Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.04.2009, 21:55
liero:n Avatar
liero liero ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 01.01.05
Sijainti: jämsä finland
Viestit: 870
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ritsartti Näytä viesti
Mitenköhän köyhä opiskelija tämänkin maksaa, itsellä muutama kaveri jotka opiskelevat, eivät omista televisiota, eivätkä käy töissä, koska kela rankaisee tästä ja pitäisi vielä opiskellakkin. Mistä rahat moiseen turhaan maksuun, kun ei sitä meinaa riittää edes ruokaan? Jos haluaa ryypätä baarissa, se tapahtuu max kerran kuussa keskiviikkona 1€ iltoina, tuonnekkin pitää vetää pohjat kos haluaa rahojen riittävän. Tolla rahalla saa n. 3kk sapuskat koulussa. Pitäskö jättää ne väliin et sais kustannettuu jonkun ylen vähemmistöohjelmat ressukoille maahanmuuttajille yms.? Miksi ei voi ottaa siivua veroista, joilla kustannettaisiin viittomakieliset uutiset yms. Hieman mainoksia jotta saataisiin kustannettua sinne jotain katsottavaakin ja lopuksi jokin pieni maksu(vaikka vapaaehtoinen kuten kirkollisvero) joka menisi kaikiltahalukkailta. Tämä malli ei rankaisisi niitä pienituloisia opiskelijoita, jotka opiskelevat jotta saisivat töitä ja pääsisivät maksamaan itse veroja, tai näitä meidän eläkeläisi jotka ovat jo oman panoksensa elämästään antaneet tälle yhteiskunnalle.
jokapuolella tuntuu olevan nyt köyhiä opiskelioita joilla ei ole telkkatia, hitto meeillä on ihan eri piirit , tunnen paljon köyhiä opiskelioita , kaikilla silti tv...
mielestäni paras vaihtoehto olisi se ettei putkelta näkyisi mitään ilman korttia ja maksaisi kukin siitä mitä haluaa... muttei tätä taida meille tulla ihan heti , ja sittenkin olisi ne köyhät opiskeliat jotka vinkuisi ...

ja uskovat

ja spurkut

ja ties ketkä

paitsi eräs kansanryhmä joille maksamme veroistamme tv laitteen , luvan ja hieman sat kanaviakin jottei suomen pimeys ja sen kurja ja kumallinen kansa ala ahdistaa heitä


Viimeksi muokannut liero : 24.04.2009 22:10
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.04.2009, 22:14
Pecos:n Avatar
Pecos Pecos ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 20.03.06
Sijainti: Heinäjoki, Janakkala, Suomi
Viestit: 321
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja liero Näytä viesti
mielestäni paras vaihtoehto olisi se ettei putkelta näkyisi mitään ilman korttia ja maksaisi kukin siitä mitä haluaa...
Sopii mulle.

Niin ja tiedoks. lupa on maksettu ja kerran on telkku ollu auki tällä viikolla, eikä sieltä mitään kattottavaa sillonka tullu.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.04.2009, 22:39
k81:n Avatar
k81 k81 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 01.07.07
Sijainti: helsinki, Finland.
Viestit: 1.377
Question

mitens sokeat?Kuurot??

Onkohan tossa nettiä mukana?? 100meganen niin maksan ilomielin
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.04.2009, 07:25
Skorpioni Skorpioni ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 12.04.07
Sijainti: Suomi
Viestit: 1.151
Perusasetus

"Näin mediamaksu peritään:
*Viestintävirasto lähettää kotiin laskun aina vuodenvaihteen jälkeen
*Maksun voi todennäköisesti maksaa useammassa erässä
*Kaikki asuntokunnassa asuvat yli 18-vuotiaat ovat yhdessä vastuussa maksusta
*Jos asuntokunnassa asuu useampi täysikäinen, lasku tulee kaikkien nimellä
*Tiedot saadaan väestörekisterikeskuksesta
*Jokainen on maksuvelvollinen vain yhdessä osoitteessa
*Esimerkiksi opiskelija, joka on kirjoilla vanhempiensa luona, ei ole maksuvelvollinen opiskelija-asunnossaan
*Jos mediamaksua ei maksa, se voidaan ulosmitata

- Viime raportit kertovat, että ensi vuonna yli puolet ihmisistä katsoo päätteen kautta tv:tä, Lintilä sanoi."

Varmasti sosiaalitoimi hoitaa maksukyvyttömien maksun niin kuin tähänkin asti on hoitanut televisiomaksun. Porsaanreikiä on jätetty tähänkin uudistukseen, eli sama tyyli jatkunee - jotkut maksaa ja jotkut ei.

Eilen tuli muuten televisiomaksun ensimmäinen erä, 112.85 €. Jättäisiköhän maksamatta?

Viimeksi muokannut Skorpioni : 25.04.2009 11:19 Perustelu: 35 senttiä lisätty
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.04.2009, 07:53
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Eihän se mikään maksu ole vaan vero. Nähtävästi työryhmä on ajatellut, että kun nimeksi laitetaan maksu menee helpommin läpi. Eli silloin se pitäisi huomioida indeksissä ja seuraavissa palkkaneuvotteluissa. Ei ihme, että Junger (vai mikä hiippari se on) hymyili naantalin aurinkona kun YLE:n hatusta vedetyn summan työryhmä nieli sen siliän tien. Toisaalta tarvitaanko yleensä valtiollista tv-kanavaa, radiota ja jotain YLE Areenaa..vai riittäisikö pelkkä valtiolinen radio? Kuinka moni on esim. käynyt YLE:n nettisivuilla tänä vuonna?

nyybinä myllis
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.04.2009, 08:57
Ex_inkkari:n Avatar
Ex_inkkari Ex_inkkari ei ole kirjautuneena
Korpraali
 
Rekisteröitynyt: 29.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 6.030
Perusasetus

Jos hinta putoaa niin hyvä, en tunne ketään joka ei katsoisi televisiota, elokuvia, surffailisi tai varetta netistä pelejä ja leffoja.
Hyvä vaan että KAIKKI joutuvat maksamaan, ihan sama oletko mummo saaressa tai köyhä opiskelija.
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.04.2009, 09:19
Eskimo Eskimo ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.10.03
Sijainti: Kajjjaani, .
Viestit: 3.320
Perusasetus

Ite en ole tv-maksua maksanut mutta maksattaahan se nyt kun on pakko.

Ylen rahoitus pitäisi hoitaa verovaroista niin silloin se olisi tasapuolinen tulojen suhteessa. Ei paljon tunnu jonku Ollilan pussissa se 175 mutta opiskelijlta saattaa jäädä monta olutta juomatta ja baarireissua väliin.

Kyllä olisi suppeaa tuo töllöttimen tarjosta jos yleä ei olisi. Samoja kauniitajarohkeita/chattia katottais 247.
Nutkin tulee kakkoselta Muumit
Itteä ainakin kiinnostaa dokumentit ja ajankohtaisohjelmat, joita on turha kaupallisilta odottaa.
Tai no joo tuleehan niiltäkin dokuja mutta ihan roskaa järkejään.

Sitten vielä kun täällä vaahdotaan, että ylen kanavia ei katso kukaan: http://www.finnpanel.fi/tulokset/tv/kk/share/2009/3/
__________________
- eskimo kaenuusta
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 25.04.2009, 09:32
k81:n Avatar
k81 k81 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 01.07.07
Sijainti: helsinki, Finland.
Viestit: 1.377
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ex_inkkari Näytä viesti
Jos hinta putoaa niin hyvä, en tunne ketään joka ei katsoisi televisiota, elokuvia, surffailisi tai varetta netistä pelejä ja leffoja.
Hyvä vaan että KAIKKI joutuvat maksamaan, ihan sama oletko mummo saaressa tai köyhä opiskelija.
Mutta mä ainakin maksan netin käytöstä nyt 35€ kuussa!!

ylen kanavilta katson Mm-kisat vuoden välein,ei siitä viitsi 175€ maksaa!!

Jos tohon samaan hintaa tulee nopea laajakaista mukaan niin eihän toi ole hinta eikä mikään!!
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 27.04.2009, 07:52
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Skorpioni Näytä viesti
"Näin mediamaksu peritään:
*Viestintävirasto lähettää kotiin laskun aina vuodenvaihteen jälkeen
*Maksun voi todennäköisesti maksaa useammassa erässä
*Kaikki asuntokunnassa asuvat yli 18-vuotiaat ovat yhdessä vastuussa maksusta
*Jos asuntokunnassa asuu useampi täysikäinen, lasku tulee kaikkien nimellä
Hmm.. Mitenhän tuo mahtaa toimia? Eli tuo lasku pitäisi jakaa tällä hetkellä emännän kanssa kahtia. Siinä voi tulla joissain talouksissa riitaa. Toinen maksaa puolet siitä laskusta niin lähettääkö ne perinnän toiselle puoliskolle?

Itse olen ainakin valmis siihen että digiboxista poistetaan ylen kanavat ja ne siirretään maksu puolelle. Tosin silloin ylen ongelmana tulee olemaan katsojat. Tippuu todennäköisesti aika reilusti niiden katsoja määrät. Jos joku haluaa ilmaiseksi esittää kanavia (mtv3, nelonen, jim, jne) niin siitä vaan.

Onhan noillakin netissä sivuja, eikä ne niistä silti mitään maksuja peri. Eikö tuo mtv3 kuulu johonkin konserniin missä on mukana vielä nova, joten radiossakin ovat, eikä niiltä silti mitään lupa maksua tule.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 01.05.2009, 14:51
hector hector ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 19.03.05
Sijainti: Lappohja (Hanko), .
Viestit: 1.048
Perusasetus

Periaatteessa ok kun kaikki osallistuu kustannuksiin, vaikkakin tietysti tulisi olla poikkeuksia kuten kuurosokeet ja muut vastaavat jotka eivät kykene hyödyntämään erilaisia medioita, niin eivät tarvitsisi maksaa.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 21.05.2009, 09:29
Skorpioni Skorpioni ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 12.04.07
Sijainti: Suomi
Viestit: 1.151
Perusasetus

Vaalit lähellä?!


http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ko...asp?id=1688541
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 21:02 (GMT +2).