![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Tässä selvitystäKemppi antoi aikanaan Kempak nimen myös Keskon käyttöön, kun Kesko myi myös Kemppiä. Kempak mallimerkinnällä koneita on sekä Kempin tekeminä, että Keskolle Italiassa tehtyjä. Näillä Italiassa Keskolle tehdyillä ei ole mitään tekemistä Kempin koneiden kanssa. Katso tyyppikilvestä. Jos siellä lukee Kemppi Oy niin on Kempin koneita ja siis suomalaisia. Koneet eivät edes muistuta toisiaan sisäosiltaan ja ammattilainen näkee sen jo päältä. Jos enemmän hitsailet pysy Kempissä, pienempiin hommiin menee myös italian peli.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Joops, kiitoksia kommenteista. Katotaan mitä herra tekee, on siis ehkä vaihtamassa (itselleen tarpeetonta) tavaraa tommoseen hitsimasiinaan. Tulee todella vähäiseen käyttöön, ja ilmeisesti tänne mun nurkkiin jossa toimis hätävarakoneena jos ja kun tarttee pihalla jotain näprätä eikä pysty isoa konetta raahata paikalle. Ei riitä paksu kaapeli.
Semmosessa käytössä tommonen lienis toimivan, taannoinen valovirtatäytelankakone oli ihan ok laite johonkin porttisaranan yms yms korjaukseen. EDIT: ukko oli sit vaihtanut roinaa päikseen tohon hitsimasiinaan, eli tilanne ohi. Jossain vaiheessa pitää kokeilla mitä tolla tekee. Viimeksi muokannut AVRO : 13.09.2009 19:42 Perustelu: tilanne ohi |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Kemppi mig | allu-85 | O/M/V Muut | 0 | 10.01.2009 18:54 |
Myyty Kemppi mig | Pauli | O/M/V Muut | 0 | 08.10.2008 20:08 |
Myydään Kemppi Mig | Hehkutulppa -98 | O/M/V Muut | 6 | 11.08.2008 10:33 |
M kempak 150T-mig | O/M/V Muut | 1 | 21.07.2006 21:56 | |
M: kemppi Kempak 200 | O/M/V Muut | 0 | 05.07.2006 15:32 |