Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 19.03.2009, 23:26
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Muutama kuva BOWin hiilistä. Pitääpä sitten joskus verrata warniin ja abtseen.






Minkähän värin pistäs kehille. No taitaa tulla vaan vaatimattoman mustat noista. Vois käydä kysyyn rosteripultit ja rikat noihin jos ei vaan maltaita maksa. Pitäsköhän mallata tollanen reikä sitte venttiilin kohdalle. Tuleeko muuten lie veemäinen täyttää?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 19.03.2009, 23:47
jnu jnu ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 25.10.04
Sijainti: Heinola
Viestit: 1.885
Perusasetus

Mitäs eroa on vanhoihin vanteisiin?
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.03.2009, 09:49
make-lj:n Avatar
make-lj make-lj ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.05.06
Sijainti: lappeenranta, Finland.
Viestit: 1.865
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jnu Näytä viesti
Mitäs eroa on vanhoihin vanteisiin?
Uuet on ainakin painavemmat, vittumaisemmat täyttää, ja paska jää paremmin vanteeseen pyörimään... mut onhan ne kiiltävät!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.03.2009, 14:35
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Jesh eli kromin nyt vaan otin kun halusin sellaisiakin kokeilla. Todennäköisesti hyvin pian vanteet on norjan kromilla mutta katotaan nyt. Tämä kaikkihan alkoi siitä kun eräällä venäjän reissulla katkaisin toyotan pitkäboorisen vetarin tilanteessa jossa beadlockin kehä hölppäsi kiinni kiveen aika helpossa paikassa. Heti tuli ajatus että olisiko tämä ollu vältettävissä erilaisilla kehillä. Ei välttämättä mutta ajatus juurtui niin vahvasti että se oli mielenterveyden takia pakko toteuttaa. Kyllähän nuo kerää kuraa erilailla kun pienet kehät ja betonimyllyefekti on varmaan aika voimakas mutta taas toisaalta ne suojaa paremmin ja mitään ei niin helposti mene vanteen sisään. Aikaisemmin olen pari kertaa ajanut ohjausvarsien pultteja poikki (ennen niiden vahvistusta) niin että beadlock kehä on töpannyt varsin rajulla voimalla tukin päähän, kiveen tai kantoon.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.03.2009, 21:45
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Tänään tuli kasattua vihdoin etuarbbi. Nyt se vaan pitäs vielä vaihtaa alle.

Taas sai varovasti musertaa krymppiholkin ja kiristää laakereille oikean kireyden. No taashan kävi niin että meni "pikkasen" yli ohjearvoista mutta saas nähdä miten käy. Kalavaa'alla mittaaminen on aika arpomista muutenkin.


Lopullinen välys jäi 0,17. Toyotan arvot on 0,15 - 0,20 ja aftermarkt välityksissä yleensä 0,2-0,3. Eli otetaan nyt sitten jotain siitä väliltä. Yleensä olen tähdännyt 0,20 mut nyt en enään viitsinyt ruveta kikkailemaan kun speciiali työkalut alkoi antautumaan ja ne olis taas pitäny tehdä uusiks. Arbin puolen kiristysrilla jo otti kipeää kun kiristystyökalu lipesi. Jouduin dremelillä tasottelemaan sitä että arbin ilmaholkki meni sen päälle tasasesti.



Coast puolen hampikosketus



Drive puolen kosketus. Saa kelvata tällänen race kosketuskuvio.


Veljpoika teki taas beadlock hitsaushärpättimen versio 3. Itseasiassa tuo on nyt monikäyttöinen pyörivät alusta jolla sai myös rälläköitus sauman tosi helposti. itseasissa rälläkkä itsestään pyöritti vannetta ja senkun vaan painoi kovemmin ja vähän jalalla jarrutti vauhtia niin tuli supernopeasti sileetä saumasta. Päällä oleva lätkä on vaan suoja ettei isolla virralla hitsatessa roiskuva sula metalli tarraa kehän pintaan. On sitten meinaa veemäinen putsata.


Itse hitsasin vaan lasten stiigaan toyotan ralliratin ja kehien hitsauksen jätin osaavalle. Vanteiden suojaukseenkin tuli nyt satsattua. Kuljetuslaatikoista sai leikattua hyvä suojat. Pelkäsin että kromaus tai lakka kesii mutta onneksi ei.


Tasotettu ja maalattu sauma.


Onko kukaan tiivistänyt esim. sikaflexillä tuota sisäkehän ja vanteen väliä? Siinähan on tosi ohut rako joka ainakin on ruostumisaltis. Hitto kun naarmuuntuu helposti tuo pulverilakkaus Heh katsotaanpa sitten kun siellä on vähän aikaa pyörinyt soraa ja mutaa.



Valmis tuote. Raaskiikohan näille noita vanhoja pökkyröitä laittaakkaan jos jättäisikin ne katurenkaiksi ja ostaisi jostain uudet samanlaiset tilalle. Nää vanteethan vois laittaa naftaliiniin kunnes niihin gummeihin ois varaa.

Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 22.03.2009, 21:50
88 88 ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.06
Sijainti: Lappi TL, .
Viestit: 912
Perusasetus

Hyvän näköset vanteet. Vaatii ehdottomasti uudet renkaat.
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa?
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 22.03.2009, 21:52
Kauttu:n Avatar
Kauttu Kauttu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 28.05.06
Sijainti: Tampere, Finland.
Viestit: 176
Perusasetus

On kyllä viimesenpäälle makeet vanteet!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 22.03.2009, 22:03
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Mitä tököttiä tuo hammasväri on? Onko uudet vai käytetyt välitykset?
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 20.03.2009, 00:05
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.050
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikjus Näytä viesti
Minkähän värin pistäs kehille. No taitaa tulla vaan vaatimattoman mustat noista.
Keltainen auton mukaan?

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jnu
Mitäs eroa on vanhoihin vanteisiin?
Uudet kiiltää?
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 8 (0 jäsentä and 8 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty BJ-40 Projekti mss O/M/V Ajoneuvot 2 05.06.2016 20:17
Myydään Bj-40 projekti kares O/M/V Ajoneuvot 16 19.03.2014 23:04
Bj 40 projekti _JT_ Maasturiprojektit 277 28.02.2013 22:09
M: TOYOTA BJ-40 projekti tepa78 O/M/V Ajoneuvot 12 15.03.2008 15:47
Bj 40 -76 projekti elhapero Tekniikka & Jutustelu 1 04.03.2008 23:00


Sivu luotu: 03:59 (GMT +2).