![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Välityksen asennukseen kommentti että jos ei satu olemaan sopivia mittatyökaluja, ja tietoa niin vie osaavalle tekijälle. Jos mahdollista niin kannattaa jäädä kuunteluoppilaaksi... Sen verran mielenkiintoinen on kissanpääakselin korkeusmitan määrittäminen 0.05 mm tarkkuudella. Elippäs mittaa vanhan korko ja katso siihen akselin kupeeseen leimattu poikkeama perusmitasta. Katso uuden välityksen mittapoikkeama ja laske erotus. Sitten eikun sopiva määrä rikkoja väliin ja paikoilleen. Tai sitten etsi korko värin kanssa tutkimalla hammaskontaktia.Jos uusi välitys ei ole säädöissään, mellakka ja hammasmätä alkaa aika nopeasti asennuksen jälkeen... Onko sulla uusi plommahdusholkki (kuvassa num. 16) tai mikä sen kasaan painuvan holkin virallinen nimi onkaan? Sellainenkin olisi hyvä olla uusi... Niin ja uudet laakerit ja huulitiiviste. Tuo vinssin toiminta-aika kuullostaa melko lyhkäiseltä, oliko akut täydessä varauksessa kun läksit reissuun? Varovasti laskien tuollaisella akustolla vinssiä kärsii käyttää teoriassa yli 15min auto sammuksissa. Toisaalta jos on käytössä alkuperäinen laturi, niin sen antama latausvirta ei ole hirveän paljoo jos puhallin ja valot olivat päällä reissussa... Kärri on kyllä komia nivan perässä, en laittaisi ihan täyttä kuormaa soraa kuitenkaan tällee kelirikkoa odotellessa... ![]()
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jeps, Täytyypi ettii joku joka noi perät säätää.
Eli onko hammasvälys ja hammaskosketus ainoat arvot jotka pitää säätää (shimmata?) perässä kohdalleen? Uudet laakerit, tiivisteet ja puristusholkit kyllä löytyy. Paljonko olis nihin periin sopiva hammasvälys? Entä kuinka kireelle pinjoni mutteri vedetään? Näppituntumalla vai momenttiin? Tais juu olla akut tyhjähköt kun rupesin vinssailemaan, ja enkä oikeen tiedä ton kakkosakun kunnostakaan. Mutta oli kyllä vastustakin tuosta lumesta. Paikoin jopa kantohanki ja syvyyttä riittävästi Ladalle. Nyt vaan jäi Niva ikävään paikkaan ku eteenpäin ei pääse (pitäis vinssata autotien yli) ja taaksepäin ei kulje ku on pohjasta kiinni. Naapurikin lomilla niin ei saa traktoriakaan avuksi.. On kyllä ihan eri peli tuo Niva Fiiatin koneella ja ruiskulla. Pystyy ajamaan pienillä kierroksilla kaasu pohjassa auton sammumatta. Vääntöä varmaan tuplasti verrattuna alkuperäiseen. Tovottavasti voimansiirto kestää. Seuraavaks sitten: Vinssipuskuri, kaaret ja helmapalkit valmiiks. Panssarit pohjaan. Motonetin sporttipenkit kiinni. Lukkojen ja välitysten laitto. Taka-akselin ja tukivarsien vahvistus. Maalaus. Ym- Ja ohjaustehostinki olis mukava... Näistä sitten lähivuosina taas lisää
__________________
Niva- ei tarvitse katua |
|
#3
|
|||
|
|||
|
http://koti.mbnet.fi/t-5/1600_3.pdf Tuossa manuaalissa on lontooksi tarinaa perän laitosta ja säätöarvoista. Hammasvälys on minulla 0.15-0.20mm , kardaanin laipan mutterin tiukkuus riittävä... Pinjonin laakereitten esijännitys määräytyy sillä holkilla.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
kitoos
mää ymmärsin ton opuksen mukaan että mutteri kiristetään 118-255 N.m (12-26 Kgf.m), jolloi pinjonin pyörintävastus on 157-196 N.cm (16-20 Kgf.cm) uusilla laakereilla ja vanhoilla 39,2-58,8 N.cm (4-6Kgf.cm). Jos kiristää liikaa niin holkki vaihtoon. Ton pyörintävastuksen voinee mitata esim. metrisellä harjateräksellä, joka kiinnitetään keskeltä pinjonin mutteriin. Harjateräs vaakatasoon ja toiseen päähän 500g paino jota siirtää harjateräksen päätä kohen. Jos pinjoni rupee pyörimään kun paino on 30cm:n päässä mutterista on pyörintävastusmomentti silloin 15Kgf.cm. Eikös toi hammasvälys ole automaattisesti suunnilleen oikea kun hammaskosketus-kuvio on hyvä? eli Jos välys liian pieni niin kosketus liian syvällä ja liikaa välystä niin kosketus hampaan ulkosyrjällä. Eikös?
__________________
Niva- ei tarvitse katua |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| O: Lada Nivan ohjekirja! | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 20.02.2008 09:21 | |
| Ostettu o/ 5j-15 lada nivan vanteet | gtkossu | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 04.02.2007 18:26 |
| M:LADA NIVAN OSIA | sakari65 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 05.10.2006 14:12 |
| LADA NIVAN KÄYNISTYSVEIVI | sakari65 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 15.01.2006 20:05 |
| O; Lada Nivan kori | Pauli | O/M/V Muut | 0 | 20.12.2003 12:16 |