Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Corvette Finland > Yleiset

Yleiset Tämä on Club Corvette of Finlandin yleinen keskustelupalsta. Palsta on jaettu vuosimalleittain. Tähän yleistä-osuuteen voi kysellä/vastailla muuta Vetteen ja kerhoon liittyvää.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.09.2003, 09:40
ToniH:n Avatar
ToniH ToniH ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.02
Sijainti: Finland.
Viestit: 174
Perusasetus

Ei ole suunnitelmissa myynti mutta mielestäni Vetten osalta talviajo ei ole mikään kovin kummonen ongelma. Pohja on muovia, runko galvanoitua terästä ja alusta alumiinia. Eihän ne lopullisesti mene miksikään. Hapettumat saa kiillotettua pois (käytännössä alustan osat menevät siis mattapintaisiksi). Sieltä löytyy pari puskurin tukirautaa ja muutama ruostuva ruuvi/pultti eli ei mitään kovin kriittistä. Suurimmat vauriot tulevat maalipintaan ja vanteisiin mutta näitä voi minimoida vahaamalla ja korjata kiillottamalla. Höyrypesulla tms. alusta ja sisälokasuojat saa puhtaaksi kevään tullen. Aiheuttaako talviajo jotain kulumista moottorille? No, ehkä jos ei käytä lohkolämppäriä mutta koneen kuntokin on tutkittavissa ja todettavissa.

Hommaa tosta kunnossapidosta tietty tulee mutta sitähän aina on tämmösten autojen kanssa. Jotkut tietysti eivät suhtaudu Vetteensä kovin intohimoisesti vaan ajattelevat sitä vain käyttöautona joka menee jokatapauksessa vaihtoon kun n km tulee täyteen joten heitä ei paljon nappaa tällainen sivuseikka.

Itse sanoisin, että "on ajettu talvella mutta tutki ja vertaa - varmasti on parempi kuin valtaosa markkinoilla olevista". Jos auto on kunnossa niin asiansa osaava ostaja osaa kyllä erottaa hyvän yksilön - jos ei osaa niin voi hakeutua muualle

Corvette L98 Coupe '91
Audi A6 Quattro 2.8 V6 '95

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
33'' L-200 alle Tekniikka & Jutustelu 10 29.01.2008 19:38
Mudzillat alle blazoffer Chit-Chat 5 28.03.2007 06:53
O: Mini vm.alle 77 Taisto O/M/V Ajoneuvot 0 14.01.2007 12:37
Wranglerii alle? jason Tekniikka & Jutustelu 9 11.12.2005 19:07
M: talvinakit (munkeista ei voitane puhua..) Ojizzz O/M/V Muut 0 30.07.2003 07:50


Sivu luotu: 04:59 (GMT +2).