![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() kyllä ne kitit pysyy siinä pellissä oikein hyvin ilman mitään pohjamaalejakin.huolehdi vain ettei märkää pääse tulemaan läpi sieltä pellin toiselta puolelta mikä potkaisee ne kitit irti.eli hitsaat siis huolella ja muistat tosiaan kotelosuojata takapuolen oikein hyvin. hitsatessa lämmennyt pelti ruostuu ulkona tautisen nopeasti. kotelosuoja-aineista ml purkit on sellaisia öljymäisiä jotka tunkeutuvat hivenen paremmin.vahamaiset taas tahmeampia joilla saa hiukan paksumman kalvon aikaan. näissä hitsatuissa pelleissä vinkkinä sitten kun kittaat niin vedä siihen ekaksi riittävän paksulti sitä pakkelia niin saat hioa oikean muodon heti lähtiessä.sen jälkeen voit sitten levitellä tiukempia kerroksia perään.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() tinaus
jos tinaat niin putsaile paikat hyvin ja älä sinistytä peltiä silloin tina ei tartu eikä tinaus oo loppujen lopuks ees kovin vaikeeta
T: nyybinä jopetsi |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Joo minäki oon epoksi/laivamaalin kannalla. Ensin sitä pellille niin ei ruostu kovin äkkiä. Toimii myös osittain hiottavana pohjamaalina koska yleensä epoksi on aika paksua tavaraa.
__________________
-Vain kääpiöt madaltavat autojaan- -Mitsubishi Pajero 2.5tdic 4x4 -89- -Mitsubishi Pajero 2.5td 4x4 -86- http://www.mitsubishi4wd.com |
#4
|
|||
|
|||
![]()
jos pinta on täysin peltipuhdas niin epoxi, jos on pientä rupea niin sitten happopohjamaali, älä hio pohjamaaleja (ellei ole täyttävä pohjamaali, harvemmin käytetty) vedä aina pohjamaalin päälle tiivistysmaali esim. hiontamaali, pelkkä pohjamaali ei vielä pidä mitään (tarkoitus enemmänkin antaa hyvä tarttuvuus seuraaville maaleille)
ja kun pintamaalit on huolella kuivunut, niin takapuolelle kotelosuoja ainetta. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
ei tainnut saada hirveästi kannatusta tuo tinailu ,toki on helpompi kaarien avartelussa hitsailla peltiä ku ei oo tina siellä välissä kuohumassa . Jos meinaa oikeasti tehdä hyvän ja lopullisen niin sitten kyllä kallistun tinan puoleen ,alkaa olla tosin kiire ku satanan EU kieltänyt oikean tinan sen sisältämän lyijyn takia...OT jos jollain on vanhoja varastoja ja tuntee valtavaa paloa päästä niistä eroon niin otetaan vastaan ,toki siitä maksetaan käypänen hinta.
__________________
no voi perse ja hiukset!!! |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Joo kiitoksia vastauksista. Tuota tinaushommaa pitää kyllä vielä joskus koittaa, mutta toistaseks mennään vielä ihan normi hitsillä
![]() Sellanen kyssäri vielä että mites tuo pellin sisäpuoli, pitäiskö sinne laittaa joku pohjamaali ennen hitsausta vai riittääkö se pelkkä kotelonsuoja sitte?
__________________
Dodge ram 5.9 (-95 käyttis) Hj 61 (-89 2. auto) |
#7
|
|||
|
|||
![]()
voihan sinne laittaa mutta palaa se kumminkin siitä hitsauskohdasta josta ruostuminen yleensä alkaakin, kyllä kotelosuoja aine riittää kun sen saa ruiskutettua joka kohtaan
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
anteeksi sedät nyybi tarttee neuvoja auton valinta | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 07.06.2007 08:17 | |
Auton hankintaan neuvoja | Tekniikka & Jutustelu | 31 | 01.04.2007 15:28 | |
Aga tig neuvoja kaivataan. | Pecos | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 27.03.2007 18:28 |
Mallia peltitöihin: 1940 Willys Coupe | kivinen | Linkit | 16 | 12.12.2006 11:11 |
Audio neuvoja... | Vuosimallit 1968-1982 | 2 | 07.03.2003 08:47 |