![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hohjoihaa. Pitikin kysymäni jo vastattuun.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tuo ratkasu ei vaan ole hyvä. Tiedän yhdet putket hitsanneena, että koriinhan ne laitetaan...
Mutta tässä Hiluxissa se ei tule fiksusti onnistumaan. Palkkihelmathan on helppo hitsata ja pääkaari kiinnittä lapulla hitsaamalla siihen, takatuista tulee vaan ongelma. Tuo oma lavahan on 30mm vaneria, joka on kiinnitetty 40x40x2-3mm putkikehikkoon. Eli käytännössä takatuet tulisi kiinnittää tähän putkikehikkoon boxaamalla. Seinämävahvuus ei minun mielestäni ole vaan riittävä ja parempi tulisi jos takatuet kiinnittäisi boxaamalla runkoon. Ei tule hyvä jos pääkaari on kiinni korissa ja takatuet rungossa... Mielestäni pääkaarikin pitäisi kiinnittää runkoon, mutta silloin ei säännöt ilmeisesti täyty. Sääntöjen mukaiset takatuethan olisi vakiolavallisessa Hiluxissa 120cm2 lapulla kiinnitettynä vaikka heppoiseen lavapeltiin... Omassa en voisi kuvitella kiinnittäväni takatukia siihen 30mm vaneriin, vaikka varmasti kestäisikin takatuet paremmin siinä vanerissa kun vakio peltilavassa... Mitenhän nää nyt tekisi fiksuiten?
__________________
Vaik mää en mistään mitään tiedäkkään! |
|
#3
|
||||
|
||||
|
laput runkoo ja putket siihen kiinni!!! ja jos ei kisoihin kelpaa niin sitte ei, mut ainaskin ironsian porttaali-hilux kelpas aikoinaan. ja omani tein vastaavalla tavalla ja kesti kaataa auton, testasin parikin kertaa!!!
__________________
-BJ-40 -hilux ln110 ex -Land Cruiser HJ-45 ex -hilux ln65 ex http://www.pahama.com |
|
#4
|
||||
|
||||
|
No näin tekisin minäkin ja niin näkyy muutkin olevan tehneet... Mutta kuten Käyttäjä sanoi, ei tuollainen ratkaisu kelpaa.
__________________
Vaik mää en mistään mitään tiedäkkään! |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Takatuet on kiinni palkissa, joka on pultattu korikannakkeilla runkoon kiinni. Yhdet takatuet ei riitä, ei välttämättä tarvi tehdä kuten olen tehnyt, vois koittaa yhdistää takapalkin vaakasuorilla putkilla helmapalkkeihin tai jotain.. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Toyota Hilux -86 Deliverator (Edullisesti?) | Morjenz | O/M/V Ajoneuvot | 17 | 18.05.2009 10:50 |
| Joko olet vaihtanut syksy ilmat renkaisiin | Discovery | Chit-Chat | 2 | 15.11.2006 15:57 |