Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 03.03.2010, 13:06
tomikoo:n Avatar
tomikoo tomikoo ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 06.02.04
Sijainti: mäntsälä, hautjärvi
Viestit: 1.846
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Arska-tehtaalta Näytä viesti
Mieluummin kisaorganisaatio hoitamaan asiaa, kuin virkavalta.
Nii, kyllä melko varmasti löytyy poliisilta halukkuutta tulla puhalluttelemaan kilpailijoita.Toisaalta, olisihan se väkevä pelote, mutta miksi sellaista pitäisi tarvita??? Ja mitä tulee tuohon nautiskeluun ylipäänsä, niin vaikka baarissa se kanto kääntyy, muru kääntää kylkeä ja sora lentää (eli nautitaan ja ajetaan niin että pyöräkotelo ropisee), niin kyllä tuolla maastossa on niin suuri vaara sattua jotain, etten ainakaan minä uskalla ottaa sitä riskiä, että joudun itse maksumieheksi, koska "loukkaantunut oli alkoholin vaikutuksen alainen"...

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.03.2010, 13:28
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Exclamation

Känniläinen katsoja yleensä itse maksumiehenä


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tomikoo Näytä viesti
kyllä tuolla maastossa on niin suuri vaara sattua jotain, etten ainakaan minä uskalla ottaa sitä riskiä, että joudun itse maksumieheksi, koska "loukkaantunut oli alkoholin vaikutuksen alainen"...
Jos siis olit kännissä katsojana niin kyllä, muuten et.

Eipä siinä kuski joudu maksumieheksi jos känniläinen sivullinen loukkaantuu, mutta kylläkin siinä tapauksessa, että kuski on nauttineessa tilassa, olipa sitten promilleista tai huumeista kyse sillä vaikka auton vakuutus sivullisen vammat korvaisikin niin loppupeleissä vahingon aiheuttanut joutuu ne rahat vakuutusyhtiölle makselemaan. siis silloin jos kuski on nauttinut. Känniläinen sivullinen jää monessa tapauksessa korvauksetta kun voidaan osoittaa, että hän on omalla toiminnallaan edesauttanut vahingon tapahtumista ja varsinkin jos vielä on esim. rastialueella väärässä paikassa. Edellyttää tietty, että vaaralliset/kielletyt alueet on jotenkin merkitty järjestäjän toimesta. Muualla metsässähän katsoja saa sitten jokamiehen oikeudella toikkaroida ihan mielensä mukaan ilman, että järjestäjä voisi siihen kovin helposti puuttua Toki siihenkin on mahdollisuudet, mutta tuskin näissä ympyröissä tarpeelistakaan.
Inhorealisti

Viimeksi muokannut Byrocrat : 03.03.2010 13:30
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.03.2010, 13:34
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.577
Perusasetus

Jos ruvetaan puhalluttamaan niin se normaali tieliikennelain mukainen raja tietysti, muuten käy hassusti. Jos sitten ruvetaan odottelemaan uusintapuhallusta niin johan siinä on kohta jono ja homma pilalla.
Vaikka vastustan (vähäisenkin)alkomahoolin sotkemista tämmöisiin hommiin niin onhan valvonnassakin pidettävä se terve maalaisjärki mukana.

Kaikki varmaan tietää että puhdas nolla voi kääntyä 0,x lukemaan ilman tissutteluakin.
Nimimerkillä: 0,2 puhaltanut vaikka tasan tarkasti en ollut juonut kahvia vahvempaa, silloin nuorempana ja viisaampana kun ei tullut juotua pisaraakaan miestä vahvempaa.
Mikä lie sitten väräyttänyt viisaria?
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.03.2010, 14:31
Killman:n Avatar
Killman Killman ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.463
Perusasetus

Kun tämä närkästys on ehtinyt jo neljännelle sivulle niin onko joku joskus nähnyt autokunnan nauttivan kisan kestäessä miestä väkevämpiä? Ei ainakaan minun silmiini ole sattunut. Jos haastellaan niin haastellaan asiasta eli ehkä safareista ja katsojista ja jätetään kisaajat tämän ulkopuolelle.

Tämä keskustelu taisi viritä Trailer teamin katsoja / kisastudio keikasta ja luulen että ainakin osa kuvista on provomielessä otettu ja palstalla julkaistu.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 03.03.2010, 15:50
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.619
Perusasetus

Olen samaa mieltä ettei maasturoidessa tai maasturien lähelläkään saa ottaa mitään jaffaa väkevämpää. Itse en henkilökohtaisesti ole ollut ikinä humalassa. Varsinkaan maastureiden lähistöllä. Oikestaan en ole tippaakaan alkoholia juonut elämäni aikana. En syönyt lihaa ja en polta. Joka sunnuntai käyn kirkossa. Ja annan rahaa hyväntekeväisyyteen. Uskotteko?

nimim. SuurJuomari

ps. tää on kans oivallinen topicci tietynlaisten jeesustelijoidenkin hihkumiselle. Toki asiasta ovat porukka maininnut ja se pitää ottaa vakavasti.
__________________
X--------------?---------------X--------------?---------------X

Videoita -> http://www.youtube.com/user/SuurJuomari
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 03.03.2010, 15:58
-MAKE-:n Avatar
-MAKE- -MAKE- ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 11.02.05
Sijainti: Kangasala, Finland.
Viestit: 3.792
Perusasetus

Lainaus:
Itse en henkilökohtaisesti ole ollut ikinä humalassa. Varsinkaan maastureiden lähistö
Ainakaan et muista asiasta mitään
__________________
Lukekaa ne ohjeet
K.T 10/06
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 03.03.2010, 16:50
Pete:n Avatar
Pete Pete ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.03.05
Sijainti: Sipoo, Suomi
Viestit: 1.674
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja SuurSyömäri Näytä viesti
Oikestaan en ole tippaakaan alkoholia juonut elämäni aikana. En syönyt lihaa ja en polta. Joka sunnuntai käyn kirkossa. Ja annan rahaa hyväntekeväisyyteen. Uskotteko?
http://en.tackfilm.se/?id=1267627533781RA78
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 03.03.2010, 17:03
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Question

Alkaa menemään lapselliseksi tämä kirjoittelu, kertookohan tämä jotain offiporukoiden ...kkyys..am..räst.?
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 03.03.2010, 17:06
Olkku:n Avatar
Olkku Olkku ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 22.03.06
Sijainti: Vermuntila Rauma Finland.
Viestit: 1.900
Perusasetus

Yhtälailla taitaa kertoa nyybin kirjoitukset REKISTERÖITYMÄTTÄ...
__________________
RASOR
Rauman Seudun OffRoad ry
Vain kääpiöt madaltavat autojaan...
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 03.03.2010, 19:26
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.619
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Alkaa menemään lapselliseksi tämä kirjoittelu, kertookohan tämä jotain offiporukoiden ...kkyys..am..räst.?
Kyllä kertoo!

Alkoholia ei saisi nauttia muuten ravintoloissakaan kun sen toiminnan jälkeen usein irtoilee hampaita ja lähtee henkiä viattomiltakin. Samoiten erilaisissa jonoissa.

Eli alkoholi pitäisi kieltää ravintoloista ja taksi- tai snagarijonossa ei saa olla humalassa.

Ja noi sunnuntaiaamuryyppääjät pitäis kieltää. Ne käyvät joukolla semmosessa baarissa jonka katonharjalla on semmonen rasti pystyssä ja baarimikko on pukeutunut kaapuun. Poliisien pitäis ratsata noista baareista lähtijät.

Puhalluttakaa kilpailijat. Se on ihan oikea menetelmä. Mutta jos joku alkaa tunkeman pilliä mun suuhun kun istun kisa-alueen notskilla, yleisön ominaisuudessa, makkaraa kärtsäämäsä ja nauttimassa pari olutta niin voin olla hieman suivaantunut.

Lähinnä tässä kai on kyse niistä n.promillen porukasta jotka örveltää kisaalueilla kännissä. Ei se ole kivaa kattoa ja kun itse olen joskus jossain parilla pikku safarilla ollut se örveltäjä niin ei se kivaa ole kenellekkään. Nykyään olen yrittänyt parantaa tapani.... Helpoiten se onnistuu siten ettei käy enää missään tosin kyllä tota alkoholituotettakin on tullut otettua huomattavasti harvemmin tänä pänä kuin pari vuotta sitten.

Ja se mistä tämäkin topikki sai taas alkunsa elikkäs mitä ilmeisimmin kankun ja peteturun kisareissusta niin on se mukavaa kun ei ole meitsi se ainoa törttö täsä telluksella. Tosin... Ei ehkä ole tarkoitus kyllä samaistuakaan . Hyi turkkulaiset! Meitin raamattukerho on tekemässä virallista valitusta seurakunnan pastorille ja oksennuksessa näin lihakappaleita joten meitin melkein elossa olevat vegaanijäsenet lähettää kettuliittoon valituksen eläinten kaltoin kohtelusta.

Dippadii... pitää mennä katsomaan kauniita ja rohkeita...
__________________
X--------------?---------------X--------------?---------------X

Videoita -> http://www.youtube.com/user/SuurJuomari

Viimeksi muokannut SuurSyömäri : 03.03.2010 19:50
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Alkoholin veronkorotuksesta vepele Chit-Chat 8 02.01.2009 00:24
Offailu normaalia venäjällä kole Linkit 2 04.10.2006 16:17
citymaasturilla offailu.... Tekniikka & Jutustelu 17 17.02.2006 16:47
4-veto traktorilla offailu Tekniikka & Jutustelu 8 06.01.2005 13:24
Nuorten alkoholin käyttö ja tupakointi laskussa KariSalmelainen Health 11 13.07.2003 23:32


Sivu luotu: 09:37 (GMT +2).