![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Nii ja ei se pelkkä miggi vielä autuaaksi tee,tarvii vielä mittarin,ja kaasun,ja lankaa,ja maskin,ja hanskat,ja haalarit,ja hitsaus hatun.Ja roiske sprayta. Eli näin lama-aikaan kannattaa käydä rahaa taskussa kyselemässä paketti tarjouksia eri liikkeistä saattaa saada hyvänkin kaupan aikaiseksi,ja takuut pelaa varmasti paremmin kuin millään netti kaupoilla. Mittarit maksaa 50-150 egee merkistä ja tinkijästä riippuen,ja kaasupullosta en nyt muista mitä se vuokra on,mutta kaikki kun laskee yhteen,ja kaikesta tinkii,niin taatusti on kilpailukykyinen netti kauppaan verrattuna. Ja jos ei välttämättä tarvi olla just kemppi niin kai tuolla esabillakin pystyy hitsaamaan.Vaikka kyllä kemppi on silti kemppi. ![]() ![]() ![]() Ja koneeksi tietenkin voimavirta jos vaan sellaista on saatavilla.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
riihimäen teollisuuspalvelu. 739E ja sisältää mittarit yms.
180A kone samoilla hiluilla 1080E |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Saa muuten loistavaa palvelua kaupanpäälle, suosittelen..
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
siinnä kyllä puhut totta. harvoin saa mistään nuin hyvää palvelua. ihan sama ostatko 5E osan vaiko 5Ke:n, palvelu on huippu tasoa.
itse käyn loppuviikosta hakemassa minarc migin 180A koneen, ja kovasti suunittelen tätä kanssa MasterTig™ MLS ACDC. hintava vaan on perkele. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Täällä on ollut joku linkki missä oli alle 1000€ miggi koneet. Minarcmig oli voittaja. Jos joku voi laitta se tänne näkyviin?
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
On valovirta vehje, kevyt siirtää ja toimii. Itellä 180A sillä saa myös alumiinin ja rosterin hitsattua.
__________________
╚╣X╚╣
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Käytännön maamiehestä eli KM lehdessä oli testi jonka minarc voitti
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Mikä tämän eron tekee, miksi 150- tai 170-mallilla ei voi hitsata vaikkapa rosteria?
Edittiä: sain vastauksen Kempiltä: Lainaus:
Viimeksi muokannut -MaTTi- : 09.12.2010 10:33 Perustelu: Kempin vastaus |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Itse hain kanssa 180.sen kesällä ja palvelu oli hyvää.
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Tallikaveri toi talliin minarcmig 180 adaptiven ja täytyy kyllä tällaisen sunnuntaihitsailijan ihmetellä että miten sitä on joskus noilla räpsykoneilla edes viitsinyt turata... Automatiikka toimii hienosti ja muutenkin "helpoin" hitsauskone mitä olen koskaan käyttänyt. Paluuta ei ole enää käsisäätöisiin koneisiin.
|
|
#11
|
|||
|
|||
|
Höh, Riihimäellä myydään ei-oota uutta pikku-evoa odotellessa, ja kansainvälinen verkkokauppa myy sitä jo täyttä häkää!
Kiinassako ne tehdään nykyään? http://www.rapidwelding.com/dynamic/...spx?c=61008170
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. |
|
#12
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Kun noita vanhoja kirjoituksia nyt lueskelin niin ihmettelen että kun esim 150A minarcille on nimellis ainevahvuus muistaakseni ilmoitettu 4mm että miten sillä hitsataan 13mm ainevahvuutta ja pystyä'? Millä keinolla moinen hitsattu? Ja mitä tuohon pystysaumaan tulee niin kyllähän se on kaikkea muuta kuin helppoa, todella haastava tehdä luokat täyttävä. Niin ja toisesta paikallisesta saa 180A n850€ ja toisesta 200A tonnin pintaan, mihin hintoihin näitä muualta saa nykyään? Viimeksi muokannut axu87 : 07.02.2012 19:28 |
![]() |
| Luokat |
| kemppi, minarc |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Kemppi mig | allu-85 | O/M/V Muut | 0 | 10.01.2009 18:54 |
| kokemuksia minarcmig 180:stä?? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 11.12.2008 22:34 |
| Myyty Kemppi mig | Pauli | O/M/V Muut | 0 | 08.10.2008 20:08 |
| Myydään Kemppi Mig | Hehkutulppa -98 | O/M/V Muut | 6 | 11.08.2008 10:33 |
| Mistä halpa pakoputki? | okkiM | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 31.03.2005 21:51 |