![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
BlingblingAsianmukaiset panssarit ja maastotunkki ovat paljon kustannustehokkaammat välineet selviytymiseen huonoilla teillä, näyttöä seuraten pitää opetella ajamaan hieman toisin kuin perstuntumalta ja näytöllä on huono tunkata kiven päältä ![]() Mutta jos on tullu itellekki suunnistuskisoissa mieleen et kätevähän semmonen voisi olla, mutta kestävänpestävän hinnat pomsahtaa.
|
|
#2
|
|||
|
|||
Tarpeellisuus
Jep, onhan se totta, että panssareilla sitä pitäisi paikkoja suojata, eikä silmillä
![]() Mutta toisaalta tuo voisi silti helpottaa hieman ja estää surkeimmat raappaisut, juuri tässä viikonloppunakin ajelin sellaista hämäläistä metsäpolkua ja siinä jatkuvasti kiviä väistellessä pohdiskelin, että nostaisi se luultavasti keskimääräistä etenemisnopeutta jos näkisi, että _varmasti_ se isompi möhkö nyt menee sopivasta kohtaa, semminkin kun Jeepissä on nuo tasauspyörästön mohkulat eri kohdilla edessä ja takana. Toisaalta taas pahemmissa paikoissa se voisi mahdollistaa menemisen eteenpäin siinä vaiheessa, kun muuten pitäisi jo lähteä jalkamieheksi (tai olla joku koko ajan näyttämässä, että mihin päin käännetään). Ajattelin myös jonkinlaista 2-4 kameraa + 1-2 näyttöä -järjestelmää, Linux -pohjaisia kameravalvontajärjestelmiä pistellyt pystyyn jokusen ja sieltä pohjalta löytyisi nopeasti buuttaavaa systeemiä noiden pyörittämiseen. Toinen vaihtoehto olisi sitten skipata tietokone kokonaan ja vetää johtoa suoraan kamera(oi)sta monitoriin sekä kääntää kameraa radio-ohjatulla servolla esimerkiksi. Mutta tosiaan, hankalinta on löytää sopiva, arvoisan kotimaamme sää (ja suola-) -olosuhteet kestävä kamera. - jani |
|
#3
|
||||
|
||||
|
kuulostaa turhalta laitteelta.mitä väliä sillä on mitä sielä pohjan alla kulkee jos kerran eteenpäin on päästävä?kevyt panssari parempi
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ite joskus ostin emännän autoon peruutus kamerat kun halvalla sain,no auto myytiin ja kamerat ja näyttö jäi yli joten nyt mulla on Kingcapissa yksi kuvaamassa etupuskurista maastoa edessä päin ja yksi pohjassa taakse päin maata kuvaamassa, hyötyä on ollut tasan kerran. mut sielläpähän roikkuu..
Joten panssari on parempi.. eikä sitä näyttöä kumminkaan tule vilkasitua kuin vahingossa
__________________
MudastaPois.Com Tai sit not Team Rotta-Racing Ry K-Nummi |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty kamera | puukko_3 | O/M/V Muut | 3 | 09.04.2009 19:40 |
| vinssi auton alle | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 27.09.2006 12:32 | |
| MYYTY: Kiinteästi asennettava akkulaturi 12V | samid | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 26.09.2006 19:05 |
| Telat auton alle | Masu | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 11.01.2006 18:41 |