Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.08.2009, 21:44
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jeeppi-eki Näytä viesti
vaan voihan sitä tehdä itse kokonaan uuden otteen. ei ole nykyaikana homma eikä mikään. Voi tietty tulla virallisen asiakirjan väärennöksestä jottain sanktioita jos jää kiinni.
Vaan taitaavat ajoneuvotietojärjestelmästä tarkastaa tiedot ratsian yhteydessä aika usein nykyään, sieltähän se merkintä ei ole mihinkään poistunut.

Eikös se vika oisi viisainta kuitenkin korjata pois?

__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 27.08.2009, 22:46
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

on kyllä tosi perseestä ei niitä pois saa ellei uudelleen katsasta. ite olen aina repinyt sen jatko osan jos siihen on siihen merkattuu jotain ja heittäny sen roskiin ,suosittelen muillekin rekisteri otteen jatko osat tuhoamista ihan protestiksi..
esim ikkuna merkattu pitää vaihtaa otteessa vaihdat sen. mutta jos se uusi lasi hajoaan eli tulee halkeama tai tulee kiven iskemä , ratsiassa katotaan niin kilvet lähti. ja uuteen katsastukseen.

Viimeksi muokannut toyota4x4 : 27.08.2009 22:50
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 28.08.2009, 08:16
JAMANT:n Avatar
JAMANT JAMANT ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 07.05.03
Sijainti: Espoo, .
Viestit: 4.072
Perusasetus

No, ei ole multa kielletty kirjoittamista, ja milläs sen korjaamisen muuten todistat (siis jos joku alustahomma) vai meneekö poliisi ryömimään auton alle??? Tuskin menee!!! Asialliset tekstit mielestäni saa kirjoittaa ja mikäs tuon asiallisempaa olis??
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 28.08.2009, 09:26
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.075
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JAMANT Näytä viesti
No, ei ole multa kielletty kirjoittamista, ja milläs sen korjaamisen muuten todistat (siis jos joku alustahomma) vai meneekö poliisi ryömimään auton alle??? Tuskin menee!!! Asialliset tekstit mielestäni saa kirjoittaa ja mikäs tuon asiallisempaa olis??
Samaa mieltä. Ei varmasti ketään haittaa jos siinä on asiallinen merkintä leimalla korjauksesta. Toki yli ei pidä mennä suttaamaan mitään. Asiasta ei ole mitään AKE:n ohjeistusta.

Selkeyttää paljon mahdollisessa ratsiassa yms. tilanteessa. Seuraavassa katsastuksessa sillä ei tietenkään ole sen kummempaa arvoa.

Mutta typerä homma sinänsä nämä korjauskehotukset mitä ei saa mitenkään pois ilman uutta kokonaista katsastusta.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 28.08.2009, 11:12
AtteL:n Avatar
AtteL AtteL ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 15.03.08
Sijainti: VALKEALA(kouvola)
Viestit: 850
Perusasetus

Vanha punainen ote oli takapuoleltaan varattu viranomaisen merkinnöille ja jos niitä merkintöjä tuli, niin aina pääsi halvemmalla kun rekisteriote "hukkui" ja haki konttorilta uuden puhtaan paperin.
Uudenmallisessa otteessa ei ole valmiina paikkaa kynämerkinnöille ja ainoastaan katsastuksessa ATJ:n syötetyt korjauskehoitukset ja merkinnät tulostuu uudelle otteelle jos vanha "hukkuu"..
Onhan tuossa nykyisessä rekisteriotteessa pintaa-alaa ja paperia paljon entisiä enemmän, luulisi siihen asialliset ja uskottavat merkinnät sopia.
__________________
KYM
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
nopeusmittarihuolet pois -MaTTi- Tekniikka & Jutustelu 38 27.01.2018 23:50
Myyty pois popo99 O/M/V Ajoneuvot 5 07.12.2008 23:56
M:Kaikki pois juhaK O/M/V Ajoneuvot 0 19.06.2006 20:09
m:tojon pois hj O/M/V Muut 1 18.12.2005 13:31
Renkaat ulkomaan otteesta jappe Tekniikka & Jutustelu 7 28.10.2005 22:50


Sivu luotu: 06:02 (GMT +2).