädössä ja vaati tulla säätämään kohdlleen. Väänsin umpiot näyttään suoraan ja leima tuli vittuilujen kera.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 01.04.2010, 00:31
solihull solihull ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.02.06
Sijainti: Koti
Viestit: 1.166
Perusasetus

Tervehdys!
Joskus se pomppaa vähästäkin kun on kasurilla "oikea" asenne. Opiskeluaikoina JKL:n katsastusasemalla näytin BX Sitikkaa. Nuorehko vetelä räkä-kasuri tuli halliin ja sanoi että "taas näitä", otti paprut ja katsasteli ja patsasteli. Hylky tuli toisen takarekisterivalon palamattomuudesta ja vetokoukun pistorasian kannen puuttumisesta. Hieman opiskelijabudjetilla eläessä kyrsi.

Sittemmin olen kyllä saanut myös hylyn "ympäristöhaitasta", kun koneesta alkoi kampiakselin stefa vuotamaan oikein urakalla just ennen katsastusaikaa. Se tosin on ihan ymmärrettävä syy. Tulipahan ihan riittävän iso remppa siitä sitten.

TT
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 12:36 (GMT +2).