![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() on kyllä jännä peli tuokin
Lainaus:
onnen kantamalla taisi mennä, videosta on vaikea sanoa mihin tähtäsi. Tämä voisi ollakin hyvä harrastus, puuston harventaminen perunoilla - tuskin on kovin ekologista tosin. Kyllä tuota voisi kehitelläkin jos kerran on mm. rengashommissa toimiva laite?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
[QUOTE=Rekisteröimätön;589818]Tuo voima on niin suhteellinen käsite. Toisaalta, harvemmin esim. ruutiaseisiin verratessa lähtee vaikkapa kanalintumetsällä näreistä tms. latvat poikki niinkuin tuossa tai pitää sitten tosi läheltä ampua ja isoilla eväillä.
Näkeehän tosta että puu on puurolaho ja ammuksen PAINO on tässäkin tapauksessa ratkaiseva tekijä = iskuenergia. Ei tehoa terveeseen puuhun.
__________________
muistaakseni en ole koskaan ajanut ylinopeutta.. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
[quote=jeeppi-eki;589824]
Lainaus:
esim. "hirvikiväärin" luoti painaa 11,7g kertaa lähtönopeus 730m/s x 730m/s jaettuna 2000= 3117 joulea energiaa. Jos esimerkkipottu painaa 175 grammaa ja lähtee 205m/s on energiaa 3623joulea ![]() Liikemäärä lasketaan eri kaavalla joka ei korosta nopeuden osuutta niin paljoa kun toi yllä. Kyllähän siinä tehoa on ja jos ammus olisi rakenteeltaan kova ja kineettinen energia kohdistuisi pienelle alueelle, niin läpäisy olisi huomattavasti parempi. Väliaineen vastushan kasvaa nopeuden myötä. Käytännössä tuollaiset laskelmat ei välttämättä toimi.
__________________
KYM |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
voihan tuonne piippuun tupata vaikka betangi kuulan veikkaan että menee vaikka tiili seinästä läpi kun ammus saadaan pysymään kasassa. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Valakaa vaikka vanhoista renkaantasapainoitus painoista kunnon kuula, epäilen vain kummasta päästä "tykki" purkautuu laukaistaessa....
__________________
muistaakseni en ole koskaan ajanut ylinopeutta.. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
ja jos tommosen hallustapidosta/valmistamisesta narahtaa, niin eikös se oo kuitenkin laiton ampuma-ase, ja tuurissaan muutkin luvat pois?
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
Ei ole, ilma-aseet on lupavapaita. Ja rengastyövälinehän se on.
![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
DEKO aseet. | Cental73 | Chit-Chat | 45 | 23.02.2011 19:05 |
apuvirta kärry/teline (opastusta/ideoita kyselen) | kisel | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 14.02.2007 21:32 |
ilma ilma wedasto | lantikka | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 13 | 16.10.2006 14:53 |
Kuula-aseet virosta? | offipete | Chit-Chat | 1 | 28.06.2006 17:28 |