![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Tolleen on käyny ku tullut ajettua tarpeeksi kovaksi tamppaantunutta lumea, että auto luiskahtaakin tamppaantuneelta sivuun ja ei meinaa enää mennä mihinkään puolen metrin lumessa. Myös tamppaantuneeseen rupeaa pyörät uppoamaan. Viimeksi näin kävi kun pidin reittiä ihan helppona kunnes yhtäkkiä humps... uppos syvään. Oikeen mitään apuvälineitä ei ollut mukana. Poispääsyyn auttoi se kun laskin tiepaineet oisko joku 2,2 bar edessä ja 2,6 takana niin, että edessä oli ehkä 1,8 ja takana jotain 1,3. Sitten menopeli kiipesi takaisin kovalle tamppaantuneelle lumelle. Tollasesta paikasta pääsis helposti pois jos olis lapio mukana ja vois laittaa vielä ketjut edes taakse. Normaaleina talvina tolla pääsee ehkä tarpeeksi ajelee pieniä teitä ilman ketjuja, mutta välillä takaisinpääsy onkin haasteellista kun on ollut joku tarpeeksi jyrkkä mäki, jonka on päässy alas, mutta ylös pääsy onkin vaikeaa. Silloin vois laittaa ketjut alle. Lisäksi niistä ois hyötyä peräkärryn kanssa.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ite oon käyttänä näitä halpis (60eukenia pari) ketjuja tossa omassa kingissä, ja aina takana.
Eikä oo olluna mitään ongelmia etenemisen suhteen sellasessa hangessa että etupuskin työntää patjaa edessään, mutta kuten edellä mainittu myös lumen rakenne vaikuttaa, hankikantokelillä ei ollu toivookaan päästä eteenpäin ja sain vain vilkut hajotettua ![]() Pitäs melkein joskus kokeilla ja ottaa kamulta lainaan toinen pari ketjuja ja kattoo miten se menis jos joka pallerossa ois ketjut, ainoo huono puoli on se ettei noille Fetimoille taho saaha taiteiltuja ketjuja kiinni kunnolla ku ottaa joka nabbulaan kii!! Nii ja edittinä; talvella kulukoo aina lapio, kirves ja 2m/8mm ja 10m/10mm kettinkit lavalla heläjämässä ![]()
__________________
Vaikken mie mistään mittään tiijjäkkää!! Isuzu D-Max 3.0 TDi AT -10, Nissan King Cap -97 (ex), Suzuki Bandit 1250 -08, Toyota Crown -80 (siirtynyt ajasta ikuisuuteen) |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Kukas kattois STRO-kirjastaan mitä kokoa nuo savenmaan kuorma-auton lumiketjut vastaa noin niinku maasturinkumeissa? Jos jollain on kokemusta mihin sopii, niin sekin kelpaa tiedoksi.
http://kauppa.savenmaa.fi/PublishedS...4%C3%A4tket159
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
kokemuksia | petrool | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.12.2008 20:14 |
l-200 kokemuksia | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 07.04.2007 06:28 | |
ketjuista kysymys | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 26.12.2006 01:30 | |
KOKEMUKSIA ? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 22.02.2006 09:10 | |
Kokemuksia POR-15:stä? | Tapsa | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.10.2005 23:08 |