![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
__________________________________________________ _____________________________ Jos toimintasavu pääsee ulos, tulee se pussittaa. Päiväkodissa sentään rehellisesti hakattii lapioilla jos vitutti. Nykyään ei enää saisi edes sanoa ääneen jos vituttaa. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Nyt lauhtui viikonlopulle sen verran (tänään -12 astetta) että sai tallityömaalla kompressorin käyntiin. Piti silti lämmittää sitä auton sisälämmittimellä vartin ajan, että sai sen pyörimään.
Runkonaulain oli vähän hidas. Löi kyllä hyvällä voimalla kuten normaalisti, mutta mäntä ei kai palautunut heti, vaan parin-kolmen sekunnin tuumaustauon jäkeen. Tuhautti siis käytetyn ilman ulos hetken viiveellä. Ei mikään urakkamiehen vehje näin pakkasilla, mutta nollakelillä takoo jo sen mitä ehtii liipasinta nyppimään. Aggregaatti syötti kompressorin lisäksi auton lohko- ja sisälämmitintä, "yksisylinterinen webasto". Oli kyllä mukava mennä päivän hämärtyessä lämpöiseen autoon. Webasto olisi kyllä pop, kun se on niin nopea lämmittämään.
__________________
Jukka |
|
#3
|
||||
|
||||
|
En tiedä paljon oli Kurussa tänään illalla pakkasta, mutta kolmetuntia ovettomassa ja ikkunattomassa kopissa peuraa kytettäessä oli aika maksimi (kyttäys = mahdollisimman liikkumatta). Sen jälkeen tuli niin kova horkka, että paree oli luovuttaa. Kuseminenkin tuon jälkeen meni liki runk.....si ku käsi tärisi niin paljon.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
ollu koko viikon -20-24 pakkasta...alkanu pikku hiljaa v**taa...mut nytte on onneks pakkanen laskenu...ei oo enää ku -15
__________________
_______________ Chevrolet Blazer K5 6.2 TD |
|
#5
|
||||
|
||||
kylmää on...
vieläkin onhan tuota kylmyyttä 20,4 astetta. sais jo pikkasen lauhtua...
|
|
#6
|
||||
|
||||
lauhtunut mukavasti
nakkilan järvikylän pakkas tilanne ois -6.5
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Eilen aamulla oli jo suorastaan lämmin.
Vain kahdeksan astetta oli pakkasta. Illalla kiristyi 20 asteeseen ja tänä aamuna oli 21 astetta pakkasta.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Lunta ja pakkasta | bono | Rakas Päiväkirja | 0 | 05.10.2002 18:31 |