![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Alkaa toi BJ jalostumaan oikein kunnolla,taidat olla neljäs omistaja meikäläisen jälkeen,ei enää entiseks tunnista. Toi turhan pieni puhallin on kyllä kätsy jos sen saa hyvin toimimaan heti tyhjäkäynnin jälkeen. Lähes kaikki hakee puhaltimella lisätehoja kierroksille ja huipputehoja. Tuli yksi seurattava topicci lisää ![]()
__________________
Perillepääsy ei ole tärkeintä vaan matkanteko SLCK#51 http://www.4x4cup.com/ http://www.ramin.fi/ 3Tower takaisin |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Laitan tuon toimimaan vaikka väkisin, ei kehtaa aikaisimpien omistajien lisäysten jälkeen pilata tätä. ![]()
__________________
MAASTURISTIT RY Dodge RAM 4x4 SLT Laramie 3500 Dually QuadCab 24ValveCummins EX: BJ-42 4.0l diesel (2H). |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Suotta laitat noin pientä vnt:tä, 2,2 tiisselissäkin saadaan heräämään huomattavasti suurempia muuttuva pesäisiä ahtimia.
Siinähän se juju onkin. Noin pienellä ahtimella on tukossa ja pakolämmöt tapissa heti alakierrosten jälkeen. Mitä riemua sitä pakokaasua on laskea siipien ohi turpokonneessa, siis hukkiksesta ? Ennemmin oikean kokoinen ahdin. Suosittelisin tutustumaan aiheeseen vielä hieman ennen turhan pienen ahtimisen hankkimista. Se herääminen ei todellakaan ole ongelma, pesä pienellä tuommonen 22 herää vaikka 1,6 tiisselissä. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
En kyllä itse laittais noin pientä, kuka voi käsi sydämellään sanoa etteikö muka offissa tarvitsisi myös huipputehoa ja kierroksia koneesta?
Ja muutenkin, itsellä oli GT2256V (2.8 litraisesta koneesta) 2.5 litraisessa läjän koneessa eikä siihen olisi ainakaan yhtään pienempää VNT ahdinta kaivannut. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Kerrotko vähän miten se toimi tuossa 2.5l koneessa? Millä kierroksilla heräsi ym.? Oliko pumpulle tehty mitään? Löytyisikö sattumalti teholappusta? Täytyy sillä dumpilla kokkeilla saada toimimaan, tai sitten hommaa suoraan HJ-61:n palikoita. Siinä ei tietääkseni kaasuläppää ole? Mites swamper kirjoitit "25v x2"? Oliko siinä siis kaksi tuon luokkasta ahdinta? Mietein alunperin laittavani tämän kahdella Garretin GT2052V:llä (olisiko jollain speksejä tähän ahtimeen?) Garrett GT2256V 40 mm / 44 mm Garrett GT2052V (speksit puuttuu, kertokaa nyt joku) Garrett GT1749V 37mm / 38.3 mm Noita on euroopassa kohtuu hinnoin tarjolla mielin määrin. Siksi pysyn mieluiten näissä. Kahdella ahtimella näillä, kolmea... ei piru sellasta härpätintä voi tehdä. Alimmat hinnan ja saatavuuden takia olisivat parhaita mutta pienimpiä...
__________________
MAASTURISTIT RY Dodge RAM 4x4 SLT Laramie 3500 Dually QuadCab 24ValveCummins EX: BJ-42 4.0l diesel (2H). |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Hyvin se toimi, säätöjä sai jonkin aikaa ihmetellä ennenkuin löytyi kompromissi, yksi dynolappukin löytyy mutta se on muuton jäljiltä jossain.
Ja ei ne paikat suurilla pakopaineilla todellakaan ehjänä pysy, tämän seikan tuntuu monet unohtavan. LAITA siihen pakopainemittari heti ensimmäiseksi, säädöt sen mukaan. Liian suuret pakopaineet polttaa koneen hyvin nopeasti. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
MAASTURISTIT RY Dodge RAM 4x4 SLT Laramie 3500 Dually QuadCab 24ValveCummins EX: BJ-42 4.0l diesel (2H). |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tätähän joutuu kans mielenkiinnosta seuraaan, patikan konneesa vanahatettiin 4 vnt:tä , 20,22 ja 25v x2. Toi 25 alako nippa nappa olleen ettei ahistanu yläpäästä. Laakerit petti kaikista aikanopsaan , mites meinaat ohojauksen totteuttaa ku kaasuläppäki luultavasti aiheuttaa ylikerros ongelmia turbolle, ehkä dumpilla seleviää. Meinaa jos sattuu semmonen tilanne että kaasuläppä pääsee kiinni ennen ku siipien ohojaus käskee painetta pienemmälle niin turbo karkaa pahasti ylikierroksille. Ongelmat on tehty ratkastavaksi eli ei muutaku tuumasta toimeen.
|
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Tein itse ja säästin. RASOR |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Runkeron ahdin ei mahda olla VNT, eli herää mutta !!! ahdistaa mainiosti.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
BJ40 AHTAMINEN | jaska77 | Tekniikka & Jutustelu | 76 | 26.07.2007 09:50 |
Suzukin ahtaminen | salpa | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 24.03.2007 20:50 |
-83 hiluxin ahtaminen | osatauno | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 13.10.2006 21:27 |
patrollin ahtaminen!! | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 27.02.2006 21:51 | |
uazin ahtaminen | uakkeri | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 16.05.2005 17:22 |