![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
mut enemmän kiinnostaa noi valot. niin ja mitä öljyä kuuluu/parhaaks todettu 61? on muuten sellanenkin ongelma en tiedä valehteleeko öljynpainemittari vai mikä perkele onko pumppu sökö kun ajoin tuolla joku puolisentuntia (koneen kuumaks) niin öljynpaine mittari laskee tyhjäkäynnillä ihan alas muttamerkkivalo ei kuitenkaan syty. silloin ku oli kone auki ja mittailin välyksiä niin en niissa pumpun osissa nähnyt suuria kulumisia aattelin että se on ihan okei. kylmänä kun käynnistää mittari pomppaa heti sinne kehen viivan ylätasoon ja pysyy siellä mutta ku normaali lämmöt saavuttaa niin laskee alarajaan ? voiko se johtuu öljyistä ku pistin vaa jotaki diiseli öljyy mitä tallista löysin (tarkotuksena oli vaan koekäyttää nillä) tais olla jotain shellin 15-40. öljyä oli hieman yli alarajan nyt lisäsin ylärajaa mut en sitte senjälkeen testannu.. kokeilin 61:Sen öljynpaine mittariiki mut se ei taida toimia ollenkaa ![]() eli missä vika pikkusen vituttaa jos nyt kilkkaa...? eikös useemmiten kylmänä oo ongelmii öljynpaineiden vanssa vai miten se oli? vai voiko väärä öljy mennä nii notkeeks lämpösenä että se pumppu ei saa tehtyy painetta? käyn ensviikolla mekaanisen mittarin niin saa varmuutta luin että tuo kellon kalvo tuppaa venähtää ettei näyttäs oikeeta.. mitkä ne raja arvot oli kun niitä en löytänyt ?
Viimeksi muokannut tdi : 15.11.2009 23:13 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Mulla 61:ssä paineet kylmänä n. 1/3 osaa mittarin skaalasta ja lämpimänä ei juurikaan nouse viisari tyhjäkäynnillä. Näin ollut jo yli 5 vuotta ja jotain 100tkm Öljy TB diamont. Ja vielä toimii. Laita viisari mittari niin tiedät mitä odottaa.
__________________
"samallainen mustaromutojota kuin meillä" |
|
#3
|
|||
|
|||
|
samaa näyttelee öp-mittari omassa kuusykkösessä, öljynä rally formula 5w-50 täyssyntiset...
|
|
#4
|
|||
|
|||
öljyt
tämä ölppä asiahan on kans semmonen josta voi väitellä ikuisuuden.
mutta kun noita tosi moottorin koneistajilta kysyy niin melkein aina vastauksena on että ei mitään täys synteettistä turbo koneisiin. varsinkaan diisseleihin. koska täyssynteettiset öljyt ovat menettäneet öljykalvon paksuutensa kun niitä on käsitelty kylmän kestoon ja toisekseen ne rikkovat kaikki stefat ja tiivisteet. joten parhaiten sen moottorin saa hajalle sillä kun kaataa täysynteettiset koneeseen. kannattaa ennemmin käyttää 10/30 tai 15/40 mineraali turbodiesel öljyä. ns: raktoriöljyä. öljynpaineet pysyy parempina ja voitelukalvon paksuus on paljon parempi kuin täysynteettisissä. tottakai niillä mineraali öljyillä saa moottorin rikki jos tyhymänä haluaa paukkupakkasella lyödä lämän tiskiin kylmänä. mut järkevällä käytöllä moottorin ikä on paljon pidempi. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#6
|
|||
|
|||
ainakin hetkeksi
käynti paranee siksi koska täyssynteettinen on niin lirua ettei se yhtään ahdista konetta. kuten jo sanoin tästä voi väitellä vaikka maailman tappiin asti. on asiasta ihan päteviä testejäkin tehty. ja ne osoittavat saman. täyssynteettinen on niin kutsuttu HELPPO öljy ihmisille jotka eivät jaksa taikka osaa käyttää konetta oikein. tälläistä käyttö useimmiten on ja siksi on todettu että täyssynteettisillä kone kestää paremmin varsinkin kun öljynvaihtovälit venyy pitkiksi. mutta pisin moottorin käyttöikä saavutetaan mineraaliöljyillä.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Minä uskoin koneistajaa ja laitoin nesteen 15/40 samaa mitä metsäkoneet ym. raskaskalusto käytää ja paineet ajossa kylmänä 6bar ja kuumana 4bar ja tyhjäkäynti 1bar paremmalla puolella.Näillä mennään ympäri vuoden.Mutta nämä ovat niitä maku asioista ei voi kiistellä juttuja.
__________________
ilman turboa ja nelivetoa ei ole elämää... |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Dodge RAM W250 4x4 Extended Cab 1992 Cummins 5,9TD | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 07.07.2008 13:34 |
| Myydään MerCruiser (Cummins) D-Tronic 4,2 L Turbodiesel vm.2003 | Unregistered | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 15.06.2008 12:50 |
| M: Dodge 2500 cummins 5.9 | Killer-Wo | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 06.03.2008 13:51 |
| m:alut japanin jaollaMYYTY | vertti | O/M/V Renkaat ja vanteet | 5 | 22.12.2007 21:53 |
| Dodge Ram 2500 4x4 -95 Cummins | O/M/V Muut | 6 | 11.08.2005 22:27 | |