![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Ei taida onneksi ehtiä tulla, koska lakko päättyi ![]() Vielä kun joku kertoisi mitä siellä sovittiin ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Mouho Motorsport |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Pääasia ettei mennyt työnantajapuolen ehdotuksista mikään läpi, ja että muutosturvasta saatiin nyt sopimus siten että voidaan paikallisesti sopia irtisanomisten yhteydessä maksettavista toimeentulotuista.
Se oliko tämä kahden viikon lakon arvoista, on eri asia. Jos oikein kriittisesti katsoo, niin eihän tässä ollut kuin häviäjiä - työnantajapuoli ei saanut esityksiään läpi, eikä saanut suoranaisesti työntekijäpuolikaan. Yhteiskunta, teollisuus, ja teollisuuden alan työntekijät menetti tuloja, ja Suomi ehkä jonkin verran mainettaan luotettavana tavarantoimittajana (tosin on näitä kuljetusalan lakkoja muuallakin maailmassa jatkuvasti, niitä vain ei juuri uutisoida). Kuten jo ennen lakon alkua itsekseni ajattelin; olisi ollut positiivista että tähän tulokseen olisi päästy ilman työtaistelutoimia, koska tulos oli jokseenkin ennakoitava. Kyllä sen tyhmempikin tajuaa ettei kummankaan puolen alkuvaiheen neuvotteluiden esityksistä olisi voineet mennä läpi. Kaikenkaikkiaan ihan kelvollinen tulos neuvotteluissa kuitenkin niin työntekijä- kuin työnantajapuolelle ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Joo se on tuo porvari porukka nyt niin voimissaan,ja varmana siitä että näin laman aikana Suomen kansa on täysin kyykytettävissä.
Kiitos Ahtaajille!!! Ja totta on että harvoin noissa työtaisteluissa on todellisia voittajia. Mutta jos ei muu auta niin sitten ei. Suomalaisen on taisteltava jos ei muun niin kotinsa säilyttämisen,ja toimeentulonsa puolesta!!! Sekä sen että firmat pysyy Suomessa,ja luo vauratta ja toimeen tuloa nimenomaan Suomeen eikä amerikan eläkeläisille ja sijoittajille !!! Tänä vuonna veljet!!! Ottakaa se mikä teille kuuluu!!! |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Lakko pohdinta. | Bruno | Chit-Chat | 45 | 09.03.2006 23:37 |