Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.04.2009, 22:33
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Mulla vuosimallin kirves ja miekka a-omegassa perä huusi kuin viimeistä päivää, laakerit ihan lopussa. Kitkalukko kyllä pelitti ja siis piti..jos laitto tavallista peräöljyä - koitin säästää koska perässä oli "vapaakierto" eli öljyä meni ~1 litra per pari tuhatta kilsaa - niin lukko paukutti kuin viimeistä päivää. LS- öljyillä toimi huomattavasti smuutimmin. Edellisen jeepin kanssa taasen kitkalukko oli aivan lopussa eikä pitänyt kunnolla, LS- öljyillä alko perä jollottaa heti kun polkasi vähänkin enemmän kaasua ja vain yksi pyörä suti. Normiöljyt sisään - vielä vähän valmistajan ilmoittamaa paksumpana - ja piti paljon paremmin. Varmaan kyllä söi loputkin tavarat kitkapinnoista


Mutta siis, omien kokemusten mukaan kannattaa kyllä käyttää hyvälaatuisia LS- öljyä ja/tai lisäainetta. Pitää kitkapinnat kunnossa ja auttaa perää toimimaan oikein. Normi peräöljyillä toiminta on omien kokemusten mukaan aika tökkivää ja paukuttaa toisinaan (useinkin) aika ikävästi - ei voi tehdä hyvää.

edit: niin ja piti sanoman, että siinä a-omegassa perän valituskin tippui puoleen kun käytti ls- mömmöjä

edit2: tuli kokeiltua Castrolin, Mobil1:n ja Pennzoilin "valmiita" LS- öljyjä. Kaikki toimi hyvin. Kannattaa varmaan myös tarkistaa mitä valmistaja suosittelee sinne perään. Ei ne suositukset yleensä ole ihan hatusta vedettyjä.


Viimeksi muokannut Timo_L : 04.04.2009 22:36
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.04.2009, 09:40
Palde Palde ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.09.03
Sijainti: Kuru, Finland.
Viestit: 1.097
Perusasetus

Eli juuri näin ...LS-ölppää jos kitkapinnat kunnossa !!!

- Lisää "pitoa" lukkoon saa ,kun tekee sekotuksen 50% tavallista peräöljyä ja 50% LS-öljyä .
- Ja kun tuolla 50/50 litkulla alkaa luistaan , niin sitten kokonaan tavallista peräöljyä .Pitää ajotavasta/paikasta riippuen jonkin aikaa .
Ja kun alkaa taas luistaan likaa , niin vaihtoehtoja on kaksi : lukkoa voi yrittään shimmata kireemmäksi ohuilla shimmilevyillä taikka sitten vaihtaa kitkapinnat .

Shimmityksessä oltava maltillinen , koska "riittävästi" kirimällä perän saa 100% luistamattomaksi ...testattu on !
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Perä lukko La tuskaa Tekniikka & Jutustelu 8 01.12.2008 20:43
m:suzuki sj410 perämurikoita tee lukko perä! methäman O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 8 24.03.2006 10:17
Vinssin öljy?? Micco Tekniikka & Jutustelu 8 19.03.2006 15:39
öljy kyssäri Tekniikka & Jutustelu 1 19.03.2006 06:15
hj-60 laatikko öljy? Tekniikka & Jutustelu 2 30.08.2004 18:15


Sivu luotu: 04:38 (GMT +2).