![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ohjausiskari ei oikeastaan auta juuri hevonvitun vertaa tuohon death wobleen, jos varsianaista vian aiheuttajaa ei ole korjattu pois. Se saattaa auttaa sen verran että ei heti ala woblaamaan, mutta se VARSINAINEN vika on edelleen olemassa. Ei toimivan ohjauksen pitäisi alkaa woblata tuosta vain ajamalla. Jossain on silloin vikaa, eikä se ole ohjausiskari. Auttaisi vähän jos kerrot mitä kaikkea kilkettä autossasi on. Eli korotusta minkä verran, millaisilla osilla - onko säädettävät tukivarret ylhäällä ja alhaalla? Onko orkkis panhardi vai joku jälkimarkkina/ heavy duty versio? Onko alkuperäinen ohjaus, vai onko vahvistettu jostain? Onko alkuperäinen pitman arm? Mitkä on aurauskulmat? Onko casteria säädetty? Entä renkaiden tasapainotus? Vaikka ei olisi missään väljää, niin väärillä säädöillä ja liian huonosti tasapainotetuilla renkailla alkaa woblata ihan taatusti. Ja sanoisin, että isoilla kumeilla ja vähänkään reilummalla korotuksella ei XJ:n ohjaus ole enää oikein tehtäviensä tasalla vaikka olisi säädöissäkin.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Juu, iskarit saat unohtaa, ne ei tollasta woblausta saa aikaan vaikka puuttuisivat kokonaan. Syyllinen liittyy pyöränripustuksen kulmiin ja välyksiin. Joko casteria ei ole tarpeeksi, panhardin ja ohjausvarren kulmat heittää keskenään, lievää välystä sinne sun tänne ja vielä kun renkaiden tasapainot/pystyheitot/muut vibatukset ei oo ihan hallussa, niin soppa on valmis.
Se on niin pirun pienestä kii välillä. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Siksipä kysyinkin noista osista alkuperäiseltä postaajalta, voi auttaa helpommin
Viimeksi muokannut Timo_L : 07.11.2009 18:53 |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Jeps, ja tosiaan ainakin XJ:n tapauksessa kun alkuperäiset ohjausosat on aika rimpuloita, kuten myös panhard (korinpuolen kiinnitystyyppi) sekä myös kiinnike niin se ei ainakaan helpota asiaa isoilla kumeilla. Tästä syystä vahvistetut osat siellä keulassa ei ole yhtään pahitteeksi. Eliminoi jo paljon mahdollisia ongelman aiheuttajia.
Ittellä auttoi woblauksen poistossa eniten caster- kulman säätö (ylätukivarret oikeaan mittaan) sekä auraus kohdilleen - ylläri ylläri nyt en muista mihin olen casterin ittellä säätänyt, mutta se meni enemmän kokeile-ja-erehdy-ja-löydä- periaatteella kuin tieteellisellä tarkkuudella. Lähinnä siis siten että pinionikulma on kelvollinen, ja että ohjaustuntu on samalla hyvä. Kelvollinen arvo korotetulle XJ:lle on jossain 4-8 asteen välillä (6,5 astetta tais olla alkuperäinen), selviää parhaiten kun kokeilee. Pinionin kulma menee casterin edelle, mutta jos jeeppi hoippuu tien laidalta toiselle niin casteria muuttamaan. Ja toisaalta aurausta. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, eli kokeilemalla selviää.Auraus kannattaa asettaa 35" kumeksilla hyvinkin lähelle nollaa, tai ihan hitusen aurausta. Lievän harituksen puolelle ei kannata säätää oikeastaan ollenkaan, vaikka se woblauksen hävittäisikin. Jos mahdollista, vaihda toi alkuperäinen ohjaus cross-over tyyppiseen, niin ei auraus muutu joustoliikkeiden aikana ja on myös kivempi säätää. Ja suosittelen säätämään itse, jos viet jonnekin korjaamolle niin ne tod.näk. asettaa kaikki tehtaan arvoihin ja sitten et ainakaan pysy tiellä ei päde tehtaan arvot korotetulle vehkeelle isoilla renkailla.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
kannattaa myös tsekata simpukan pystyakselin neulalaakeri.....
niitä mulla menny pari väljäksi = woblaa |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Jeep XJ:ssa alkoi woblaus, kun sattui pienikin monttu eturenkaan alle nopeudella 60 ja yli.
Jeep ZJ woblaus alkoi iihan ajamalla, kun oli mettärenkaat alla hieman epätasapainoisena. Molemmista vika meni piiloon ohjausiskarin vaihdolla. kummassakin on välykset hieman eri paikassa. Minun mielestä vika siis korjaantui ohjausiskarilla, koska woblausta ei enää tapahdu. /Joukka Viimeksi muokannut Joukka : 07.11.2009 20:57 Perustelu: korjasin 3 kirjootusvirhettä siristämällä silmiäni. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kyllä mullakin oli XJ woblaamatta melkein kokonaan kun oli ohjausiskari kiinni ja silloin vielä 31" renkaat alla. Ohjaus oli kokonaan uusittu, säädettävät tukivarret ylhäällä ja alhaalla, ei mitään välystä missään. Kerran ajoin ~60kmh lasissa monttuun, alkoi woblaus ja syylarista lohkolle menevä letku halkesi ja irtosi. Otin ohjausiskarin pois, kokeilin uudestaan, ja lähes joka montussa johon osui vain toinen rengas, alkoi woblaus ~60kmh nopeudella. Otin pienen projektin, säädin casterin ja aurauksen -> ei enää mitään ongelmia millään nopeudella missään montuissa. Laitoin ohjausiskarin takaisin, ja sen jälkeen ohjaus tuntui lähinnä huonommalta. Ohjausiskari pois, sen jälkeen ei kyseistä kapinetta ole ollut kiinni edes 35" kumeilla. Hyvin toimii. Kyllä se ihan oikeasti on niistä säädöistä kiinni. Kuten sanoin jo aiemmin, se ei välttämättä ole ollenkaan turha kapistus. Mutta se EI ole vekotin jolla woblaus pitäisi poistaa. Kyllä se on ensisijaisesti kulmien- ja alustan säädöt sekä välyksien poisto, renkaiden tasapainotus. Siltikin voi joskus tulla woblausta kun on korotettu ja isot renkaat. Näihin satunnaistapauksiin ohjausiskari auttaa ja on ihan ok. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Juuri tätä yritin sanoa, mutta valitsin sanaksi piilottamisen, mikä oli harhaanjotavaa, anteeksi siitä.
Kyllähän se välys edelleen siellä kurkistelee,vaikka on peitetty. Kurkistelun taasen lasken piilossa olemiseksi. Itseasiassa mulle on aivan sama miten Jeeppi toimii, kunhan se toimii, tehkööt piilossa mitä tykkää. Hymiöitähän tähän nyt tarttis laittaa, mutta olkoot hukassa, kun ei herneitäkään ole tarvetta käyttää. /Joukka |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Nissan King cap täristää | pesuvi | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 23.01.2009 17:29 |
| Jos auto tuntuu liian leveältä... | TimoV | Linkit | 4 | 24.01.2008 01:30 |
| Roki täristää edelleen nelivedolla | dieselmoottori | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 12.12.2006 16:16 |
| HILUXI TÄRISTÄÄ?? | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 26.07.2006 19:14 | |
| Sukisuki täristää | geswas | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 23.03.2005 17:32 |