![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
kikkailemalla.Juu en tiä mitään koko isuzusta,ei luulis olevan hassumpi peli. Jostain ausseist sihen saa vaik mitä,ainaki arbin katalogissa se oli. Ihan hyvä et tulee kilpailijoita hiluksille,hinnat niissä on korkeella.En tiä noist mitsuist ja nisaneist,niist ei taida olla vastusta. Nii se jakoloota,ei kai siin muuta ku ess taas nitkuttaa ni menee päälle/pois.Meil on suskassa sama homma,hiluksissaki kyllä mut keppiloota kun on ni ei niinkää huomaa.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Isuzusta ei ole itellä mitään kokemuksia, mutta ei kai se hullumpi ole. TM:n testissa oli kuitenkin toinen, jos noilla testeillä sit on jollekkin jotain merkitystä.
Mutta tuosta lavakaukalosta... Itelle tuli syksyllä uusi Ford Rangeri, jonka myös suojautin heti ennenkuin olin sillä ajanut yhtään. Lavakaukalon otin irti ennen suojaukseen vientiä ja porasin lavan pohjaan reijät, johon myöhemmin kiinnitin kuormansidontalenkkejä, kun tuossa ei ainakaan ollut tarpeeksi matalalla yhtään. Suojaamossa vetivät kotelosuoja-aineen myös sinne lavan sisäpinnoille. Sitten kun auto tuli suojauksesta, pistin tuohon lavan reunaan, johon se lavakaukalon reuna loppuu, 3M:n kiveniskuteippiä kaksi teippiä päällekkäin, ettei se lavakaukalo kuluttaisi kovin nopeasti maalia pois. Lisäksi lavakaukalon kaikki kohdat jotka koskevat lavaan tai muihin peltiosiin levitin pensselillä vesivaseliinia. Takalokarin kaariin on myös rakennettu lisäsuojat 5mm roiskeläppä kumista. Alunperin tuossa on kyllä sisälokarit, mutta silti kaikki paska yms. pääsee leviämään sinne lavan alle. Jatkoin tuolla kumilla tavallaan tuota sisälokaria alaspäin, jolloin pyörä on tavallaan kotelossa ja kura ei leviä joka paikkaan. Tuota kiveniskuteippiä laitoin myös kynnyksiin, ovenkahvan syvennykseen ja takalokarinkaaren levikkeisiin.Myös kunnon roiskeläpät oli asennuslistalla. Automaalarina toimivalta kaverilta sain silloin nämä vinkit, kun se tuntee ja tietää hyvin mikä paikka ekana ruostuu ja mihin kivet hakkaa yms. Tosin roiskeläpät yms. on maastoajossa lähinnä haittana, mutta itellä tuo auto on lähinnä pelkästään maantieajossa. Eikös isuzussa ole levikkeen ja korin välissä sellaista kumista suojanauhaa? Jos on muovi suoraan peltiä vasten, niin se ei ole kovin pitkäikäinen, kun se jo kukkii. Viimeksi muokannut gikseri : 24.01.2010 12:16 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Jos mä hommaisin ruosteettoman uuden karhean pick-upin, niin sen lavalle tulisi ehdottomasti jotain tuollaista -> http://www.linexsuomi.fi/ tai http://www.autosuojaus.fi/index.html?sivu=rhino_etusivu
Kyselin Rhino Linings-pinnoitetta Dodgen lavaan pari vuotta sitten, niin se olisi maksanut noin 900€. Ranger tai vastaava pienempi lavainen varmaankin halvempi. Eikä tuo 900€ ole iso kustannus uudessa autossa. Nuo muovikaukalot on ihan perseestä. Ne kun tuppaa hieman elämään, talvella kutistuvat ja kesällä turpoavat, näyttää siltä ettei mahdu olemaan lavalla kun reunat nousee ylös. Lavan pohja on kulunut, sekä laitojen reunat on puhki. Pitäis nakata menemään ja korjata maalipinta ja sit hankkia tuollainen pinnoite.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Vois kyllä olla hyvä, eikä tuo varmasti ole niin liukas kun tuo muovikaukalo. Ja ainakin rangerissa tuo muovikaukalo pienentää lavaa aikapaljon, kun reunoissa on jonkinverran tyhjää tuon kaukalon takana.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Täs perhees on ollut D-max nyt kaks vuotta.
Neliveto ja hias puoli menee aina päälle, mut ei just niin kuin manuaalissa sanotaan. Elikkä takavedolta aina ensin nelivedolle jo ajon aikana. Painaa 4H -nappia ja ajelee menemään, välttää kovaa veätystä tai moottori jarrutusta. Voi kiihdyttää normaalisti ja yleensä kytkeytyy kun vaihtaa vaihdetta eli veto katkeaa hetkeksi. Jos vilkuttaa tasaisessa ajossa jonkin aikaa, niin löysää kaasun sekunniksi niin menee päälle. Tämän jälkeen 4H->4L. Nyt auto seis ja painaa 4L-nappia. Vilkuttaa tiheään 4L-valoa mittariataulussa - odotetaan pari-kolme sekuntia ja painetaan 4L-nappia uudestaan. Nyt alkaa vilkuttaa harvempaan ja hias puoli kytkeytyy noin sekunnin kuluttua. Kerta painallus ei siis läheskään aina hiasta puolta kytke ja 4H jää päälle ilman uusinta painallusta. Uusinta painallus siis hetken päästä, heti jos painaa uudestaan niin vilkuttaa vaan tiheäst, eikä välttämättä kytke. Kytkennät aina järjestyksessä 2H -> 4H -> 4L (kaksipainallusta) ja pois kytkentä käänteisesti 4L -> 4H (kaksi painallusta) -> 2H. Toimii kuin junan vessa, mutta ei haise niin pahalle. ![]() Ite laitan 4H:n päälle kun käännän tieltä pois ja tarpeen vaatiessa seis ja 4L päälle. Jos ajaa kiinni takapotkuna, niin voi vaatia pientä liikuttamisen yritystä, että saa 2H -> 4H päälle. Tämän jälkeen 4L menee kaksoispainalluksella varmasti päälle auton seistessä. Itselläni on 2,5 koneella ja nyt boksin kanssa antaa ulos sen mitä 3,0 D tehtaan jäljiltä, eli 160 hv. 3 - litrasesta saapi tarvittaessa 190-200 hv. Toki enempi on aina parempi. Liikkeelle lähtöön tuli myös lisää vääntöä kun boksitti. Nyt Isuzu on täysin eri planeetalla liikkeelle lähdössä esim. hengenttömään Rangeriin verrattuna. ARB kotiutui D-maxiin viime kesänä ja nyt on lukko etu- ja takapäässä, eli se siitä lukottomuudesta.. Isuzu hävisi TM- vertailussa Hiluxille juuri huonon kitkalukon ansiosta, joten päivitys on paikallaan. Kettingit on talvea varten olemassa ja lisää tuningia on tulossa, mm korkeuden säätö järjestelmä.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Kuinka muuten tuo pinnoite josta oli aiemmin puhetta mahtaa kestää öljyä?
Jep tuo on pakko myöntää, että rangeri oli joskus uudempana melko laiska ja alakierrosten sitkeys onnetonta. Tämä on onneksi jo taakse jäänyttä tuon rangerin kohdalla. Kuinka muuten tuo lavan pinnoita, josta ylempänä juttua, kestää esim. öljyä tai polttoöljyä? Osaako muuten joku kertoa että kenen tekele tuo Isuzun moottorinohjaus elektroniikka on ja onko siinä vnt ahdin? Viimeksi muokannut gikseri : 25.01.2010 12:16 |
|
#7
|
|||
|
|||
x-liner
Mulla on dodge ram -06 jossa on x-liner merkkinen mömmösuojaus lavalla, tuntuu tosi pätevältä. Kerros noin 5mm paksu kumimainen musta "massamainen" telattu kerhea pinta. Lämpimässä tosi hyvä ja joustava, talvella tosin kova ja ainakin muovilaatikoille liukas vrt muovikaukalo. Tuntuu hyvältä suojaukselta, ei ole mistään irtoillut, eikä mikään kemikaalikaan vielä pystynyt sitä sulattamaan. Suosittelen
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Mitä muuten tuli maksamaan nuo lukot ja miten ne on toteutettu? Siis lähinnä kiinnostaa, että mitä kaikkea piti vaihtaa. Missä lastutit ja mitä siitä piti maksella? |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Alkuperäinen tasauspyörästö korvataan ARB:n tekemällä, jossa on kytkettävä lukko. Kytkentä tapahtuu paineilmalla. Kompura on oikean lokasuojan päällä konepellin alla (siinä oli pari kierrereikää oikealla jaolla valmiiksi). Lukkoja käytetään kojetaulussa olevilla napeilla (3 kpl). Kaikki osat ja tarvikkeet tuli paketissa mukana. Tilasin paketin cros4wd:ltä ja maksoi 2000 euroa. Lisäksi laitoin uudet poskilaakerit, kun ei ollut sopivaa ulosvetäjää alkuperäisten laakereiden irroitukseen. Laakerit, tiivisteliimat ja täyssynteettiset öljyt maksoi 200 euroa. Matti Cros4wd:ltä autteli kun en lontoota ymmärtänyt ja oli pikku probleemia.
Itte laittelin paikallaan sepelipihalla maaten ja aikaa meni enskertalaiselta lukon asentajalta noin 30 tuntia. Perälukko on helppo laittaa uudehkoon autoon, kun pultit ei ole vielä ruostuneet kiinni ja on jäykkä akseli takana. Keula oli selvästi työläämpi, risumalli kun on. Tarkasti otettuna viritys ei ole lastu, vaan digi tuning. Boksin tekijöitä on monia ja hintojakin on eriä. Mulla on Promotech (ruottalaanen), joka makso veroineen 480 euroa. Asennus on plug in play, kesti kolme minuuttia ja tarvittaessa (esim. katsastus) sen saa pois käytöstä yhtä helposti. Plussa mallin modulia voi lisäksi ohjelmoida jos random ohjelma ei pelaa omassa autossa. Itse asiassa itelläkin auto on pääasiassa maantie käytössä (töissä kulkua ja joskus työmaalla ajoa). Kesällä kuskataan sitten pahvilaatikoita. Elokuusta-Joulukuuhun ajellaan sitten kaikki kärrypolut ja mettärattorin jäljet mitä löytyy. Lumessa möyritään vielä sydän talvellakin elukoitten jälkiä ettien. Siksipä halusinkin/haluan autosta, että on mahdollisimman mukava maantie käytössä, mutta jolla lisävehkeet kytkettynä pääseekin johonkin. Renkaat tosin pitää jatkossa vaihtaa varmaan 3 kertaa vuodessa. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Käyttökokemuksia Superwinch X9 vinssistä? | Oskari | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 18.07.2008 14:21 |
| Käyttökokemuksia smartcomgps softa? | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 17.09.2007 13:08 | |
| LR Disco v8 käyttökokemuksia? | mauno | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 24.06.2007 22:00 |
| käyttökokemuksia huoltoautosta?? | Tekniikka & Jutustelu | 21 | 19.06.2005 07:22 | |
| Käyttökokemuksia Wranglerista? | Nalle | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 27.12.2004 17:27 |