![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Ite tein joskus traileriin siten, että kytkin sen vapaan sumuvalon karvan veruutusvalolle käyttöön. Rekisterikilven viereen tuli sellainen minipistoke kuraläpällä varustettuna. Valaisimena toimi magneettijalkaan kiinnitetty työvalaisin ja n. 2m kierrejohto, pistotulppa päässä. Silloin kun lähti auto kärryssä ajamaan, niin lätkäisin valmiiksi työvalaisimen kyydissä olevan auton takakontin kanteen, niin ei perille päästyä tarvinnut kuin peruutelle pihan perälle. Kiinteitäkin valaisimia kokeilin, mutta ne oli aina palasilla lähes joka lainakeikan jälkeen... Edit: näkyi muuten tuossa IKH:n luettelossa olevan lähes samanlainen valaisin ja hintaa oli alle 30€.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#3
|
||||
|
||||
Valmis!
Sain valot asennettua.
Kuvat alla. Nyt molemmat ovat suunnattu keskelle, voi olla että suuntaan niitä suoraan takse niin valokuvio levenee.
__________________
------------------------ Suzuki Vitara JLX 1.6 16V Convertible |
|
#4
|
||||
|
||||
|
hyvältä näyttää, eli palaako noi nyt kun autost vedät sumarin päälle ? ei vissiin häiki takanatulijoitakaan kun valo on niin alas... (siis jos käyttää sumaria ajaessa)
__________________
- Levannon We(l)ho - |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
(tai ainakin pitäisi.) Toimii siis ihan oikein tässäkin tapauksessa sekä kärryllä että ilman. (kaikissa kärrypistokkeissa (auton kiinteässä) ei taida olla tuota sumuvalo-ohituskytkintä olla?)
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Mulla on 13 napainen pistoke eli takasumari takasumarina
ja peruutusvalot palaa kun pakki on päällä. Ja Arpelle kommentti: Eihän käryssä ole kuin kaksi peruutusvaloa.
__________________
------------------------ Suzuki Vitara JLX 1.6 16V Convertible |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Jatketaan vanhaa aihetta.
Ajatus oli kytkeä jarruttomaan kuomukärryyn peruutusvalot. Yksi tuollainen puolelleen renkaan taakse lavan reunaan. https://www.lumise.fi/tyovalot/led-t.../p/8020101203/ Autossa BMW F10 on 13-pistorasia ja kärryssä 7 mutta vaihdan kärryyn 13-pistokkeen josta otan nasta 8(peruusutvalo) virran valoilla ja maadoitus nasta3. Kysymys: Paljonko kärsii kuormittaa(Watteja valoissa) tuota 8-nastaa? |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Eikö tuo selvinne kun kurkkaa sähkökeskukseen? Joko on sama sulake auton valoille ja kärryn valoille, tai sit omat molemmille.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Joten kaksi tommosta tuskin tuottaa ongelmia.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
|
#10
|
||||
|
||||
|
hyvin valaisee!,mutta kannattaa leventää valokuvioo,suunnata niin saat valoa sinne minne itse näet.kuomukärrissä ei näe suoraan taakse vaan kärrin "viereen".kannattaa suunnata silleen et keskelle jää hieman valoa ja sivummalle reilusti.
__________________
krapulan parantaminen viinalla on yhtä tarkkaa kuin ripulin parantaminen pieremällä liika tarkkuus osoittaa teknisen kypsymättömyyden. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Parlok lokasuojat 2kpl Peräkärryyn tai pick upiin | miesmies | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 12.02.2009 16:53 |
| O: Gaz peräkärryyn -ostettu..- | Rojota | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 18.03.2006 23:36 |